nerdeneredenerdenerede

Michelin Yıldızlı İstanbul Restoranları: Uluslararası Ödüllü 15 İstanbul Restoranı

Michelin Yıldızlı İstanbul Restoranları: Uluslararası Ödüllü 15 İstanbul Restoranı
1850’li yıllarda Michelin kardeşler tarafından kurulan bir Fransız araç lastiği markası olan Michelin, uzun yıllardan beri her yıl bir gastronomi rehberi hazırlıyor. Dünyanın birçok farklı ülkesindeki restoranların lezzet ve hizmet kalitesi açısından değerlendirildiği bu rehber kapsamında, başarılı bulunan restoranlar Michelin yıldızlarıyla ya da çeşitli unvanlarla ödüllendiriliyor. Söz konusu değerlendirme, alanında uzman ve bağımsız bir ekip tarafından gerçekleştiriliyor. Michelin yıldızı alabilmek ya da bu prestijli rehbere girebilmek için, restoranların 1936 yılından beri uygulanan bazı şartları yerine getirmesi gerekiyor.

Bildiğiniz üzere, Michelin Rehberi’ne girmek hiç de kolay değil. Rehberin hazırlanma sürecinde tüm restoranlar malzeme kalitelerinden pişirme ustalıklarına, sunumdaki yaratıcılıklarından fiyat dengelerine kadar birçok farklı unsur üzerinden değerlendiriliyor. Dünyada şimdiye dek Michelin yıldızı alabilmiş 2668 restoran var. Bunlardan yalnızca 480 tanesinin iki yıldızı ve sadece 137 tanesinin üç yıldızı bulunuyor.

Michelin Yıldızlı İstanbul Restoranları

Gelelim bizi en heyecanlandıran kısma: Geçtiğimiz yıla kadar 37 farklı destinasyonu bulunan Michelin Rehberi, 2023 yılında hazırladığı Michelin Guide 2023 için 38. destinasyon olarak İstanbul’u seçti! Michelin rüzgarının İstanbul’da estiği bu süreçte, ülkemizde toplamda beş farklı restoran Michelin yıldızı almaya hak kazandı. Ayrıca, Michelin Rehberi’nde restoranların fiyat performans dengesi açısından değerlendirildiği Bib Gourmand ödülü de on farklı restorana dağıtıldı.

Kısacası, artık İstanbul’da Michelin yıldızlı restoranlar var. Bizi çok gururlandıran bu olay sonrasında, size de Michelin yıldızlı İstanbul restoranlarını tanıtmak istedik. Aşağıdaki listenin devamında Bib Gourmand ödüllü İstanbul restoranlarını da inceleyebilir, fiyat performans dengesi çok başarılı bulunan işletmelere de detaylı olarak göz atabilirsiniz. Gelin, Türkiye’deki Michelin yıldızlı restoranları birlikte keşfedelim!

1. TURK Fatih Tutak - Bomonti / Şişli (**)

TURK Fatih Tutak

İstanbul’un Şişli ilçesine bağlı Bomonti’de yer alan TURK Fatih Tutak, Michelin Rehberi İstanbul 2023’ün ilk seçkisinde yer alan tek iki Michelin yıldızlı Türk restoranı olma unvanına sahip. Michelin Rehberi’ni belirleyen...

Michelin Rehberi’ndeki tek iki yıldızlı Türk restoranı olan TURK Fatih Tutak, ziyaretçilerini Bomonti’deki şık ve ferah mekanında ağırlıyor. Şef Fatih Tutak tarafından kurulan bu prestijli işletme, içinde bulunduğu coğrafyanın geleneğine ve doğaya saygılı şekilde faaliyetlerini sürdürüyor. Zaten bu restoranın Michelin müfettişlerini büyülemesinin en önemli sebeplerinden biri, kendi köklerine sahip çıkarak geleneksel tatları zarif ve modern bir şekilde yeniden yorumlaması. Örneğin, Türk mutfağının en klasik lezzetlerinden biri olan mantı, TURK Fatih Tutak’ta kuzu etli, tütsülenmiş yoğurt kremalı, domates soslu ve acılı tereyağlı şekilde servis ediliyor.

İşini tutkuyla yapan yerel üreticilerle çalışan restoran, sürdürülebilirlik hedeflerini tutturmak için kuru olgunlaştırma ve fermantasyon gibi koruma tekniklerini kullanıyor. Eğer Türk mutfağının en gözde lezzetlerini TURK Fatih Tutak’ın usta şefleri tarafından yorumlanmış şekilde tatmak isterseniz, ülkemizin şimdilik tek iki Michelin yıldızlı restoranı olan bu prestijli işletmeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Ziyaretiniz öncesinde rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

2. Araka - Yeniköy / Sarıyer (*)

Araka Restoran

İstanbul’un Sarıyer ilçesine bağlı Yeniköy’de ziyaretçilerini ağırlayan Araka, Şef Zeynep Pınar Taşdemir’in özgün ve ustalıklı tarzını konuşturduğu prestijli bir restoran. 2023 yılında Michelin Rehberi’ne giren ve bir Michelin yıldızı almaya...

Yeniköy’deki özel iskelenin biraz ilerisinde yer alan Araka, Şef Zeynep Pınar Taşdemir’e ait bir restoran. Bir Michelin yıldızı almaya hak kazanan bu işletme, sizi ilk olarak sessiz, sakin, konforlu ve huzurlu atmosferiyle kendine çekiyor. Öyle ki, Araka’dan içeri girdiğinizde bir süreliğine İstanbul gibi kaotik bir metropolün içinde olduğunuzu unutabiliyor, dünyadan soyutlanabiliyorsunuz.

Restoran menüsünde ağırlıklı olarak mevsim sebzelerine ve şifalı otlara yer veriliyor. Ancak bunların her biri son derece cesur ve kişisel bir şekilde; çeşitli baharatlar, marinasyonlar ve çeşnilerle tatlandırılıyor. Böylece ortaya kusursuz ve dengeli birleşimler çıkıyor. Türk mutfağının geleneksel lezzetlerini farklı deneyimler eşliğinde sunan Araka, vejetaryen seçenekler de sunan bir restoran.

3. Mikla - Pera / Beyoğlu (*)

Mikla

İstanbul’un Beyoğlu ilçesinin kalbinde, Pera’da bulunan Mikla; Türk ve Anadolu mutfaklarının geleneksel lezzetlerini yenilikçi dokunuşlar eşliğinde tatmak isteyenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir restoran. 2023 yılında Michelin Rehberi’ne giren ve...

Türk ve Anadolu mutfağı geleneklerini yenilikçi dokunuşlarla harmanladığı için Michelin yıldızıyla ödüllendirilen bir diğer restoran da Pera’da bulunan Mikla. Şef Mehmet Gürs tarafından 2005 yılında kurulan Mikla; rafine lezzetleri, çarpıcı sunumları ve yenilikçi vizyonuyla yıllardır hem övgülere hem ödüllere layık görülüyor. 2015 yılından beri The World’s 50 Best Restaurants listesinde de bulunan işletme, Mehmet Gürs’ün Türk ve İskandinav mutfaklarına ilişkin zengin birikimini çarpıcı bir dengeyle yansıttığı menülerle karşımıza çıkıyor. İşletmenin bar bölümü de The Marmara Pera’nın çatısında. Bu bölümün manzarası gerçekten nefes kesici nitelikte. Pazar günleri kapalı olan Mikla’nın restoranı 18:00-23:30, barı ise 18:00-24:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

4. Neolokal - Karaköy / Beyoğlu (*) + (*)

Neolokal

İstanbul’un Beyoğlu ilçesine bağlı Karaköy semtindeki Salt Galata’da bulunan Neolokal, kentin en popüler ve prestijli restoranlarından biri. Keza bu başarıyı, işletmenin 2023 yılında bir Michelin yıldızı kazanmasından da anlayabiliyoruz. Geleneklere...

Salt Galata’da bulunan Neolokal de bir Michelin yıldızı almaya hak kazanan Türk restoranları arasında. Ancak bu restoran, hayata geçirdiği sürdürülebilirlik girişimleri sayesinde, 2020 yılından beri sahiplerini bulan Michelin Yeşil Yıldız’la da ödüllendirildi. Bu sebeple aslında iki yıldızı bulunuyor. Neolokal’in mutfağında, Şef Maksut Aşkar’ın başında olduğu, genç ve işini tutkuyla yapan bir ekip var. Bu ekip, ilhamını topraktan ve geleneklerinden alan lezzetlere imza atıyor. Üstelik, bunu yaparken hem geleneksel tarifleri en ince detaylarına kadar araştırıyor hem de tüketilmemeleri sebebiyle unutulma ve yok olma riskiyle karşı karşıya kalan ürünleri kullanıyor. Çünkü Neolokal’e göre, geleneklerine sahip çıkmayanların bir geleceği de olamaz.

5. Nicole Restaurant - Firuzağa / Beyoğlu (*)

Nicole Restaurant

İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde bulunan Nicole Restaurant, misafirlerini 1901 yılında inşa edilmiş tarihi bir apartmanın içinde ağırlıyor. Bu tarihi yapı, Fransisken rahibelerin ikamet ettiği Soeurs Garde-Malaes Apartmanı olarak inşa edilmiş. Yaklaşık...

Firuzağa’daki Tomtom Suites’te, 1901 yılında inşa edilmiş bir apartmanın en üst katında bulunan Nicole Restaurant, ismini de bu tarihi yapının eski sahiplerinden olan rahibe Agnés Marthe Nicole’den almış. Restoranın Şef Serkan Aksoy tarafından yönetilen mutfağında, geleneksel Türk mutfağına ait tarifler Orta Doğu baharatlarıyla harmanlanarak eşsiz lezzetlere dönüşüyor. İşletmenin, Tarihi Yarımada’nın ve Marmara Körfezi’nin manzarasını ayaklar altına seren terası da gerçekten çok keyifli bir atmosfere sahip. Restoranın üç farklı tadım menüsü mevcut ve her menüde şarap eşleşmesi seçeneği yer alıyor. Michelin Rehberi’nde, müfettişlerin özellikle üzüm suyu ve füme yoğurtla vurgulanan kuzu etli dolmadan çok etkilendiği belirtiliyor.

Bib Gourmand Ödüllü İstanbul Restoranları: Uygun Fiyatlı Nefis Lezzetler

Gelelim, Michelin yıldızı almasa da Bib Gourmand ödülüne layık görülen İstanbul restoranlarına. Başlarken de belirttiğimiz gibi, bu ödül fiyat performans dengesini çok başarılı şekilde kurduğu düşünülen restoranlara veriliyor. Dolayısıyla az sonra sözünü edeceğimiz restoranların her biri, görece daha uygun fiyatlı menüler sunuyor. Ancak bu esnada Michelin müfettişlerinden bol bol övgü almayı da başarıyor. Bakalım, Bib Gourmand ödüllü Türk restoranları hangileri?

6. Pandeli - Eminönü / Fatih

Pandeli

Hem köklü tarihçesi hem de nefis lezzetleriyle ülkemizin en özel restoranlarından biri olarak görülen Pandeli’yi biliyor musunuz? Fatih’in Eminönü semtinde, Mısır Çarşısı’nın hemen yukarısında yer alan bu tarihi restoranın geçmişi...

Mısır Çarşısı’nın biraz yukarısında yer alan ve mavi seramik dekorlarıyla hemen dikkatleri üzerine toplayan Pandeli, bana kalırsa ülkemizin en özel restoranlarından biri. 1891 yılında Niğdeli bir Rum olan Pandeli Usta tarafından kurulan bu restoran, son derece etkileyici ve dokunaklı bir geçmişe sahip. İşletmenin tarihçesini öğrenmek için aşağıdaki kutucuğa göz atmanız yeterli. Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere nice önemli ismi ağırlayan ve ülkemizin tarihine kapkara bir leke olarak geçen 6-7 Eylül olaylarında yağmalandıktan sonra devlet desteğiyle ayağa kaldırılan Pandeli, Eminönü’ndeki gastronomi geleneğinin en eski ve önemli temsilcisi. Geleneksel Türk mutfağının lezzetlerine ilgi duyanlar, Pandeli’yi mutlaka ziyaret etmeli.

7. Karaköy Lokantası - Karaköy / Beyoğlu

Karaköy Lokantası

İstanbul’un Beyoğlu ilçesine bağlı Karaköy semtinin Kemankeş Mahallesi sınırları içinde hizmet veren Karaköy Lokantası, 2023 Michelin Rehberi’nde fiyat performans dengesini çok başarılı bir şekilde kuran restoranlara verilen Bib Gourmand ödülüne...

2000 yılından beri hizmet veren bir aile işletmesi olan Karaköy Lokantası, çok tipik bir müdavim lokantası. Öğle saatlerinde esnaf lokantası geleneğine uygun, geleneksel tariflerin ve tencere yemeklerinin ön plana çıktığı bir menüyle hizmet veriyor. Akşam ise içkili lokanta konseptine geçiyor. 80 farklı meze seçeneği ve nefis ana yemek alternatifleri sunan işletme, sessiz ve sakin atmosferiyle ön plana çıkan bir terasa da ev sahipliği yapıyor. Michelin Rehberi’nde, restoranın özellikle cacık, humus, kuzu börek ve yoğurt soslu çıtır mantı gibi lezzetlerinin çok başarılı bulunduğu belirtilmiş.

8. Alaf - Kuruçeşme / Beşiktaş

Alaf

İstanbul’un Beşiktaş ilçesine bağlı Kuruçeşme’de bulunan Alaf, kendisini köklerinden beslenen bir göçebe lokantası olarak tanımlayan bir restoran. Restoranın ismi, Yörük şivesinde “közlü alev, alaz” anlamına geliyor. Göçün ve kültürler arası...

Mutfağı Şef Deniz Temel’in imzasını taşıyan Alaf, Kuruçeşme’de bulunan ve çatısında son derece keyifli bir kokteyl bara da ev sahipliği yapan bir restoran. Restoranın en önemli özelliklerinden biri, mutfağında Kürt, Ermeni ve Yezidi mutfaklarının lezzetlerine de yer vermesi. Geleneklerine ve köklerine bağlı bir işletme olması sebebiyle, Alaf’ta odun fırını gibi geleneksel pişirme araçları çeşitli modern tekniklerle buluşturuluyor. Modern ambiyansını geleneksel mutfaklarla harmanlayan Alaf, kokteyl çeşitleriyle de dikkat çekiyor.

9. Aheste - Asmalımescit / Beyoğlu

Aheste

İstanbul’un Beyoğlu ilçesine girip Pera’yı ardınızda bırakarak Asmalımescit’e doğru ilerlediğinizde, Meşrutiyet Caddesi’nin üzerinde karşınıza Aheste çıkacak. Son derece şık bir bistroya ve tonozların altına kurulmuş romantik ambiyanslı bir yemek alanına...

Asmalımescit’in en büyülü ve başarılı restoranlarından biri olan Aheste, kapısından içeri adım attığınız anda size isminin hakkını verdiğini gösteriyor. Nostaljik, romantik ve mistik bir atmosferi olan iç mekan, loş aydınlatmalarla ve tuğla duvarlarla bezenmiş. Tadım menüsü de bulunan Aheste’nin mutfağının başında Şef Volkan Türe var. Kokteyl ve şarap menüsü de son derece zengin olan restoran, size hem tümüyle özgün hem de yüzyıllardır mutfağımızın yıldızı olan lezzetlerden oluşan tabak seçenekleri sunuyor. Vejetaryen yemek seçenekleri de mevcut. Aheste haftanın her günü 18:00-22:30 saatleri arasında hizmet veriyor.

10. Tershane - Karaköy / Beyoğlu

Tershane

2023 Michelin Rehberi’nde hem Michelin yıldızı almaya hak kazanan hem de Bib Gourmand Listesi’ne giren Türk restoranları açıklandı. Tamamı İstanbul’da yer alan bu restoranların toplamda beş tanesi Michelin yıldızıyla ödüllendirildi....

Karaköy’deki Hotel Momento’nun sekizinci katında bulunan Tershane, İstanbul silüetinin nefes kesen manzarasını ayaklarınızın altına seren harika bir konuma sahip. Restoran menüsünde ağırlıklı olarak çok iyi kalitede pişirilmiş etler, nefis mezeler ve ara sıcak çeşitleri yer alıyor. Çağdaş ve modern bir tarzda dekore edilmiş olan restoranda açık mutfak konsepti mevcut. Bu sayede, sipariş ettiğiniz tüm lezzetlerin nasıl ustalıklı bir şekilde hazırlandığını anbean seyredebiliyorsunuz. Et yemekleri ağırlıklı Türk mutfağı konseptinin en leziz tatlarıyla buluşmak için, Aheste’yi haftanın her günü 12:00-00:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

11. Giritli - Cankurtaran / Fatih

Giritli

İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Cankurtaran Mahallesi’nin sınırları içinde bulunan Giritli, Ege mutfağının lezzetlerini sevenlerin mutlaka uğraması gereken bir restoran. İşletmenin kurucusu ve şefi olan Ayşe Şensılay, bu restoranı 2004 yılının...

Şef Ayşe Şensılay’ın kurucusu ve şefi olduğu Giritli, Cankurtaran-Ahırkapı’ya Ege mutfağının esintilerini ve lezzetlerini taşıyan bir restoran. Güzel havalarda misafirlerini geniş terasında ağırlıyor. Olumsuz hava koşullarında ise yolun hemen karşısındaki kapalı mekana geçiliyor. Büyük dedesi Girit göçmeni olan Ayşe Şensılay, Girit mutfağının nefis ve sağlıklı lezzetlerini gastronomi tutkunlarıyla paylaşabilmek için 2004 yılında açmış bu restoranı. Restoranın en sevilen lezzetleri arasında Girit mezesi ve çiğ balık yer alıyor. Ayrıca, restoran mutfağında dört mevsim boyunca Arap saçı, turp otu, ebegümeci, ısırgan, hardal otu ve radika gibi Ege otları bulunuyor.

12. Calipso Fish - Küçükyalı / Maltepe

Calipso Fish

2014 yılından beri İstanbul’un Maltepe ilçesine bağlı Küçükyalı semtinde hizmet veren Calipso Fish, Ziya Kaçar ve Veli Şahin tarafından kurulmuş olan seçkin bir restoran. Hem Ziya Kaçar hem de Veli...

Küçükyalı sahili üzerinde bulunan Calipso Fish, 2014 yılında Ziya Kaçar ve Veli Şahin tarafından kurulmuş olan bir deniz ürünleri restoranı. Bol güneş alan, sessiz, sakin ve huzurlu bir atmosfere sahip olan bu işletme; onlarca çeşitten oluşan geniş meze seçkisi, taptaze ve geleneksel yöntemlerle pişirilen balıkları, nefis deniz ürünleri ve harika kokan salatalarıyla dikkat çekiyor. Şarap ve tatlı menüsü de son derece zengin olan restoran, balık ve deniz ürünlerini sevenler için mutlaka keşfedilmesi gereken bir durak.

13. Cuma - Çukurcuma / Beyoğlu

Cafe Cuma

İstanbul’un Beyoğlu ilçesine bağlı olan ve genellikle antikacılarıyla ün salmış Çukurcuma semti, aynı zamanda son derece popüler ve seçkin bir restorana ev sahipliği yapıyor. Çukurcuma Caddesi üzerinde yer alan bu...

Geniş terası ve şirin atmosferiyle Cuma, antikacılarıyla meşhur Çukurcuma’nın en gözde restoranlarından biri. Restoranda geleneksel Türk kahvaltısıyla başlayan servis, ilerleyen saatlerde Akdeniz mutfağı ağırlıklı menüler eşliğinde öğle ve akşam yemeklerine doğru uzanıyor. Vegan ve vejetaryen seçenekleri de içinde barındıran Cuma’da gerçekten de her damak zevkine uyum sağlayabilecek lezzet alternatifleri var. Karakılçık ve ekşi maya ekmekleri doğrudan restoranın mutfağında pişirilerek taptaze şekilde servis ediliyor. Restoran mutfağında yalnızca yerel, mevsimlik ve taze ürünler kullanıldığı için, günlük menü de sürekli olarak değişiyor. Cuma, haftanın her günü 09:00-22:00 saatleri arasında açık.

14. SADE Beş Denizler Mutfağı - Teşvikiye / Şişli

SADE Beş Denizler Mutfağı

İstanbul’un Şişli ilçesine bağlı en hareketli semtlerden biri olan Teşvikiye’de konumlanan SADE Beş Denizler Mutfağı, Nişantaşı’nın hareketli ve canlı atmosferine çok başarılı şekilde uyum sağlamış bir restoran. Modern atmosferini otantik...

Nişantaşı-Teşvikiye bölgesinin canlı ve hareketli atmosferine çok başarılı bir şekilde uyum sağlayan SADE Beş Denizler Mutfağı, otantik Türk mutfağı lezzetlerine modern ve özgün yorumlar getiren bir işletme. Acı biberli ve baharatlı dana dili salatası ya da kokoreç etli mantı gibi lezzetler hemen dikkatleri çekiyor. Isıtmalı bir terasa, ücretsiz bir park alanına, sigara içme bölümüne ve klimalı iç mekanlara ev sahipliği yapan restoran, evcil hayvanlarınıza da açık. Anadolu mutfağının spesiyallerini uzman ellerden tatmak isterseniz gönül rahatlığıyla ziyaret edebilirsiniz. SADE Beş Denizler Mutfağı, haftanın pazar haricindeki tüm günlerinde 10:00-22:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

15. Aman Da Bravo - Bebek / Beşiktaş

Aman Da Bravo

Konforlu, lüks ve modern atmosferi sizi ilk andan yakalayan Aman Da Bravo, İstanbul’un Beşiktaş ilçesine bağlı Bebek semtinde yer alan seçkin bir restoran. Ülkemizin en önemli gastronomi yazarlarından biri olan...

İnanç Baykar ve Melis Korkud tarafından kurulan Aman Da Bravo, Bebek’in en ünlü restoranlarından biri. Gastronomi deneyimini bistro konseptiyle birleştirdiği için “bistronomi” ismiyle anılan bu işletme, hem konforlu ve lüks havası hem de son moda esintilerle döşenmiş terasıyla ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim sunuyor. Aman Da Bravo’nun nefis lezzetleriyle olduğu kadar, göz alıcı dekorasyonuyla da ön plana çıktığını vurgulamak gerek. Öyle ki, restorandan içeri girdiğinizde kendinizi Londra’da ya da Brooklyn’de bir mekana girmiş gibi hissedebiliyorsunuz. Tipik modern Türk mutfağını egzotik dokunuşlarla harmanlayan Aman Da Bravo, her biri birinci sınıf kalite olmak şartıyla hem yerel ürünlerden hem de uluslararası lezzetlerden yararlanıyor.

Sıra İçerik Kullanıcı Puanı
1 TURK Fatih Tutak 9,6
2 Araka Restoran 9,6
3 Mikla 9,2
4 Neolokal 9,2
5 Nicole Restaurant 9,6
6 Pandeli 9,6
7 Karaköy Lokantası 9,2
8 Alaf 9,2
9 Aheste 9,2
10 Tershane 8,8
Ege Ertan Yazar
28.12.2022
İlgili İçerikler

Dünyanın en büyülü ve etkileyici kentlerinden biri olarak kabul edilen İstanbul, güzelliğini katbekat artıran tarihi dokusu ve silüetiyle mutlaka görülmesi...

İki kıtayı birbirine bağlayan İstanbul Boğazı, kentin silüetinin en önemli parçalarından biri. İstanbul sakinleri belki her gün işe ya da...

Avrupa ve Asya kıtalarını birbirinden ayıran İstanbul Boğazı, gerçekten de çok görkemli ve eşsiz bir manzara oluşturuyor. Bu sebeple, Boğaz’ın...

Dünya çapında en sevilen lezzetlerden biri, tartışmasız hamburgerdir. Hele ki eti tam kıvamında pişmiş, yumuşacık hamburger ekmeği ve ev yapımı...

Çeşme’nin artık Türkiye’nin en gözde tatil beldesi olduğunu hepimiz biliyoruz. Yapılan yatırımlara ve sürekli yenilenen mekanlara bakılırsa bu popülarite kısa...

Çok uzun süredir sevdiklerimize sarılabileceğimiz yılbaşı günlerinin gelmesini bekliyoruz. Tekrar ailemizle ve arkadaşlarımız ile birlikte upuzun ve keyifli masalarda oturmayı...

Alkolsüz balık restoranları seçeneklerinin sayısının özellikle son yıllarda artışa geçtiğini söylemek mümkün. Özellikle konu İstanbul gibi büyük bir kent olduğunda,...

İstanbul’un Beşiktaş ilçesine bağlı tarihi bir semt olan Ortaköy, kentin turistik açıdan en çok ilgi gören duraklarından biri. Kentin her...

İstanbul’un en iyi pizza restoranları rehberimizde bu kez de Avrupa yakası sınırları içinde kalan önerilerimizle karşınızdayız. İtalyan mutfağının en gözde...

Bir yemeği zirveye çıkaran ya da dibe batıran temel unsur, elbette lezzeti. Ancak günümüz dünyasında artık yemek yemek yalnızca beslenme...

Boğaz semtleri, kendine has atmosferi ve hem her bütçeye hem de farklı damak zevklerine hitap edebilen restoranlarıyla İstanbul; dört dörtlük...

İtalyan mutfağının en gözde lezzetlerinden biri olan pizza, aynı zamanda dünyanın en sevilen yemekleri arasında açık ara ilk sıralarda. Dünyanın...

Dört dörtlük bir balık ziyafeti çekmek isteyenler için, İstanbul adeta bir cennet. Kentin birçok farklı ilçesinde ve semtinde, rüştünü çoktan...

İtalyan mutfağı, gerek bizim yemek kültürümüze olan benzerlikleri gerekse nefis lezzetleri sebebiyle ülkemizde son derece popüler. İtalyan mutfağı dendiğinde akla...

Boğaz’ın en renkli ve cıvıl cıvıl semtlerinden biri olan Arnavutköy’de nefis bir kahvaltı keyfi çekmeye hazır mısınız? Belki sizin de...

Dünyanın en sevilen ve en çok tüketilen lezzetlerinden birine dönüşen hamburger, bizim de tartışmasız favorilerimiz arasında. Elbette mümkün olduğunca sağlıklı...

Ocakbaşı kültürüne onlarca yıldır sahip çıkan ve bu kültürü birbirinden ünlü mekanlarla sürdüren İstanbul’da dört dörtlük bir ocakbaşı mekanı mı...

İstanbul’un en iyi kahvaltı mekanlarını keşfe çıktığımız serimizde, bir sonraki adresimiz, Üsküdar! Beylerbeyi, Kuzguncuk ve Çengelköy gibi birbirinden özel semtlere...

Tıpkı meyhanelerin olduğu gibi, ocakbaşı mekanlarının da kendine has bir atmosferi ve adabı var. Tam kıvamında pişirilmiş terbiyeli etler, birbirinden...

İsmini yaklaşık bir asır boyunca hizmet vermiş ünlü Bomonti Bira Fabrikası’ndan alan Bomonti, İstanbul’un en gözde semtlerinden biri haline geldi....

İyi bir İtalyan restoranından tıka basa doymadan ve nefis bir ziyafet çekmeden ayrılmak neredeyse olanaksız. Taptaze ve el yapımı makarnalar,...

Uzun yıllardan beri İstanbul’un en güzel ve lüks semtlerinden biri olarak anılan Bebek, hem Boğaz kıyısındaki avantajlı konumu hem de...

Sakarya’nın turistik açıdan en gözde duraklarından biri olan Sapanca, özellikle Marmara Bölgesi sakinlerinin doğa kaçamakları için en sık tercih ettiği...

Benzer İçerikler

Meyhanelerin, Osmanlı döneminden günümüz çağına dek uzanan süreçte kent kültürünü ve sosyal hayatı yansıtan başlıca faktörler arasında yer aldığını söyleyebiliriz....

Fonda çalan müzikleriyle kulaklarımızın pasını silen, kendine has atmosferiyle ruhumuzu dinlendiren ve nefis lezzetleriyle bize bir ziyafet çekme imkanı sunan...

Dünyanın en büyülü ve etkileyici kentlerinden biri olarak kabul edilen İstanbul, güzelliğini katbekat artıran tarihi dokusu ve silüetiyle mutlaka görülmesi...

Fonda Türk sanat müziği ezgileri, salaş bir dekorasyon tarzı, loş ışıklar, çilingir sofrası, mutfaktan gelen mis gibi meze ve balık...

Nice dost sohbetlerine ve keyifli anlara sahne olmuş olan ocakbaşı kültürü, aslında bize Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizden miras. Günümüzde...