nerdeneredenerdenerede
İstanbul Balık Restoranları

İstanbul Balık Restoranları

İstanbul Balık Restoranları

Kuleli Yakamoz Restaurant

İstanbul’un Üsküdar ilçesine bağlı Çengelköy semtinin Kuleli Caddesi üzerinde bulunan Kuleli Yakamoz Restaurant, asırlık çınar...

Del Mare Restaurant

Üsküdar’ın Çengelköy sahilinde, Boğaz’ın büyüleyici manzarasına karşı kurulmuş olan Del Mare Restaurant, bu bölgedeki en...

Chacha Balık

İstanbul gibi iki kıtayı buluşturan bir şehirde, dünyanın başka hiçbir yerinde rastlayamayacağımız kadar büyüleyici ve...

Rigel Restaurant

Söz konusu İstanbul gibi iki kıtayı birbirine bağlama görevini üstlenmiş büyüleyici bir kent olduğunda, bu...

Pescheria Restaurant

İstanbul sınırlarından çıkmadan kentin kalabalığından ve stresinden uzaklaşmak, belki dört dörtlük bir balık sofrasının tadını...

Yeni Meyhane

İstanbul’un en renkli ve sosyal yaşam açısından hareketli ilçelerinden biri olan Kadıköy, her beklentiye ve...

Balıkçı Yılmaz

İstanbul’un Sarıyer ilçesine bağlı olan ve İstanbul Boğazı’nın en kuzey uçlarından birini oluşturan Rumeli Kavağı,...

Balıkçı Kahraman

İstanbul’un Sarıyer ilçesine bağlı bir balıkçı köyü olan Rumeli Kavağı, nefis balıklarla ve deniz ürünleriyle...

Kavak Kılçıklı Balık Restaurant

Rumeli Kavağı, İstanbul’un Sarıyer ilçesine bağlı bir Boğaz semti. İstanbul Boğazı’nın en kuzey ucunda yer...

Reis Balık Restaurant

İstanbul’un sakinlerine ve misafirlerine sunduğu en özel ve keyifli ayrıcalıklardan biri, Boğaz manzarası ve deniz...

Villa Bosphorus

İstanbul’un Anadolu yakasının en gözde ilçelerinden biri olan Üsküdar, Beylerbeyi gibi çok özel bir semte...

Ringa Sea Food

Boğaz’a karşı nefis bir balık ve meze keyfi yapmak, arzu ederseniz iki kadeh tokuşturmak isterseniz;...

Revma Balık

İstanbul’un Beşiktaş ilçesine bağlı bir semt olan Arnavutköy, uzun yıllardan beri tavernalarla, balık lokantalarıyla ve...

Lacivert Restaurant

İstanbul’da yaşamanın ya da bu kenti ziyaret etmenin en ayrıcalıklı yönlerinden biri, bazen bir vapur...

Chef Mezze

Meze, müzik, manzara… İçeri girdiğiniz anda sizi saran şık fakat samimi dekoru ve harika manzarasıyla...

Livar Balık Evi

Arnavutköy sahilinin eşsiz manzarasında, lezzetli ve taze balık arayışındaysanız Livar Balık Evi’ne bir göz gezdirmenizi...

Daha Fazla Göster

İstanbul'daki En İyi Balık Restoranları

İstanbul, deniz kıyısında yer alan tarihi bir şehir olduğu için balık yemek kültürü çok gelişmiştir. İstanbul'da balık tüketimi oldukça yaygındır ve balık lokantaları şehrin her yerinde bulunmaktadır.

İstanbul'daki balık restoranlarında genellikle Karadeniz'den ve Marmara Denizi'nden yakalanan taze balıklar servis edilmektedir. Mezgit, istavrit, levrek, çupra ve palamut İstanbul'da en çok tüketilen balık türleri arasındadır.

Bu yazıda, lezzetli balık yemekleri ve deniz mahsulleri sunan İstanbul'un en iyi balık restoranlarını inceleyeceğiz. Hem yerel halkın hem de turistlerin uğrak yeri olan bu balık lokantalarında hangi balık çeşitlerini tadabileceğinizi, balık mezelerinden tatlılara kadar menülerinde neler olduğunu öğreneceksiniz. Ayrıca İstanbul'da balık yemenin kültürel önemi hakkında ilginç bilgileri de sizlerle paylaşacağız.

İstanbul'da Balık Tüketimi

İstanbul, balık tüketimi konusunda Türkiye'nin lider şehridir. Yüksek gelir düzeyi ve deniz kıyısında olması, İstanbul'da balık tüketimini artıran en önemli etkenlerdir. İstanbul'da kişi başına yıllık balık tüketimi ortalama 8-10 kilogramdır. Bu rakam Türkiye ortalamasının neredeyse iki katıdır.

İstanbul'da en çok tüketilen balık türleri hamsi, mezgit, istavrit ve somon gibi yağlı balıklardır. Karadeniz'den yakalanan hamsi özellikle kış aylarında çok tüketilir. İlkbahar ve yaz mevsiminde ise lüfer, barbunya, levrek gibi balıklara rağbet artar.

Balık tüketiminde mevsimsel farklılıklar göze çarpar. Kışın yağlı balıklar, ilkbaharda ve yazın çipura, levrek, barbun gibi beyaz etli balıklar tercih edilir. Sonbaharda ise palamut bolca tüketilir. Ayrıca dini bayramlarda balık tüketimi artış gösterir.

İstanbul'un En Ünlü Balık Lokantaları

İstanbul, deniz kıyısında yer alan ve çok sayıda balık lokantası barındıran bir şehirdir. Kentte yüzlerce balık restoranı bulunmaktadır. Bu restoranlar İstanbul'un hemen her semtinde görülebilir.

İstanbul Anadolu Yakası'ndakı balık restoranları en çok Kadıköy, Moda, Bostancı, Suadiye gibi sahil kesimlerinde yoğunlaşmıştır. Avrupa Yakası'nda ise Beşiktaş, Ortaköy, Bebek, Arnavutköy, Sarıyer başta olmak üzere boğaz kıyılarında pek çok balık restoranı vardır. Bunun yanında şehrin iç kesimlerinde de balık restoranları bulunur.

İstanbul'daki balık restoranları klasik balık lokantaları, sadece balık üzerine uzmanlaşmış balıkçı restoranları ve balık temalı meyhaneler olmak üzere çeşitlidir. Klasik lokantalarda balık yanında et yemekleri de sunulurken, balıkçı restoranları sadece balık ve deniz ürünlerine odaklanır. Meyhanelerde ise balık mezeleri ön plana çıkar. Kentte farklı bütçelere ve damak zevklerine hitap eden pek çok balık restoranı bulunmaktadır.

İstanbul Anadolu Yakası Balık Restoranları

360 İstanbul Keşke haftaya yurt dışından arkadaşlarım gelse de, onları 360’a götürüp İstanbul’a sırılsıklam aşık etsem. Bir ödül de onlar verseler. Zira, 360 İstanbul birçok global ödüle sahip bir restoran. Adından da anlaşılacağı üzere, İstanbul’un güzelliğini en üst düzeyde hissedebileceğiniz 360 derece bir manzarası var mekanın. 

Kavak Baba Restaurant İstanbul’un Beykoz ilçesine bağlı Anadolu Kavağı semtinde bulunan Kavak Baba Restaurant, 1945 yılından beri kesintisiz şekilde ziyaretçilerini ağırlayan bir işletme. 2023 yılı itibarıyla yetmiş sekizinci yılını dolduran bu köklü balık restoranı, alkol servisi yapmıyor. 

Karina Balık İstanbul’un Pendik ilçesine bağlı Doğu Mahallesi’nin sınırları içinde bulunan Karina Balık, bu civardaki en gözde balık restoranlarından biri. Lezzet, şıklık ve sıcaklık ilkelerini benimsemiş olan işletme, oldukça zengin bir menüye sahip. 

Hook Balık Eğer yolunuz İstanbul’un Pendik ilçesine düşer ve canınız taptaze deniz ürünleri ya da balıklar çekerse rotanızı doğruca Hook Balık’a doğru çevirebilirsiniz. Pendik’in Yenişehir semti sınırları içinde yer alan Hook Balık, alkolsüz balık restoranları seçenekleri arasında yer alıyor.

Tuzla Balıkçısı İstanbul’un Tuzla ilçesine bağlı Postane Mahallesi sınırları içinde yer alan Tuzla Balıkçısı, üç kardeş tarafından kurulmuş olan bir balık restoranı. Esasen Tuzla Balıkçısı’nın İstanbul içinde toplamda iki şubesi bulunuyor. İkinci şube Başakşehir’in İkitelli OSB’si içinde.

Kıraça Balık 2005 yılından beri İstanbul’un Tuzla ilçesindeki Cami Mahallesi sınırları içinde hizmet vermeyi sürdüren Kıraça Balık, bu civardaki en popüler balık restoranlarından biri. İşletmede alkol servisi yapılmıyor. Bu sebeple çocuklu aileler ve muhafazakar kişiler tarafından da sıklıkla ziyaret ediliyor. 

Balıkçı Cumali Balık Restoran Balıkçı Cumali, balıkçılık serüvenine öncelikle bir balık tezgahı ile 1990’lı yıllarda başlamış. Kadıköy bölgesinde bu şekilde tanındıktan sonra 2013 yılında tezgahının yanına açtığı restoran ile uzmanlığını kanıtlamayı başarmış.

Kavak Doğanay Restaurant İstanbul sınırları içinde birbirinden lezzetli balıkların, mezelerin, ara sıcakların ve deniz ürünlerinin tadını çıkarabileceğiniz onlarca, hatta belki yüzlerce balık restoranı var. Ancak bunların yalnızca bazıları size bunu Boğaz’ın görkemli manzarası eşliğinde yapabilme olanağı tanıyor.

Lakerda Balık Evi Anadolu Kavağı’nın biraz iç tarafında, Eğri Boyun Caddesi üzerinde yer alan Lakerda Balık Evi de bu kasabanın en popüler balık restoranlarından biri. Aslında burayı salaş bir balıkçı olarak tanımlamak daha doğru oluyor. İçki satışının yapılmadığı restoran, hem mezelerini hem de balıklarını ve deniz ürünlerini günlük şekilde servis ediyor.

Ceneviz Balık Ceneviz Balık da içki servisi olmayan mekanlar arasında. Macar Tabya Caddesi üzerinde bulunan işletme, bu bölgedeki balık restoranlarının fiyatları genel olarak değerlendirildiğinde görece bütçe dostu kalıyor.

Yosun Restaurant Anadolu Kavağı’nın İskele Meydanı Sokak’ı üzerinde bulunan Yosun Restaurant, haftanın her günü 10:00 ile 00:00 saatleri arasında açık. Ancak çalışma saatleri işletme tarafından değiştirilebileceği için, ziyaretiniz öncesinde mutlaka güncel bilgilere göz atmanızı öneririz.

Tarihi Kafkas Balıkçısı Tarihi Kafkas Balıkçısı, isminden de anlaşılabileceği üzere, Anadolu Kavağı’nın en köklü balıkçılarından biri. Aslında burası hem balıkçı hem de dondurmacı olarak hizmet veriyor. Dondurmaları da epey çeşitli, 2024 yılı itibarıyla 60’a yakın dondurma çeşidi seçeneği sunuluyor.

Kayıkçılar Restaurant Anadolu Kavağı’nda Yalı Çıkmazı olarak adlandırılan bölgede, denize çok yakın bir konumda bulunan Kayıkçılar Restaurant mavi ve kırmızı desenli beyaz masa örtüleri, mavi ahşap sandalyeleri, günlük ve taze lezzetleriyle salaş bir balıkçı dendiğinde akla gelen tüm özelliklere sahip.

Lacivert Restaurant Lacivert Restaurant’ı bir Boğaz klasiği olarak tanımlamak da yanlış olmaz aslında. Yirmi yılı aşkın süredir ziyaretçilerini Akdeniz mutfağının en nefis lezzetleriyle, taptaze deniz ürünleriyle ve balıklarla buluşturan işletme; menüsünde her damak zevkine hitap edebilecek ölçüde çeşitli tatlara yer veriyor.

Gümüş Yalı Balıkçısı “Boğaz’ın yanında, lezzetin ötesinde.” sloganıyla yola çıkan Gümüş Yalı Balıkçısı’nın menüsünde her damak zevkine hitap edebilecek nitelikte bir lezzet çeşitliliğiyle karşılaşıyoruz. Menüde elbette ağırlıklı olarak taptaze deniz mahsülleri, mezeler ve ara sıcaklar ağırlıkta.

Uskumru Restaurant Uskumru Restaurant, ziyaretçilerine maksimum konfor ve kaliteli hizmet vadeden bir işletme. Bu sebeple konuklarına vale hizmetinin yanı sıra, denizden Uskumru Restaurant’a ait tekneyle ulaşım seçeneği de sunuyor.

İnciraltı Meyhanesi Yolunuz Beylerbeyi’ne düşer ve soluğu kültürünü yıllardır koruyabilmiş bir meyhanede almak isterseniz rotanızı İnciraltı Meyhanesi’ne çevirebilirsiniz. Mekanın yaklaşık yetmiş yıldır varlığını koruyan heybetli bir incir ağacının altına kurulmuş büyük kış bahçesi, İstanbul’un eski yıllarda çekilmiş etkileyici fotoğraflarıyla donatılmış. 

Del Mare Restaurant Üsküdar’ın Çengelköy sahilinde, Boğaz’ın büyüleyici manzarasına karşı kurulmuş olan Del Mare Restaurant, bu bölgedeki en popüler balık restoranlarından biri. Denizden gelen lezzetleri tek bir menüde buluşturan bu işletme, ziyaretçilerine gerçekten de nefes kesen bir manzara sunuyor.

Rigel Restaurant Çengelköy’ün Kuleli Caddesi üzerinde ve denize sıfır bir konumda bulunan bu işletme, ziyaretçilerine deniz kokusu ve Boğaz manzarası eşliğinde dört dörtlük bir ziyafet çekme fırsatı sunuyor. 

Villa Bosphorus Villa Bosphorus’un VIP salonu, şömine odası, kapalı kış bahçesi ve toplantı odası gibi birçok farklı bölümü mevcut. Kış bahçesi aynı anda 300 kişiye, yaz bahçesi ise 400 kişiye hizmet verebiliyor. Yaz bahçesinde oturduğunuz takdirde denizden esen hafif meltem ve dalga sesleri eşliğinde, son derece ayrıcalıklı bir ziyafet çekebiliyorsunuz. 

Kandilli Suna’nın Yeri Yolunuz İstanbul’un Üsküdar ilçesine düşer de Boğaz’ın manzarasının keyfini doyasıya çıkarmak, bir yandan da taptaze deniz ürünlerinin ve balıkların tadına bakmak isterseniz; Kandilli Suna’nın Yeri’ne davetlisiniz. 

İsmet Baba Restaurant İstanbul Anadolu yakası sınırları içinde Boğaz manzarasına karşı nefis balıklar, mezeler ya da deniz ürünleri tatmanın tadını çıkarmak istiyorsanız; rotanızı çevirebileceğiniz en ünlü ve köklü restoranlardan biri İsmet Baba Restaurant olacaktır.

Balıkçı Vedat Usta İstanbul’un Anadolu yakasının en özel noktalarından birinde, Üsküdar’ın Beylerbeyi semtinde bulunan Balıkçı Vedat Usta, kendisini “yeni nesil balıkçı” olarak tanımlayan bir işletme.

Balıkçı Mustafa Tuzla sahilinde, denizin esintisini ve balık kokusunu içinize çeke çeke bir balık keyfi yapmak isterseniz Balıkçı Mustafa bunun için mükemmel bir alternatif. Taze ve lezzetli balıktan gerçekten anlayıp, pişirmeyi de en iyi şekilde bilen bu mekan pek çok insan için Tuzla sahilinde bulunan en uğrak destinasyonlardan bir tanesi.

Kadı Nimet Balıkçısı Anadolu yakasında, Kadıköy’ün kendine özgü dokusuna yakışan pek çok salaş mekan bulunuyor. Kadı Nimet Balıkçısı da balık denildiği zaman hemen akla gelen mekanlar listesinde başı çekiyor. 

Chacha Balık Uskumru Restaurant ile aynı yönetim çatısı altında bulunan Chacha Balık, 2019 yılından  beri Çengelköy sahilindeki Kuleli Caddesi üzerinde ziyaretçilerini ağırlıyor.

Beylerbeyi Doğa Balık Restaurant İstanbul’un Üsküdar ilçesine bağlı Beylerbeyi semtinde, iki köprünün tam ortasında ve denize sıfır bir konumda bulunan Beylerbeyi Doğa Balık Restaurant, kent genelindeki en güzel manzaralı balık restoranlarından biri.

Calipso Fish 2014 yılından beri İstanbul’un Maltepe ilçesine bağlı Küçükyalı semtinde hizmet veren Calipso Fish, Ziya Kaçar ve Veli Şahin tarafından kurulmuş olan seçkin bir restoran. 

Sunmare Balık Restaurant Denizlerimizden gelen en lezzetli balıkları taptaze şekilde sofranıza taşımayı hedefleyen Sunmare Balık Restaurant’ın menüsü çorbalarsalatalarmezeler, ara sıcaklar, balıklar, meyveler ve tatlılar, içecekler ve kahvaltılık ürünler olmak üzere farklı kategorilere ayrılıyor.

Balıkçı Lokantası Balıkçı Lokantası, küçük, temiz ve şirin bir restoran. Ancak bu mütevazı görünümü sizi yanıltmasın. Ziyaretçilerine sunduğu lezzetler hem nefis hem de taptaze.

Küçükyalı Balıkçısı İstanbul’un Maltepe ilçesi sınırları içindeki Küçükyalı semtinde bulunan ve ismini de semtten alan Küçükyalı Balıkçısı, kentin en ünlü ve köklü balık restoranlarından biri olarak görülüyor.

Kuleli Yakamoz Restaurant İstanbul’un Üsküdar ilçesine bağlı Çengelköy semtinin Kuleli Caddesi üzerinde bulunan Kuleli Yakamoz Restaurant, asırlık çınar ağaçlarının altına kurulmuş bir işletme.

Rıhtım Restaurant İstanbul’un Üsküdar ilçesinin en güzel semtlerinden biri olan Beylerbeyi’nde nefis Boğaz manzaraları eşliğinde dört dörtlük bir balık ziyafetine hazır mısınız? Eğer bu teklif size cazip geldiyse Rıhtım Restaurant’a konuk olabilirsiniz. 

Beykoz Izgara Balık İstanbul’un Anadolu Yakasında, deniz ve yeşilin buluştuğu Beykoz sahilinde, lezzetli ve taze balık yiyebileceğiniz uygun fiyatlı bir mekan arıyorsanız, Beykoz Izgara Balık restoran tam da aradığınız yer olabilir. 

Gelişmiş bir gastronomi ve balıkçılık kültürüne sahip İstanbul, deniz ürünleri ve balık restoranları ile adından söz ettirmeyi başarıyor. İstanbul balık restoranları, Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçi akınına uğruyor. Şehrin sakinlerinin de tutkuyla tercih ettiği mekanlar, kalite ve hizmetten ödün vermeyecek şekilde, müşterilerine taptaze deniz ürünlerini sunuyor.

Bilindiği üzere, İstanbul iki yakadan oluşuyor. Anadolu yakası ve Avrupa yakası olarak iki güzide parçaya ayrılan İstanbul’un Anadolu tarafında bulunan balık restoranlarının sayısı hiç de az değil. Deniz kenarı olsun olmasın pek çok balık restoranı, deniz ürünleri sevenlere hizmet ediyor.

İstanbul Anadolu yakası balık restoranları genellikle İstanbul Boğazı, Marmara denizi ve Karadeniz kıyılarına konuşlanmış diyebiliriz. Bunda hem mis gibi deniz manzarasının hem de taze ürüne yakın olmanın öneminin etkisi var.

İstanbul Anadolu yakası balık restoranları konusunda öne çıkan Anadolu yakası ilçeleri; denize nazır efsane konumuyla Çengelköy, şehrin kalbinin attığı ilçelerden Kadıköy, Kanlıca’nın nostaljik atmosferiyle ve Anadolu Hisarı’nın eşsiz deniz manzarası ile birlikte Beykoz, uzun sahilleri ile Maltepe ve Kartal diyebiliriz. İstanbul’un yükselen trendi Ataşehir, balık restoranları konusunda son dönemde revaçta olan yerlerden bir diğeri.

İstanbul Avrupa Yakası Balık Restoranları

İstanbul Avrupa yakası balık restoranları Anadolu yakasına nazaran sayıca daha fazla diyebiliriz. Bunda, Avrupa yakasının nüfus olarak fazla olmasının payı büyük. Aynı zamanda, şehrin cazibe merkezlerinin çoğunun da bu yakada olduğunu söylemek lazım.

Tıpkı şehrin Anadolu yakasında olduğu gibi Avrupa yakası tarafında da harika balık restoranları bulunuyor. Hatta bu yakada, balık restoranlarının sayısı çok fazla. Avrupa tarafındaki hemen hemen her ilçenin kendine has tarzlarıyla öne çıkan balıkçıları mevcut. Alkollü balık restoranları, alkolsüz balık restoranları, salaş balık restoranları, balıkçı tekneleri ve balıkçı barınakları gibi pek çok farklı konsept, Avrupa yakası balıkçıları arasında yerini alıyor.

Tabii ki de her ilçede veya semtte bir balık restoranı olsa da denize yakın konumları ve balıkçılık kültürü ile bazı yerleşimler ön plana çıkıyor. Avrupa yakasında şehrin kalbinin attığı Beşiktaş, Ortaköy, Bebek, Arnavutköy gibi ilçeler sahil şeridinin avantajını kullanıyorlar ve harika balık restoranlarına sahipler. Yine, Kireçburnu sahili ve Rumeli Kavağı sahili ile ön plana çıkan Sarıyer, Avrupa yakası balık restoranları açısından zengin bir bölge. Yine farklı kültürleri bir araya getiren restoranları ile Samatya, Galata, Beyoğlu ve Kumkapı’yı da yabana atmamak lazım. Tarabya ve Yeşilköy’de de farklı alternatifler bulabileceğinizi hatırlatalım.

Adem Baba Restoran Bir metropol olan İstanbul’da birbirinden lüks balıkçılar bulunuyor olsa bile hiçbir şey salaş balıkçıların yerini tutmuyor. İnternette yapılan yorumlar incelendiği zaman, en sevilen salaş balık restoranlarının başında Adem Baba Restoran’ın geldiği görülüyor.

Madam Despina Meyhanesi Madam Despina tarafından 1946 yılında kurulan, böylece Madam’a da Türkiye’nin ilk kadın meyhanecisi olma unvanını kazandıran Despina Meyhanesi, buram buram nostalji kokan bir atmosfere sahip. Samimi ve salaş dekorasyonuyla dikkat çeken mekan, meyhane kültürünü sonuna kadar korumayı başarıyor.

Tarihi Cumhuriyet Meyhanesi Adından da anlaşılabileceği üzere Türkiye’nin en eski meyhanelerinden biri olan Tarihi Cumhuriyet Meyhanesi’nin tam olarak hangi yılda kurulduğu belirsiz. Ancak cumhuriyetin ilk yıllarında kurulan birçok işletme gibi bu meyhanenin de kuruluş tarihi 1923 yılı olarak kabul ediliyor.

Rumeli Hisarı İskele Restaurant İstanbul’un Avrupa yakası sınırlarındaki Sarıyer ilçesinin Rumeli Hisarı semtinde bulunan Rumeli Hisarı İskele Restaurant, ziyaretçilerini tarihi bir yapının içinde ağırlıyor. Bu yapı, geçmişte Türkiye Denizcilik İşletmeleri’ne ait bir Rumelihisarı Vapur İskelesi binası olarak kullanılıyormuş.

Asmalı Cavit Asmalı Mescit’in en popüler meyhanelerinden biri olan Asmalı Cavit, ünlü gastronomi yazarı Vedat Milor’dan da tam puan almayı başarmış bir mekan. Milor’un da kendi rehberinde belirttiği gibi, Asmalı Cavit’e girdiğinizde “Meyhane ruhu ölmemiş!” diyebiliyorsunuz.

Kör Agop Restaurant İstanbul’un tarihi sokaklarıyla ve nostaljik atmosferiyle ön plana çıkan semtlerinden biri olan Kumkapı’da yer alan Kör Agop Restaurant, geçmişteki meyhane kültürünü hâlen koruyan mekanlar arasında. 

Sandal Balık Sandal Balık, hem sevimli görüntüsü hem de lezzetleri ile ünlenmiş salaş balıkçılar arasında bulunuyor. Restoran, İstanbul’un en nadide yerlerinden bir tanesi olan, boğazın o muazzam ve yıllanmış esintisini hissettiğiniz Sarıyer’de yer alıyor.

Salaş Barınak Balık Restaurant Salaş Barınak Balık Restaurant da Rumelifeneri sınırları içindeki en popüler balık restoranlarından biri. İsminden de anlaşılabileceği üzere, son derece salaş ve samimi bir atmosfere sahip.

Yalçınkaya Restoran Rumelifeneri balık restoranları içinde yer alan Yalçınkaya Restoran da kahvaltı, aperitif, balık ve deniz ürünü seçeneklerini aynı menüde buluşturmuş olan bir işletme. 

Roke Balık & Kahvaltı Roke Balık & Kahvaltı’nın göze çarpan cazip özelliklerinden ilki, denizin hemen yanı başında olması. Bu sayede ziyaretçilerine birbirinden büyüleyici manzaralar eşliğinde nefis lezzetlerin tadını çıkarma imkanı sunuyor.

Menekşe Bahçesi Menekşe Bahçesi, işletme sahiplerine ait olan yaklaşık bir asırlık bahçesine kurulmuş. Sekiz yıldan uzun süredir hizmet veren restoran, hâlen bir aile işletmesi statüsünde.

Mendirek Balık Kahvaltı servisi de bulunan Mendirek Balık’ın uzmanlığı, elbette balık yemekleri ve deniz ürünleri üzerine. Kahvaltı servisi serpme kahvaltı konseptiyle yapılıyor. 

Palukçu Restoran Bu restoranın logosu, tazeliği ile parıl parıl parlayan balık tezgahı. Taptaze bir şekilde tezgahta bekleyen balıklar usta ellerde pişip masanıza geldiği zaman daha da lezzet kazanıyor.

Takanik Balık İstanbul’un Sarıyer ilçesine bağlı Yeniköy semtinde iki farklı şubesiyle hizmet veren Takanik Balık, bu bölgenin en gözde ve ünlü balık restoranlarından birine dönüşmüş durumda. Aslına bakarsanız, bu işletmenin yolculuğu 1998 yılında küçük bir balıkçı teknesiyle Yeniköy limanında başlamış.

Meşhur Balıkçınız Bayram İstanbul’un Bakırköy ilçesinin Zeytinlik semti sınırları içinde kalan Meşhur Balıkçınız Bayram, özellikle son dönemlerde popülerliğini giderek artıran bir balık restoranı. Burası, salaş balıkçıları tercih edenler için oldukça cazip bir adres.

Kale Restaurant Kahvaltı & Balık Kale Restaurant Kahvaltı & Balık’ta kahvaltı serpme kahvaltı konseptiyle ve haftanın her günü servis ediliyor. Kahvaltı içerik bakımından oldukça zengin ama çeşitler dönemsel olarak değişiklik gösterebiliyor.

Chef Mezze Meze, müzik, manzara… İçeri girdiğiniz anda sizi saran şık fakat samimi dekoru ve harika manzarasıyla listemizde olmazsa olmaz bir modern meyhane Chef Mezze. Mekan, Arnavutköy’de Any ve Alexandra gibi sevilen barların ve pek çok ufak kafenin de yer aldığı Bebek Caddesi’nde yer alıyor. 

Lokanta Feriye İstanbul’un Beşiktaş ilçesine bağlı Ortaköy semtinde bulunan Feriye Sarayı, bir asırı aşkın süredir İstanbul’un kalbini oluşturan Boğaz’ın kıyısında yer alıyor. Bu ayrıcalıklı konum sayesinde, Feriye Sarayı’nın manzarası da tek kelimeyle müthiş.

Barba Vasilis Rum Meyhanesi 2013 yılından beri Balat’ta hizmet veren Barba Vasilis Rum Meyhanesi, sıcacık atmosferi ve leziz yemekleriyle ziyaretçilerin beğenisini kazanmayı başarmış.

Mavi Balık İstanbul Avrupa yakasının en ünlü ve köklü Boğaz manzaralı restoranlarından biri olan Mavi Balık, ziyaretçilerini Beşiktaş Kuruçeşme sınırları içinde ağırlıyor. 

Barboon by Atlas Balık İstanbul’un Beşiktaş ilçesine bağlı Arnavutköy semtinin sınırları içinde bulunan ve Boğaz’ın kıyısında yer alan Barboon by Atlas Balık, Ertuğrul Pekgöz tarafından işletilen popüler bir balık restoranı. 

Revma Balık Ediz Tuncay, 2012 yılında müşteri olarak gittiği bu restoranı o gece satın almaya karar vermiş ve ardından hemen yenileme çalışmaları başlamış. Böylece, bir yıl gibi kısa bir süre içinde Revma Balık ziyaretçilerine kapılarını açmış.

Bebek Balıkçı İstanbul’un gerek yemyeşil atmosferi gerekse manzaraları bakımından en ayrıcalıklı semtlerinden biri olan Bebek’te, Boğaz manzarası eşliğinde ziyafet çekmeye hazır mısınız? Bunun için, Beşiktaş ilçesine bağlı Bebek’in tam kalbinde ve Boğaz’ın kıyısında yer alan Bebek Balıkçı’ya konuk olmanız yeterli.

Marina Balık Kuruçeşme Marina Balık Kuruçeşme’nin menüsünde ağırlıklı olarak klasikleşmiş lezzetler mevcut. Soğuk meze seçenekleri arasında lakerda, somon füme, deniz ürünleri dolma, köz patlıcan, levrek marin ve karides söğüş gibi lezzetler yer alıyor.

Balıkçı Kemal’in Yeri Şüphesiz ki Karaköy, İstanbul’un en turistik ve popüler semtlerinden bir tanesi. Bu semtte en sevilen, en çok tercih edilen salaş balıkçılardan bir tanesi de Balıkçı Kemal’in Yeri.

Latife Hanım Meyhanesi Latife Hanım Meyhanesi, hem dekorasyonu hem de sıcak atmosferiyle sizi günümüzden alıp cumhuriyetin ilk yıllarına dek götürecek bir işletme. Mekanın duvarları, bu dönemlerde yaşamış kadınların nostaljik çerçevelere konmuş fotoğraflarıyla süslenmiş.

Akın Balık İstanbul’un simgesi hâline gelmiş, ihtişamıyla göz dolduran yerlerden bir tanesi olan Galata Köprüsü’nü herkes bilir. Bu köprünün Karaköy ayağında, Haliç’e doğru uzanan balık pazarında yer alan bir mekan dikkatleri üzerine çekiyor. Akın Balık, ağaçların altında konumlanmış eşsiz bir salaş balıkçı.

Livar Balık Evi Arnavutköy sahilinin eşsiz manzarasında, lezzetli ve taze balık arayışındaysanız Livar Balık Evi’ne bir göz gezdirmenizi tavsiye ediyorum. Bu sevimli balık evi, çok katlı ve eski bir Arnavutköy evinin kendine özgü bir dönüşüme uğramasıyla salaş ama otantik bir ortam sunuyor.

Park Fora Fish İstanbul’da Boğaz manzarasının keyfini çıkarmak için Avrupa yakası sınırları içinde ziyaret edebileceğiniz en ideal adreslerden biri, Beşiktaş’ın Kuruçeşme ve Ortaköy arasında uzanan Muallim Naci Caddesi.

Ringa Sea Food Boğaz’a karşı nefis bir balık ve meze keyfi yapmak, arzu ederseniz iki kadeh tokuşturmak isterseniz; Ringa Sea Food’a davetlisiniz. İstanbul’un Beşiktaş ilçesine bağlı Kuruçeşme semtinin sınırları içinde.

Balık Çeşitleri

İstanbul balık restoranlarında birçok farklı balık türleri sunulmaktadır. Özellikle deniz balıkları bu restoranlarda sıklıkla görülür.

 • Levrek: Lezzetiyle ünlü bir deniz balığıdır. Genellikle ızgara veya buğulama olarak servis edilir. İlkbahar ve yaz aylarında taze levrek bulunur.

 • Çupra: İstanbul balık restoranlarının vazgeçilmezlerinden çupra, yağlı ve lezzetli bir balıktır. Genellikle kızartma veya izgara olarak pişirilir. Her mevsimde bulunabilir.

 • Somon: Özellikle sushive ızgara olarak tercih edilen somon, yağ oranı yüksek bir balıktır. Kışın bolca tüketilir.

 • Palamut: Bahar ve yaz aylarının vazgeçilmezidir. Izgarasıyla ünlüdür.

 • Hamsi: Karadeniz mutfağının olmazsa olmazı hamsinin en güzel hallerinden biri, tava veya kızartma hamsidir. Sonbahar ve kış aylarında bol miktarda bulunur.

 • Barbunya: Çok lezzetli bir kaya balığı olan barbunyanın en güzel pişirme şekli buğulama veya ızgaradır.

 • Uskumru: Yağlı ve lezzetli bir balık olan uskumrunun en meşhur pişirme şekli fırında veya ızgarada pişirmektir.

İstanbul balık restoranları taze balığı müşterilerine en lezzetli haliyle sunmak için çok çeşitli pişirme teknikleri kullanmaktadır. Balığın tazeliği ise lezzetin temel anahtarıdır.

Mezeler

İstanbul'daki balık restoranlarında çeşitli mezeler sunulmaktadır. Misafirlere balık yemeğinin öncesinde lezzetli başlangıçlar sunarak iştah açılmasını sağlarlar.

Popüler mezelerden bazıları şunlardır:

 • Midye dolma: İçi bulgur pilavı ile doldurulmuş midyeler, limon suyu ile servis edilir. Taze ve deniz kokusu ile ağızda dağılır.

 • Semizotu salatası: Maydonoz, dereotu, nane gibi otlarla hazırlanmış serinletici bir salata. Üzerine limon sıkılarak lezzeti tamamlanır.

 • Haydari: Yoğurt, sarımsak, dereotu ve taze nane ile hazırlanır. Balığın yanında hafifliği ile mükemmel uyum sağlar.

 • Balık çorbası: Özellikle istavritten yapılan bir çorba çeşidi. Baharatları ile damakta iz bırakır.

 • Hamsi tava: Izgarada pişirilmiş hamsiler, üzerine sızma zeytinyağı gezdirilerek servis yapılır.

 • Karides güveç: Mantar, domates sosu ile pişirilmiş karideslerin kombinasyonu favori mezeler arasındadır.

Balık restoranlarının zengin meze çeşitleri, ana yemeğe güzel bir giriş yapar ve misafirleri memnun eder. Damak zevkine göre seçilebilecek alternatifler mevcuttur.

Balık Kokteylleri

Balık kokteylleri, İstanbul'da özellikle yaz aylarında popüler olan ve deniz mahsullerinden hazırlanan bir tür mezedir. İstanbul gibi deniz ürünlerinin bol olduğu bir şehirde, balık kokteylleri vazgeçilmez lezzetler arasındadır.

Balık kokteyllerinin önemi, taze deniz ürünleri ve sebzelerin bir araya getirilmesiyle ortaya çıkan eşsiz tatlardadır. Özellikle midye, karides, kalamar gibi deniz mahsulleriyle hazırlanan balık kokteylleri hem sağlıklı hem de son derece lezzetlidir.

İstanbul'da en popüler balık kokteylleri arasında şunlar yer alır:

 • Midyeli Balık Kokteyli - Midye, karides, enginar ve maydanoz ile hazırlanır.
 • Fıstıklı Balık Kokteyli - Karides, kalamar ve fıstık ile zenginleştirilmiştir.
 • Deniz Börülcesi Kokteyli - Deniz börülcesi, balık ve sebzelerin buluşmasıdır.
 • Karışık Balık Kokteyli - Mevsim balıkları ve deniz mahsullerinin karışımından oluşur.

Balık kokteylleri hazırlamak oldukça kolaydır. Taze deniz ürünleri temin edildikten sonra, limon suyu ve zeytinyağı ile marine edilir. Dilimlenmiş sebzelerin de eklenmesiyle servis yapılır. Lezzet açısından deniz mahsullerinin tazeliği çok önemlidir. İstanbul'da balık lokantalarında veya balıkçılardan taze ürün temin edilebilir. Evde hazırlamak isteyenler ise balık hali veya balıkçılardan alışveriş yapabilir.

Balık kokteyli, İstanbul mutfağının vazgeçilmezlerinden olup, yaz mevsiminin tadını doyasıya çıkarmanın en güzel yollarından biridir. Taze deniz mahsulleri ve mevsim sebzeleri ile hazırlanan bu lezzetler, damak tadını şenlendirirken sağlıklı bir seçenek sunar.

Salatalar

İstanbul'daki balık restoranlarında çeşit çeşit lezzetli salatalar bulmak mümkün. Şehrin balık restoranlarında en çok rastlanan salata çeşitlerinden bazıları şunlardır:

Karidesli Salata - Karides, marul yaprakları, domates, salatalık ve nar ekşisi ile hazırlanan hafif ve ferah bir salata çeşidi. Özellikle ızgara balıkların yanında tercih ediliyor.

Somonlu Salata - Taze yeşillikler, somon balığı, avokado dilimleri ve limon suyu ile hazırlanıyor. Omega-3 bakımından zengin bir seçenek.

Ton Balıklı Salata - Ton balıklı salata, marul ve roka yaprakları üzerine konulmuş ton balığı, soğan, domates, zeytinyağı ve limondan oluşuyor.

Mevsim Salatası - Mevsim sebzelerinin taze yeşilliklerle birleştirilmesiyle yapılan bu salata, balık yemeklerinin vazgeçilmezidir.

Roka Salatası - Roka yaprakları, çeri domates, İtalyan peyniri, zeytinyağlı bir dressing ile hazırlanır. Lezzeti ve C vitamini açısından zengin bir seçenek.

İstanbul'un balık restoranlarında bu ve bunun gibi çok çeşitli lezzetli salata alternatifleriyle karşılaşmak mümkün. Taze sebzeler ve balığın birleşimi damak tadına hitap eden seçenekler sunuyor.

Tatlılar

İstanbul balık restoranlarında tatlılar deniz mahsulleriyle hazırlanır. Balık restoranlarının geleneksel tatlı çeşitleri arasında krema karamel, sütlaç, kazandibi, keşkül gibi sütlü tatlılar yer alır.

Tatlılarda balık unu ve balık yumurtası sıkça kullanılır. Örneğin, kazandibi ve keşkülde balık unu kullanılır. Balık yumurtası ise pastalara ve tatlı soslarına katılır. Bu sayede tatlıların kıvamı artar ve benzersiz bir lezzet kazanır.

Balıkların kendisi de tatlılarda kullanılır. Örneğin fıstıklı ve cevizli levrek dolması, kabak tatlısı içinde ızgara somon gibi. Ayrıca balık sosları da tatlılara lezzet katar. Karides sosu, midye sosu, karides ezmesi gibi deniz ürünleri sosları tatlıların üzerine sürülerek servis edilir.

Son olarak meyveler de balık restoranlarının vazgeçilmezidir. Özellikle çilek ve karpuz gibi yaz meyveleri, balık ve deniz ürünleriyle mükemmel uyum sağlar. Güveçte karpuz veya çilekli somon gibi meyveli balık tatlıları da sıkça tercih edilmektedir.

İstanbul, Akdeniz mutfağının ve özellikle balık yemeği kültürünün Türkiye'deki merkezidir. Karadeniz'den ve Marmara Denizi'nden yakalanan taze balıklar, İstanbul'da binlerce restoranda servis edilmektedir. İstanbul balık restoranları hem yerli halk hem de turistler için vazgeçilmez bir deneyim sunmaktadır.

Balık sevenler için İstanbul adeta bir cennettir. Mevsimine göre taze hamsi, palamut, levrek ve çupra gibi balıkları uzman aşçıların elinden yemek paha biçilmez bir keyiftir. Geleneksel usullerle pişirilen balıklar ve balık çorbaları, İstanbul mutfağının sembolü haline gelmiştir.

Sonuç olarak, İstanbul'da balık yemek ve iyi bir balık restoranı deneyimi yaşamak, bu eşsiz şehrin kültürüne dair önemli bir parçadır. Balık sevenler için İstanbul'un zengin balık mutfağı mutlaka keşfedilmelidir.

İstanbul Balıkçıları

Türkiye’nin ve dünyanın gözbebeği şehirlerinin başında İstanbul geliyor. Tarihin, kültürün ve gastronominin başkenti İstanbul, hem şehrin sakinlerine hem dışarıdan gelen ziyaretçilere her manada harika bir deneyim yaşatıyor. İstanbul deyince de akıllara eşsiz manzarası ile İstanbul Boğazı ve nevi şahsına münhasır Marmara Denizi geliyor. Bir de bunların yanına kuzeyin hırçın çocuğu Karadeniz eklenince İstanbul deniz ürünleri ve balık sevenler için tam bir cennet oluyor. İki kıtanın birleştiği nokta, kültürlerin kesişim noktası olan şehrin yemek kültürü de oldukça çeşitlik gösteriyor. İstanbul hem denizlere yakınlığı hem de geçmişten gelen köklü kültürü sayesinde, deniz ürünleri şehrin yemek kültüründe önemli yer tutuyor. Her yörede olduğu gibi İstanbul’da da evlerde balık pişirme kültürü yaygın; hatta farklı deniz ürünlerinin sofralarda en çok yer aldığı şehir İstanbul diyebiliriz. Fakat İstanbul’da, manzara eşliğinde, denizden gelen meltemin etkisi altında ya da boğazın eşsiz atmosferinde balık keyfi yapmanın yeri ayrı. Bu zevki yaşayabileceğiniz yerler olarak İstanbul balık restoranları ön plana çıkıyor. Şehrin dört bir yanına yayılan İstanbul balık restoranları, pek çok farklı konseptte olabiliyor. Tercihinize göre, boğazda şık bir restoranda deniz ürünü yiyebileceğiniz gibi, Eminönü ya da Karaköy’de salaş bir balıkçıda afiyetle karnınızı doyurabilmeniz mümkün. İstanbul balık restoranları çeşitliliği ile Türkiye’de zirve noktada diyebiliriz. İstanbul’da bütçenize göre, lokasyon tercihinize göre veya konsept tercihinize göre yüzlerce balık restoranı bulma şansınız var. Her birinde ayrı bir deneyim yaşayabileceğiniz İstanbul balık restoranları, deniz ürünü severlere hizmet vermek için hazır ve nazır şekilde konuklarını bekliyor.

İstanbul’da Balık Nerede Yenir?

Bu sorunun cevabı aslında çok basit. İki tarafında deniz, ortasında ise ihtişamlı bir boğaz bulunan İstanbul’da, balık yemek için uzun arayışlara girmenize gerek yok. “İstanbul’da balık nerede yenir?” sorusuna verilecek çok fazla alternatif cevap mevcut. Arzunuza göre seçebileceğiniz mekanların sayısı son derece fazla. Bu durum, deniz ürünü severler için çeşitli alternatifler yaratma açısından önemli. Canınız deniz ürünü çektiğinde, her seferinde farklı bir konsept deneyebilir ve farklı lezzetlerin keyfine varabilirsiniz.

İstanbul’da her geçen gün farklı mekanlar açılıyor. Restoranların sayısı ve niteliği gün geçtikçe değişebiliyor; ancak iyi ve taze deniz ürünü tüketebileceğiniz mekanların hangileri olduğu sorusu değişmiyor. Kaliteli ve taze balık için gidilebilecek restoranlar çeşitli kriterlere göre ön plana çıkıyorlar. İstanbul, deniz mahsulleri çeşitliliği ve genellikle kaliteli balık restoranları ile deniz tutkunlarını çoğu zaman hayal kırıklığına uğratmıyor. Yani, hangi mekanı seçerseniz seçin, standart üstü deniz ürünü yeme şansınız oldukça yüksek. Fakat, özellikle ön plana çıkan lokasyonlar ve mekanlar olduğu da su götürmez bir gerçek.

İstanbul’un bugünkü pek çok semti eskiden birer balıkçı köyüydü. Balıkçılık ve deniz ürünleri kültürü Antik Yunan döneminden Bizans’a, oradan da Osmanlı üzerinden şimdiki Türkiye’ye kadar uzunca bir geçmişe sahip. İstanbul’un neredeyse her yerine çok güzide balık restoranları açılmasına rağmen, bu eski balıkçı köylerinin yerine kurulan semtler kültür ve lezzet açısından bir adım önde diyebiliriz. İstanbul’un en iyi balıkçıları genellikle bu ilçelerde ve denize yakın kesimlerde bulunuyor.

İstanbul'daki Meşhur Balıkçılar

İstanbul en iyi balık restoranları denince ilk akla gelen, tabii olarak İstanbul Boğazı’ndaki restoranlar oluyor. Bu genel algı kısmen doğru olmasına rağmen bu, boğazda yer alan her balıkçının iyi olduğu anlamı taşımıyor. İstanbul’un münferit pek çok yerinde iyi balığa ve deniz ürününe ulaşmak son derece kolay.

Deniz ürünleri yemek ve bu eşsiz tatların keyfine varmak ayrı bir tutku. Bundan dolayı balık restoranlarında kurulan sıcak, samimi masaların da keyfi ayrı oluyor. Denizden yeni çıkmış, taze ürünler barındıran ve ortamı sizlere hoş gelen bir balık restoranı sizin “en iyiniz” olabilir. En iyi balık restoranları, bu saydığımız kalite kriterleri dışında, kişiden kişiye değişebilecek bir tercih olarak görülebilir. İstanbul’da siz de kendi zevkinize göre ve bütçenize göre çok iyi balık restoranları bulabilirsiniz. Tarihinde balıkçılığın önemli bir yer tuttuğu “şehirlerin şahı” İstanbul, deniz ürünlerinin ve deniz havasının keyfine varmak isteyenler için çok fazla seçenek sunuyor.

İstanbul Balık Restoranları Konseptleri

Dünyanın en büyük metropollerinden olan İstanbul’da, neye ulaşmak istiyorsanız ona ulaşmanız genellikle mümkün oluyor. Bu durum, İstanbul balık restoranları için de geçerli. İstanbul balık restoranları konseptleri oldukça geniş bir yelpazeye yayılıyor. Hatta taze ve güzel deniz mahsullerine ulaşmanız için illa ki bir restorana gitmenize bile gerek yok. Eminönü veya Karaköy ilçelerinde bir teknede balık ekmek yiyerek, harika bir lezzetle tanışabilirsiniz. Bu konseptte mekanların, İstanbul’un özellikle sahil şeridinde yer alan semtlerinde ve ilçelerinde bolca bulunduğunu söyleyebiliriz.

İstanbul balık restoranları konseptleri arasında en çok tutulanlardan biri de salaş restoranlar diyebiliriz. Bütçenizi yormadan lezzetli ve taze deniz ürünleri tüketip keyifli dakikalar geçirmek istiyorsanız, salaş balık restoranları tam size göre. Bu restoranlar, genellikle alkollü balık restoranları ve alkolsüz balık restoranları olarak ikiye ayrılıyor. Bu konsept farklılığını, pek çok değişik restoran türünde de görmek mümkün. Damak tadınıza ve tercihinize göre dilediğiniz konseptte bir mekanı tercih edebilirisiniz. İstanbul’da salaş balık restoranı arıyorsanız, linke tıklayarak sizler için hazırladığımız listeye ulaşabilirsiniz.

İstanbul balık restoranları konseptleri arasında bir üçüncü seçenek de lüks ve kalite prensibi ile çalışan “büyük işletmeler” olarak tabir edilen restoranlar. Çoğunlukla boğazda veya deniz kenarı semtlerin nezih kesimlerinde yer alan bu işletmeler, yüksek kalitede hizmeti nispeten yüksek fiyata müşterilerine sunuyorlar. Bunda restoranların bulunduğu konum, semt önemli bir faktör oluyor. Kira ve çalışan gideri artan işletmeler bu fiyatların bir kısmını müşteriye yansıtmak zorunda kalıyor.

Büyük veya lüks işletmeler de aslında pek çok farklı konsepte ayrılıyorlar. Daha butik ve lüks balık restoranlarına rastlayabileceğiniz gibi, büyük ve adeta bir otel mutfağı gibi işleyen balık restoranlarına da rastlamak mümkün. Yine, bu tarz mekanlar da çoğunlukla alkollü balık restoranları ve alkolsüz balık restoranları olarak ayrılıyor. Lüks restoranların çoğunda otopark, vale, çocuk oyun alanı ve bebek emzirme odası gibi önemli hizmet kolları bulunuyor. Böylece, keyifli vakit geçirmeniz için işler sizin adınıza daha da kolaylaşmış oluyor. Sizlere yalnızca, İstanbul’da bulunan yüzlerce balık restoranı arasından hangisinin size uygun olduğunu seçmek kalıyor.

İstanbul Balık Restoranları Ulaşım

İstanbul, ulaşım ve trafik konusunda nispeten kötü bir nama sahip. Bunun sebebi, şehrin dünyanın en önemli metropollerinden biri olması ve şehirde yaşayan insan sayısının fazla olması. Hal böyle olunca, İstanbul’da ulaşım konusundaki alternatifler de çok fazla. Metrobüs, metro, tramvay gibi raylı sistemler şehir trafiğinin kalbini oluştururken, vapur ve deniz otobüsü ile yapılan deniz taşımacılığı da çok fazla kullanılan alternatifler arasında yer alıyor. Kara yoluyla yapılan, toplu taşıma ve bireysel araçlar ile gerçekleştirilen ulaşım ise genellikle en çok tercih edilen ulaşım şekli oluyor.

İstanbul balık restoranları ulaşım konusunda, şehrin sunduğu imkanların çoğuna sahip. Örneğin, sevimli bir balıkçı ilçesi olan Anadolu Kavağı’na ulaşım için Eminönü ve Sarıyer’den deniz seferi tercih edilebilirsiniz. Yine, bu şirin ilçeye karayolu ile ulaşmak da mümkün. Şehrin göbeğinde yer alan Samatya, Kumkapı ve Galata gibi balık restoranları konusunda zengin merkezlere, karayolu ile birlikte raylı sistemleri kullanarak da ulaşabilirsiniz.

Özel araç ile karayolu ile restoranlara ulaşım sağlamak isterseniz de genellikle restoranların sitelerinde yol haritası bulabilirsiniz. Aynı zamanda Google Maps veya akıllı telefonunuzun navigasyon kısmından yol tarifini alabilirsiniz. İstanbul balık restoranlarına ulaşmak son derece kolay ve ulaşım seçenekleri oldukça fazla diyebiliriz.

İstanbul Balık Restoranları Fiyatları

İstanbul balık restoranları fiyatları, hemen her yerde olduğu gibi geniş bir skalada yayılıyor. Günümüz şartlarında, çok cüzi miktarlar sayılabilecek ücretlere bir balık ekmek yiyebileceğiniz restoranlar mevcut. Aynı zamanda İstanbul’un mucizesi, eşsiz manzarası ile rüyaları süsleyen İstanbul Boğazı’na karşı, lüks bir restoranda ise maalesef astronomik rakamlar ile karşılaşmanız mümkün. İstanbul balık restoranları fiyatları işletmelerin kira giderleri, bulundukları semt, denize olan uzaklığı – yakınlığı, hizmet anlayışı, konsept tasarımları gibi pek çok değişkene göre şekilleniyor. Daha salaş, samimi bir hizmet anlayışı ile yönetilen küçük bir işletmede cazip fiyatlara balık veya çeşitli deniz ürünlerini tüketebiliyorsunuz. Lüks bir muhitte, otopark ve vale hizmeti veren, profesyonel servis elemanları ile çalışan, konsept bir restoranda ise fiyatlar dörde beşe katlanabiliyor. Bunda şüphesiz günümüz ekonomik koşullarının etkisi ve hizmet sektöründe işçilik maliyetlerinin yükselmesi etkili.

İstanbul balık restoranları fiyatları konusunda bir başka önemli husus denizlerimiz diyebiliriz. Globalleşen dünya düzeninde kirliliği artan ve düzensiz av faaliyetlerinin olumsuz etkileri altında kalan denizlerimiz, deniz ürünleri açısından verimsiz bir dönem geçiriyor. Kontrolsüz avlanma ve kirlilik sonucunda da denizlerimizden çıkan ürün çeşitliliği ve ürün miktarı son derece azalıyor. Bu sıkıntılı durumun sonucu üreticiden son tüketiciye kadar herkesin cebine yansıyor. Aynı zamanda denizlerimizin ekosistemi bozuluyor. Gelecek kuşakların, İstanbul balık restoranları ya da dünyanın herhangi bir yerindeki balık restoranlarında deniz ürünlerini tatma şansına sahip olabilmesi için daha hassas bir tutum içinde bulunmamız gerekiyor.

İstanbul balık restoranları fiyatları konusunda, tercih edeceğiniz restoranların internet siteleri, telefon numaraları üzerinden bilgi almanız mümkün. Restoranda rezervasyon yaptırmadan önce ya da restorana direkt gitmeden önce, bu iletişim araçları üzerinden bilgi alabilirsiniz.

İstanbul Balık Restoranları Fırsatları

Günümüzde, kampanyalar ve fırsatlar her sektörde olduğu gibi yeme içme sektöründe de oldukça hatırı sayılır bir yer edindi. Özellikle online sipariş verilebilen uygulamalar, kampanya ve fırsatlara oldukça önem veriyorlar. Yine online siparişi kendi imkanları ile sürdüren işletmeler de bu tarz uygulamalara geçmiş durumdalar. Online sipariş haricinde de fırsat ve kampanyalara ulaşmak mümkün. Pek çok internet sitesi tabanlı aracı şirket, kullanıcılarına çeşitli alanlarda kampanya ve fırsatları uygun fiyatlara sunuyor. Böylelikle restoranların müşteri potansiyeli artarken, sizlerin de cebinden çıkan miktar biraz olsun azalmış oluyor. Ancak bu kampanyaları ve fırsatları iyi takip etmek gerekiyor. Nitekim bu tarz uygulamalar dönemsel veya günün belli zamanları için geçerli olabilir. Hatta her kampanyanın kendine has şartları olabiliyor.

İstanbul’da uygun fiyata deniz ürünü yemek istiyorsanız, İstanbul balık restoranları fırsatları sizlere bu ayrıcalığı sunuyor. İstanbul’un dünyanın sayılı metropollerinden biri olması ve deniz restoranı sayısının fazla olması, bu fırsatların sayısını artırıyor. İstanbul balık restoranları fırsatları ya da kampanyalarına internette hizmet veren aracı şirketler üzerinden ulaşmanız ve satın almanız mümkün. Aynı zamanda online yemek siparişi vererek de bazı kampanya ve fırsatları deneyimleyebilirsiniz.

İstanbul balık restoranları fırsatları ile mevsim balıklarını ve taze deniz ürünlerini şık bir konseptte sunan, kaliteli mekanlarda yemek yeme zevkinizi ikiye katlayabilirsiniz. Ya da online sipariş üzerinden yakalayacağınız harika bir fırsat ile evinizi veya ofisinizi bir deniz ürünü restoranına dönüştürebilirsiniz. Son karar sizin; ama her halükarda keyif verici sonuçlar alacağınız gerçeği değişmiyor. İstanbul balık restoranları fırsatları bir tık uzağınızda sizleri bekliyor!

Hangi Balık Hangi Mevsimde Yenir?

Balık restoranlarını ziyaret etmeden önce ya da evde bir balık ziyafeti yapmadan önce, “hangi balık hangi mevsimde yenir?” sorusunun cevaplarına bakmak, doğru bir tercih yapmak açısından önemli olabilir. Balıklar, fiziksel yapılarına ve yaşamsal döngülerine göre farklı mevsimlerde farklı sularda bulunabiliyor. Bazı balıklar ise bulunduğu habitatın yerel türü olup dört mevsim de lezzetle tüketilebiliyor.

Deniz ürünlerinin en çok tercih edilen çeşitlerinden olan balık, hayatımızda önemli bir besin kaynağı durumunda. Balık tüketmek hem sağlıklı hem de zengin besin içeriğine sahip bir gıda almak adına lezzetli bir tercih olabiliyor. Taze, sağlıklı ve tam zamanında, lezzetli bir balık pişirmek veya tüketmek istiyorsanız mevsimlere göre balık seçmenizde fayda var.

Peki, hangi balık hangi mevsimde yenir diye merak ediyorsanız, uzmanlar tarafından hazırlanan aylara göre balık tercihi listelerine birlikte bakalım. İstanbul balık restoranları ve ülkemizin balık yiyebileceğiniz pek çok noktasını ziyaret etmeden önce bilgi dağarcığımızı güncelleyelim.

Türkiye sularında aylara göre tercih edebileceğiniz balıklar, şöyle sıralanıyor:

Ocak ayında ön plana çıkan balıklar palamut, lüfer, uskumru ve hamsi diyebiliriz. Kışın devamı ile birlikte balıkların yağ oranının artması bu seçenekleri bizlere sunuyor. Özellikle hamsi, en lezzetli dönemini Ocak ayında yaşıyor.

Şubat ayında ise “denizlerin kraliçesi” olarak nitelendirilen kalkan mevsiminin başlangıcı olarak kabul ediliyor. Hamsi, uskumru, lüfer ve palamut için ise sezonun sonu diyebiliriz.

Mart ayında, kalkan, levrek ve kefal en lezzetli zamanlarına ulaşır.

Nisan ayına geldiğimizde, mercan, kılıç, levrek ve kırlangıç balıkları bollaşır.

Bahar aylarının ortası geldiğinde, Mayıs ayında, barbun, tekir ve iskorpit balığının mevsimi başlar.

Haziran ve temmuz ayları balık açısından pek verimli değildir. Balık sezonunun kapalı olması ve sıcakların etkisiyle bu dönemde taze balık bulmak zordur.

Ağustos ayı, istavrit, sardalya ve çingene palamutu için en ideal zamandır. Eylül ayında sardalya lezzetini korumaya devam eder.

Ekim ve kasım aylarında neredeyse tüm balıklar güzel bir lezzete ulaşır. Lüfer, levrek, palamut, tekir, torik gibi balıklar bu dönemde popülerdir.

Aralık ayında ise bol miktarda tekir bulunur. Aynı zamanda uskumru, palamut ve lüfer iyice yağlanır ve lezzetlenir.

Bu bilgiler ışığında, balık restoranlarına gitmeden önce ya da balık pazarından balık alırken daha iyi seçimler yapmak mümkün oluyor.

 • İstanbul, Boğaziçi ve Marmara Denizi'ne kıyısı olan benzersiz konumuyla taze balık ve deniz ürünleri sunan birçok üstün kalite restorana ev sahipliği yapar. En iyi balık restoranları arasında. Balıkçı Sabahattin: Sultanahmet bölgesinde yer alan ve taze deniz ürünleriyle ünlü, İstanbul'un en köklü balık restoranlarından biridir. Karaköy Lokantası: Günün her saati kaliteli ve taze deniz ürünleri sunan Karaköy'de popüler bir mekândır. Akşam yemekleri için rezervasyon yapılması önerilir. Yüksel Balık: Anadolu Yakası'nda, Kalamış Marina yakınında konumlanan Yüksel Balık, özellikle balık ve meze çeşitliliği ile dikkat çeker. Bu restoranlar, zengin menüleri ve Boğaz manzaralarıyla unutulmaz bir deneyim sunar.

 • İstanbul'daki popüler balık restoranları, özellikle hafta sonları ve özel günlerde yoğun olabilir. Bu nedenle, planladığınız ziyaretten en az bir hafta önce rezervasyon yapmanızı öneririz. Boğaz kenarındaki restoranlar ve manzaralı mekanlar için daha önceden rezervasyon yapmak, istediğiniz masayı almanızı sağlar.

 • İstanbul'daki balık restoranlarında ortalama fiyatlar, restoranın konumuna, sunduğu deniz ürünlerinin çeşitliliğine ve kalitesine göre değişiklik gösterir. Genellikle kişi başı 100-300 TL arasında değişen fiyatlar, seçeceğiniz yemeklerin çeşitliliğine ve içecek seçimlerinize bağlı olarak artabilir. Boğaz manzaralı lüks restoranlarda fiyatlar daha yüksek olabilir. Güncel fiyat bilgisi ve özel menü seçenekleri için restoranların web sitelerini ziyaret etmeniz veya doğrudan iletişime geçmeniz faydalı olacaktır.

İlgili İçerikler

Napolyon ne demiş? “Dünya tek bir devletten ibaret olsaydı, başkenti şüphesiz İstanbul olurdu.”Kaç farklı açıdan, kaç sefer izlerseniz izleyin...

"Rakı içmenin bir adabı vardır…” diye başlayan tartışmalar artık hepimizi bir hayli sıktı. Ancak meyhanelerin kendine has bir atmosferinin, deyim...

İki kıtayı birbirine bağlayan İstanbul Boğazı, kentin silüetinin en önemli parçalarından biri. İstanbul sakinleri belki her gün işe ya da...

Alkolsüz balık restoranları seçeneklerinin sayısının özellikle son yıllarda artışa geçtiğini söylemek mümkün. Özellikle konu İstanbul gibi büyük bir kent olduğunda,...

İstanbul’un Beşiktaş ilçesine bağlı tarihi bir semt olan Ortaköy, kentin turistik açıdan en çok ilgi gören duraklarından biri. Kentin her...

İstanbul’un Tarihi Yarımada bölgesinde bulunan ve Marmara Denizi’ne kıyısı olan semtlerden biri olan Kumkapı, oldukça köklü bir tarihi geçmişe sahip....

Boğaz semtleri, kendine has atmosferi ve hem her bütçeye hem de farklı damak zevklerine hitap edebilen restoranlarıyla İstanbul; dört dörtlük...

Dört dörtlük bir balık ziyafeti çekmek isteyenler için, İstanbul adeta bir cennet. Kentin birçok farklı ilçesinde ve semtinde, rüştünü çoktan...

Beykoz’un turistik ve tarihi açıdan en dikkat çekici semtlerinden biri olan Anadolu Kavağı, kentin keşmekeşinden kaçıp huzurlu ve sakin bir...

Fonda Türk sanat müziği ezgileri, salaş bir dekorasyon tarzı, loş ışıklar, çilingir sofrası, mutfaktan gelen mis gibi meze ve balık...

1850’li yıllarda Michelin kardeşler tarafından kurulan bir Fransız araç lastiği markası olan Michelin, uzun yıllardan beri her yıl bir gastronomi...

Fonda çalan müzikleriyle kulaklarımızın pasını silen, kendine has atmosferiyle ruhumuzu dinlendiren ve nefis lezzetleriyle bize bir ziyafet çekme imkanı sunan...

Dünyanın en büyülü ve etkileyici kentlerinden biri olarak kabul edilen İstanbul, güzelliğini katbekat artıran tarihi dokusu ve silüetiyle mutlaka görülmesi...

Avrupa ve Asya kıtalarını birbirinden ayıran İstanbul Boğazı, gerçekten de çok görkemli ve eşsiz bir manzara oluşturuyor. Bu sebeple, Boğaz’ın...

İstanbul her geçen yıl daha kalabalık ve kaotik bir atmosfere kavuşsa da kentin belli başlı noktalarında hâlen doğayla baş başa...

Uzak Doğu mutfağının en gözde lezzetleri, artık coğrafi sınırları aşarak dünyanın birçok farklı noktasına yayılmış durumda. Söz konusu lezzetlere çok...

Popüler İçerikler
İstanbul Salaş Meyhaneler: İstanbul’un En İyi 13 Salaş Meyhanesi Meyhaneler
İstanbul Salaş Meyhaneler: İstanbul’un En İyi 13 Salaş Meyhanesi

Fonda Türk sanat müziği ezgileri, salaş bir dekorasyon tarzı, loş...