nerdeneredenerdenerede
Gezilecek Yerler

Gezilecek Yerler

Gezilecek Yerler

Ayazma Manastırı

Yunanca "hagiasme" sözcüğünden gelen ve anlamı “kutsal su” olan Ayazma, ülkemizin birçok noktasında bulunan doğal...

Midas Anıtı (Yazılıkaya)

Eskişehir’in Han ilçesine bağlı Yazılıkaya Mahallesi’nin batısında kalan Midas Anıtı, Midas Yazılıkaya Ören Yeri’nin en...

Duatepe Anıtı

Kurtuluş Savaşı’nın dönüm noktası olarak görülen Sakarya Meydan Savaşı’nın gerçekleştiği son savunma hattı, günümüzde Ankara’nın...

Eşrefoğlu Camii

Eşrefoğlu Camii, Konya’nın Beyşehir ilçesinde bulunur.Eşrefoğulları Beyliği’nin kurucusu olan Seyfeddin Süleyman Bey tarafından 1296...

Kapu Camii

Konya’nın ünlü Bedesten Çarşısı sınırları içinde yer alan bir ibadethanedir.1658 senesinde Mevlana’nın torunlarından olan...

Aziziye Cami

Aziziye Cami, Konya’nın ünlü Bedesten Çarşısı sınırları içinde yer alan ve Osmanlı ve Barok mimarisinin...

Karacabey Cami

Ankara’nın Altındağ ilçesinin Hacettepe Mahallesi’ndeki Mehmet Akif Ersoy Sokak üzerinde konumlanan Karacabey Cami, aslında bir...

Dünya Barış Anıtı

İzmir’in hem iç hem de dış körfezine tam tepeden bakma keyfini yaşamaya ne dersiniz? Eğer...

Beş Kapılar Kalesi

İzmir’in en gözde tatil merkezlerinden biri olan ve şehrin kuzeyinde yer alan ilçesi Foça, içinde...

Salepçioğlu Camii

1897 ve 1907 yılları arasında inşa edilen Salepçioğlu Camii, İzmir’in Konak ilçesi sınırlarında yer alıyor....

Kocatepe Cami

Ankara’nın Çankaya ilçesinde yer alan Kocatepe Cami, başkentin en köklü ve görkemli ibadethanelerinden biri. 16....

İlk Kurşun Anıtı

İzmir’in Konak Meydanı, kent için tarihi ve turistik açıdan önemli değerler taşıyan birçok yapıya ev...

İzmir Atatürk Anıtı

İzmir’in Konak ilçesinde yer alan Cumhuriyet Meydanı, kentin en önemli meydanlarından biri. Özellikle Cumhuriyet Meydanı...

Alaeddin Keykubad Camii

Alaeddin Keykubad Camii, Konya’nın merkez ilçelerinden Selçuklu’da Alaeddin Tepesi üzerinde yer alır.Anadolu Selçukluları döneminde...

Hisar Camisi

İzmir’in en büyük ve görkemli camisi olan Hisar Camisi, Konak ilçesi sınırları içinde yer alıyor....

Ankara Kalesi

Başkentin sembollerinden biri olarak görülen ve Ankara kadar eski bir tarihçeye sahip olan Ankara Kalesi,...

Daha Fazla Göster

Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

Türkiye, tarihi ve doğal güzellikleriyle dünyanın en önemli turizm destinasyonlarından biridir. Ülkenin dört bir yanında ziyaret edilebilecek muhteşem yerler bulunmaktadır. Bu makalede Türkiye'nin mutlaka görülmesi gereken bazı öne çıkan şehir ve bölgeleri hakkında bilgi vereceğiz. Amacımız okuyuculara Türkiye gezisinde nereye gitmeleri gerektiği konusunda fikir vermek ve ilham vermektir. Türkiye'nin tarihi zenginliklerini, doğal güzelliklerini ve kültürel çeşitliliğini yansıtan yerleri öne çıkaracağız. Keyifli okumalar!

İstanbul

İstanbul, önemli bir tarihi ve kültürel mirasa sahip Türkiye'nin kalbi olarak bilinir. Kent, iki kıta arasında köprü görevi görür ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. İstanbul'daki vazgeçilmez yerlerden biri, Tarihi Yarımada'dır.

Tarihi Yarımada, İstanbul'un en önemli turistik bölgelerinden biridir ve birçok tarihi eser barındırır. Burada bulunan Sultanahmet Meydanı, Ayasofya Camii, Topkapı Sarayı ve Sultanahmet Camii gibi yapılar kentin simgeleri arasındadır.

Özellikle Sultanahmet Camii, mavi çinileri ve altı minaresiyle İstanbul'un sembollerinden biridir. 16. yüzyılda inşa edilen cami, klasik Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. Hemen yanı başında bulunan Ayasofya ise, İstanbul’un en önemli tarihi yapılarından bir diğeridir. İstanbul’da Bizans İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu dönemlerinde ibadete açık olan Ayasofya, günümüzde müze olarak hizmet vermektedir.

Ayrıca Topkapı Sarayı da İstanbul'un vazgeçilmezleri arasındadır. Saray, Osmanlı İmparatorluğu'nun 600 yıllık tarihine ev sahipliği yapmış ve bugün müze olarak ziyarete açıktır. İçinde barındırdığı kıymetli hazineler, silahlar koleksiyonu ve mimari detayları ile öne çıkar.

Kısacası, tarihi yarımadadaki bu yapılar, İstanbul'u benzersiz kılan hazineler olarak addedilir. Hem yerli hem yabancı turistler için İstanbul gezisinde görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedirler.

Ankara

Ankara, Türkiye'nin başkenti ve ikinci büyük şehridir. Şehirde gezilecek birçok tarihi ve kültürel yer vardır.

Anıtkabir

Ankara'nın olmazsa olmazlarından biri Anıtkabir'dir. Mustafa Kemal Atatürk'ün mozolesi olan Anıtkabir, şehrin en önemli sembollerinden biridir. Anıtkabir, mimar ekibi tarafından tasarlanmış olup, 1944 yılında inşaatına başlanmıştır. İçinde Atatürk'ün mezarı, müze ve anıt bulunan devasa yapı, ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekmektedir. Anıtkabir'in muhteşem mimarisi ve tarihi önemi mutlaka görülmelidir.

Müzeler

Ankara'da gezilebilecek birçok müze bulunmaktadır. Anadolu Medeniyetleri Müzesi, çağlar boyunca Anadolu'daki uygarlıkları yansıtan zengin bir koleksiyona sahiptir. Ankara Resim ve Heykel Müzesi modern Türk sanatının önemli eserlerini barındırır. Kurtuluş Savaşı Müzesi ise Türk tarihinin en önemli dönemlerinden birini anlatan eşsiz parçaları sergilemektedir. Ayrıca Etnografya Müzesi ve Cumhuriyet Müzesi de Ankara'da mutlaka görülmesi gereken müzeler arasındadır.

İzmir

İzmir, Ege Bölgesi'nde yer alan ve Türkiye'nin en büyük üçüncü şehridir. İzmir'de gezilecek birçok güzel yer vardır ancak özellikle Kordonboyu ve Tarihi Asansör mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Kordonboyu, İzmir Körfezi boyunca uzanan ve İzmir'in en popüler gezi noktalarından biridir. Burada yürüyüş yapmak, bisiklete binmek, deniz kenarında oturup manzarayı izlemek mümkündür. Kordonboyu'nda birçok kafe, restoran, bar ve alışveriş mekanı bulunmaktadır. Akşamları ise burası şehrin kalbi gibidir, İzmirliler ve turistler yürüyüş yapar, sokak müzisyenleri dinler, çay içer ve körfez manzarasının keyfini çıkarır.

Tarihi Asansör ise İzmir'in simgelerinden biridir. Asansör, Mithatpaşa Caddesi ile Halil Rıfat Paşa semtini birbirine bağlamaktadır. Asansörün bulunduğu yere kadar yürüyerek çıkmak oldukça zor ve yorucu bir yolculuktur. Bu nedenle 1907 yılında inşa edilen asansör, dik bir yamaç boyunca iki semt arasında kolay ulaşım sağlamaktadır. Restore edilmiş asansöre binerek, İzmir'i yukarıdan kuş bakışı izlemek mümkündür. Tarihi Asansör, İzmir'i keşfetmek isteyenler için kaçırılmayacak bir deneyimdir.

Antalya

Antalya, Türkiye'nin güneybatısındaki Akdeniz kıyısında yer alan turistik bir şehirdir. Antalya'nın en önemli cazibe merkezlerinden biri tarihi Kaleiçi semtidir. Kaleiçi, Antalya'nın eski şehir merkezidir ve UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. Dar sokakları, geleneksel Türk evleri ve Venedik gibi kanallarıyla Kaleiçi ziyaretçileri büyüler. Bölgede çok sayıda butik otel, restoran ve hediyelik eşya dükkanı bulunur.

Antalya aynı zamanda muhteşem plajlarıyla da ünlüdür. Konyaaltı Plajı şehrin en popüler plajlarından biridir ve uzunluğu kilometreslerce sürer. Lara ve Belek gibi diğer plajlar ise daha çok otel misafirlerini ağırlar. Antalya’nın plajlarında su sporları yapmak da mümkündür. Ayrıca şehir merkezine yakın Düden Şelalesi'nde yüzmek de önerilen aktivitelerdendir. Antalya’nın plajlarında güneşlenip denize girmek tatilciler için vazgeçilmezdir.

Kapadokya

Kapadokya (Cappadocia), Türkiye'nin orta kesiminde, Nevşehir ilinde yer alan bölgedir. Kapadokya bölgesi, milyonlarca yıl önce Erciyes, Hasan ve Melendiz dağlarından püsküren lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak kaya tabakaları ile kaplıdır. Rüzgar ve suyun milyonlarca yıl boyunca aşındırmasıyla ortaya çıkan Peribacaları, Kapadokya'nın simgesi haline gelmiştir.

Kapadokya'nın en önemli turistik çekim merkezi, Göreme Açık Hava Müzesi ve çevresindeki vadilerdir. Bu alanda yüzlerce peribacası bulunur. Bazı peribacalarının içi oyularak, tarihi yerleşim alanları ve kiliseler inşa edilmiştir. Göreme Açık Hava Müzesi'nde yürüyüş yapmak, peri bacaları arasında dolaşmak eşsiz bir deneyimdir.

Kapadokya'da yapılması gereken bir diğer aktivite, balon turudur. Sabahın erken saatlerinde balona binerek, güneşin doğuşunu peri bacalarının üzerinden izlemek unutulmaz bir anıdır. Yüzlerce rengarenk balonun havalanışı muhteşem bir manzaradır. Kuşbakışı Kapadokya manzarasında uçmak, bölgenin eşsiz coğrafyasını görme fırsatı sunar. Balon turu, Kapadokya ziyaretinin vazgeçilmezidir.

Kapadokya’nın zengin tarihi, doğal güzellikleri ve eşsiz manzarası ile Türkiye’nin görülmesi gereken yerlerinden biridir.

Pamukkale

Pamukkale, Denizli ilinin güneybatısında yer alan doğa harikası bir yerdir. Adını beyaz renkli travertenlerinden alan Pamukkale, ülkemizin önemli turistik bölgelerinden biridir.

Pamukkale'deki travertenler, termal suların yüzeyde soğumasıyla oluşmuş kireçtaşından yamaçlardır. Bu beyaz renkli travertenler, adeta pamuk misali yumuşak görünümleriyle büyüleyicidir. Travertenler üzerinde yürümek adeta bulutların üzerinde yürümek gibidir. Sıcak su kaynakları ve şifalı sularıyla ünlü Pamukkale, sağlık turizmi açısından da önemli bir merkezdir.

Pamukkale'nin yanı başında Hierapolis antik kenti yer almaktadır. MÖ 2. yüzyılda kurulan bu antik şehir, o dönemin en gözde kentlerinden biriydi. Hierapolis'te tiyatro, hamam ve mezarlık alanı başta olmak üzere birçok tarihi eser görülebilir. Özellikle antik tiyatrosu oldukça etkileyicidir. Hierapolis aynı zamanda inanç turizmi için de önemli bir yerdir. Aziz Philippus'un mezarının burada olması nedeniyle Hristiyanlar için kutsal bir ziyaret noktasıdır.

Pamukkale ve Hierapolis, doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla Türkiye'nin görülmesi gereken yerleri arasındadır.

Fethiye

Fethiye, Türkiye'nin güneybatısında, Muğla ilinin bir ilçesidir. Akdeniz kıyısında yer alan Fethiye, eşsiz doğal güzelliklere ve tarihi yerlere ev sahipliği yapmaktadır.

Ölüdeniz

Fethiye'nin en ünlü yerlerinden biri Ölüdeniz'dir. Ölüdeniz, mavi bayraklı plajı ve turkuaz renkli sularıyla meşhurdur. Plajın hemen arkasında Babadağ'ın zirvesi yükselmektedir. Ölüdeniz'in simgesi olan Babadağ'dan tandem paraşütle atlayış yapmak mümkündür ve manzarası nefes kesicidir. Ölüdeniz Lagünü ayrıca kıyıdan biraz açıldığınızda karşınıza çıkmaktadır. Sünger avcılığı yapmak isteyenler için de idealdir.

Kabak Koyu

Fethiye'nin gizli cennetlerinden biri olan Kabak Koyu, eşsiz doğasıyla ziyaretçilerini büyülemektedir. Şelaleler, ormanlar ve kumsallarıyla adeta bir tropik cenneti andırmaktadır. Kamp yapmak ve trekking aktiviteleri için mükemmel bir yerdir. Ayrıca koyun içinde yer alan ve bir zamanlar yerleşim yeri olan ancak şimdi terk edilmiş olan Kabak Antik Kenti'ni gezmek de mümkündür. Kabak Koyu huzur ve sakinliğin tadını çıkarabileceğiniz vahşi bir doğa harikasıdır.

Nevşehir

Nevşehir, Orta Anadolu'da yer alan ve son yıllarda popüler bir turizm merkezi haline gelen güzel bir şehirdir. Nevşehir'in en çok ziyaret edilen yerlerinden biri Kaymaklı Yeraltı Şehridir.

Kaymaklı, Nevşehir'e bağlı ilçelerden biridir ve yeraltı şehriyle ünlüdür. Bu yeraltı şehri, volkanik kaya ve tüflerden oyulmuş, gizli yerleşim yerlerinden oluşmaktadır. Kaymaklı Yeraltı Şehri yaklaşık 1500 yıl önce Bizans döneminde inşa edilmeye başlanmıştır. O dönemde dini baskılardan kaçan Hristiyanlar bu yeraltı şehrini sığınak ve barınak olarak kullanmışlardır.

Kaymaklı Yeraltı Şehri, labirent gibi birbirine bağlanan odalar, salonlar, kiliseler, mutfaklar ve diğer yaşam alanlarından oluşur. Yer altındaki bu odalarda bağımsız bir yaşam sürdürülebilmesini sağlayan her şey bulunmaktadır. Yeraltı şehrinde yaklaşık 40 metre derinliğe kadar inilen 8 kattan oluşan toplam 100'e yakın oda ve bölüm vardır. Ziyaretçiler için sadece 4 katı açık olan yeraltı şehrinde hava sıcaklığı yıl boyunca 12-15 derece civarındadır.

Kaymaklı Yeraltı Şehri, gizemli atmosferiyle ziyaretçilerini büyüleyen ve kendine hayran bırakan bir yerdir. Tarihsel önemiyle de dikkat çeken Kaymaklı Yeraltı Şehri, Nevşehir'in kesinlikle görülmesi gereken yerlerinden biridir.

Türkiye Gezilecek Yerler Özeti

Türkiye, tarihi ve doğal güzellikleri ile dünyanın en gözde turizm merkezlerinden biridir. Ülkenin dört bir yanında ziyaret edilebilecek muhteşem yerler bulunmaktadır.

İstanbul, hem Asya hem Avrupa kıtalarında konumlanmış olması ve tarihi yapılarıyla mutlaka görülmesi gereken bir şehirdir. Ankara ise ülkenin kalbi ve başkentidir, müzeleri ve anıtlarıyla turistlerin ilgisini çekmektedir. Ege ve Akdeniz kıyılarında yer alan İzmir, Antalya, Fethiye gibi şehirler deniz, kum, güneş turizmi için mükemmel lokasyonlardır. İç kesimlerde ise peri bacalarıyla ünlü Kapadokya ile beyaz travertenleri ile meşhur Pamukkale ziyaretçileri büyülemektedir. Ayrıca Nevşehir'deki yer altı şehirleri de görülmeye değer yerler arasındadır.

Kısacası, Türkiye'nin her bölgesinde keşfedilecek eşsiz güzellikler bulunmaktadır. Tarih, kültür ve doğa tutkunlarının mutlaka uğraması gereken harika bir ülkedir. Tatil planlarınızı yaparken Türkiye'yi listenize eklemeyi unutmayın!

  • Dünya genelinde her yıl milyonlarca turist çeken popüler destinasyonlar arasında Paris'teki Eiffel Kulesi, ABD'deki Grand Canyon, İtalya'daki Roma Colosseum ve Hindistan'daki Tac Mahal bulunmaktadır. Bu yerler, benzersiz tarihi ve doğal güzellikleri ile ünlüdür. Seyahat planı yaparken, bu destinasyonları ziyaret etmek, dünyanın dört bir yanından gelen kültürler ve tarihler hakkında bilgi edinme fırsatı sunar.

  • Her destinasyonun ziyaret için en ideal zamanı, iklimi, mevsimsel etkinlikleri ve turist yoğunluğunu dikkate alarak değişir. Örneğin, Avrupa'yı ziyaret etmek için en iyi zaman genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarıdır, çünkü hava daha ılıman ve turist kalabalıkları daha azdır. Asya'nın tropikal bölgeleri için, yağmurlu mevsimden kaçınmak önemlidir. Seyahat etmeden önce, hedeflediğiniz destinasyonun iklimi ve etkinlik takvimi hakkında araştırma yapmak, gezinizden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlar.

  • Uluslararası seyahatlerde, ziyaret edilen ülkenin resmi para birimini ve kabul edilen ödeme yöntemlerini önceden bilmek önemlidir. Birçok büyük şehir ve turistik yer, kredi kartları ve mobil ödeme seçeneklerini geniş çapta kabul ederken, daha uzak veya kırsal bölgelerde nakit ödemenin daha yaygın olabileceğini unutmamak gerekir. Döviz kurları ve işlem ücretleri için bankanızla ve/veya bir döviz bürosu ile görüşmek, seyahatiniz sırasında finansal sürprizlerle karşılaşmamanızı sağlar.

İlgili İçerikler

Doğanın bize armağan ettiği sayısız farklı güzellik var ve ülkemizin söz konusu güzellikler bakımından epey zengin olduğunu söylemek mümkün. Metrelerce...

Türkiye'deki En Önemli Tarihi Yapılar ve YerlerTürkiye, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış zengin bir kültürel mirasa sahiptir....

Görkemli ormanlar, tarihi yürüyüş yolları, asırlara meydan okuyan kalıntılar, bakir koylar, yarı tropik bir bitki örtüsü, endemik türler, tertemiz plajlar…...

Ülkemize ev sahipliği yapan bu bereketli coğrafya tarih boyunca sayısız medeniyeti ağırladı. Bu sayede biz de bugün çok zengin bir...

Türkiye’nin en kuzeyinde, Batı Karadeniz’in de en doğusunda bulunan Sinop; asırlar boyunca önemli bir liman kenti olduğu için bugüne dek...

Artvin, Karadeniz Bölgesi’nin belki de en bakir kalabilmiş kentlerinden biri. Hâlen neredeyse hiç el değmemiş doğal güzelikleri, görkemli ormanları, ünlü...

Fethiye’nin en popüler tatil beldeleri arasında yer alan Göcek, aynı zamanda ülkemizin yat turizmi açısından en önemli duraklarından biri. Dalaman...

Yahya Kemal’in “Sade bir semtini sevmek bile ömre değer.” dediği, Orhan Veli’nin gözleri kapalı dinlediği, Cahit Sıtkı’nın “gökyüzü mahallesi”, Sezai...

Yunan Adaları; yeryüzünü cennetini andıran doğal güzellikleri, huzurlu ve telaşsız atmosferleri birbirinden kıymetli tarihi yapıları ve damak zevkimize çok uygun...

Ülkemizin hem yerli hem de yabancı turistler tarafından en çok ilgi gören tatil merkezlerinden biri olan Marmaris, her yıl ortalama...

Anadolu medeniyetlerinin en önemli beşiklerinden biri olarak görülen bir coğrafyada bulunan Gaziantep, esasen çok zengin bir tarihi ve kültürel mirasa...

2020 yılı verilerine göre yaklaşık 5,6 milyonluk bir nüfusa sahip olan başkent Ankara, seyahat tutkunlarının belki günlerce gezse bitiremeyeceği onlarca...

Çeşme’nin artık Türkiye’nin en gözde tatil beldesi olduğunu hepimiz biliyoruz. Yapılan yatırımlara ve sürekli yenilenen mekanlara bakılırsa bu popülarite kısa...

Büyük şehirlerde yaşamanın çok sayıda avantajı olduğu gibi, hayatımızı etkilediğinin bazen farkında bile olmadığımız dezavantajları da var. Özellikle söz konusu...

Urhai, Orhay, Erech, Arach, Edesse, Kaliruha, Ruha… Süryaniler, Helenler, Araplar ve nihayetinde Türklerin hüküm sürdüğü toprakların her toplulukla birlikte aldığı...

Büyük şehirlerin kaotik temposundan ve bitmeyen telaşından bunalanların birçoğu, soluğu bir Ege ya da Akdeniz kasabasında alıp buranın sakin atmosferinde...

Popüler İçerikler
İstanbul Avrupa Yakası İlçeleri: İstanbul Avrupa Yakasına Bağlı 25 İlçe Gezilecek Yerler
İstanbul Avrupa Yakası İlçeleri: İstanbul Avrupa Yakasına Bağlı 25 İlçe

Coğrafi konumu ve ev sahipliği yaptığı değerler bakımından yalnızca ülkemizin...

Deniz Kenarı Kamp Alanları: Denize Sıfır En İyi 33 Çadır ve Karavan Kamping Alanı Kamp Alanları
Deniz Kenarı Kamp Alanları: Denize Sıfır En İyi 33 Çadır ve Karavan Kamping Alanı

Kentin boğucu atmosferinden uzaklaşmak, doğayla baş başa kalmak ve biraz...

En Güzel İstanbul Semtleri: İstanbul’un Mutlaka Görülmesi Gereken 20 Semti Gezilecek Yerler
En Güzel İstanbul Semtleri: İstanbul’un Mutlaka Görülmesi Gereken 20 Semti

Her anlamda metropol olmanın hakkını sonuna kadar veren İstanbul’da gezilecek...