nerdeneredenerdenerede
İstanbul Ocakbaşı ve Kebapçılar

İstanbul Ocakbaşı ve Kebapçılar

İstanbul Ocakbaşı ve Kebapçılar

Moise Karaköy

İstanbul’un Beyoğlu ilçesinin en popüler ve tarihi semtlerinden birinde olan Moise Karaköy, birden fazla konsepti...

Münhasır Döner & Kebap

İstanbul’un en gözde döner restoranlarından ve kebapçılarından biri olarak görülen Münhasır Döner & Kebap, 2008...

Çiya Kebap

Ünlü şef ve yemek antropoloğu Musa Dağdeviren’in 1988 yılında İstanbul’un Kadıköy ilçesinde kurduğu Çiya Sofrası,...

Çiya Kebap 2

Anadolu coğrafyası hem çok geniş hem de olağanüstü düzeyde bereketli topraklara sahip. Bu sayede Anadolu...

3N Sofra Karaköy

Günümüzde Beyoğlu’na bağlı Karaköy semtindeki en sevilen et restoranlarından biri olarak görülen 3N Sofra Karaköy’ün...

Kapı Karaköy

Beyoğlu’nun tarihi semtlerinden biri olan Karaköy, gerek nefis Boğaz ve Tarihi Yarımada manzaralarına komşu olması,...

Fiko Yeniköy

Şef Fikret Aydoğdu’nun kardeşi Uğur Aydoğdu’yla birlikte 2017 yılında ilk şubesini açtığı Fiko Yeniköy, günümüzde...

Zübeyir Ocakbaşı

2023 yılı itibarıyla İstanbul’da biri Taksim Beyoğlu’nda, diğeri ise Barbaros Ataşehir’de olmak üzere iki şubesi...

Ali Haydar İkinci Bahar

Türk televizyon tarihinin efsane dizileri dendiğinde aklına İkinci Bahar gelmeyecek kişi sayısı muhtemelen çok azdır....

Güler Ocakbaşı

2023 yılı itibarıyla İstanbul’un Şişli ilçesi sınırları içinde iki farklı şubesi bulunan Güler Ocakbaşı’nın öyküsü...

Adana Ocakbaşı

Adana Ocakbaşı ya da yaygın bilinen diğer ismiyle Kurtuluş Adana Ocakbaşı, İstanbul’un en ünlü ve...

Adana İl Sınırı

Bodrum ya da İstanbul sınırları içinde olsanız dahi, gerek atmosfer gerek nefis lezzetler açısından kendinizi...

Akl-ı Selim Ocakbaşı

İstanbul’un Beşiktaş ilçesine bağlı Gayrettepe semtinin sınırları içinde yer alan Akl-ı Selim Ocakbaşı, bu bölgedeki...

Umut Ocakbaşı

İstanbul’un ocakbaşı kültürüyle henüz tanışmaya başladığı yıllar olan 1970’lerden beri varlığını koruyan Umut Ocakbaşı, tahmin...

Peymane

Kendilerini “geçmişte restorancılıkla hiç işi olmayan” şeklinde tanımlayan iki ortak tarafından 2003 yılında kurulan Peymane,...

Elit Ocakbaşı

1970’lerden beri İstanbul’da varlığını sürdüren ocakbaşı kültürü, günümüzde hâlen bize birbirinden keyifli mekanlar ve nefis...

Daha Fazla Göster

İstanbul Ocakbaşı Restoranları ve Kebapçıları

İstanbul’un tarihi, kültürel ve doğal zenginliklerle çevrili bir metropol olduğunu artık hem biz hem de yabancı turistler çok iyi biliyor. Ancak bu görkemli kentin tüm bunların yanı sıra, son derece zengin bir mutfak mirası ve kültürü de var. Günümüzde geldiğimiz noktada İstanbul sınırları içinde neredeyse her türden yemeğin en lezzetlisini yiyebileceğiniz birçok farklı restoran seçeneği mevcut. Söz konusu nefis et yemekleri olduğunda da meyhaneler ve ocakbaşı mekanları ön plana çıkıyor. İstanbul ocakbaşı restoranlar bakımından gerçekten de çok zengin bir kent. Hem Anadolu hem de Avrupa yakası sınırları içinde birçok farklı mekan alternatifi yer alıyor. 

İstanbul ocakbaşı mekanları yalnızca et yemeklerinin ve mezelerinin lezzetiyle değil, aynı zamanda misafirperver ve keyifli atmosferiyle de ön plana çıkıyor. Açık ateşte ağır ağır pişirilen leziz et yemeklerinin ve zengin meze çeşitlerinin tadını doyasıya çıkarmak istiyorsanız, siz de İstanbul’un dört bir köşesine dağılmış olan bu mekanları ziyaret edebilirsiniz. Bazı İstanbul ocakbaşı mekanları tarihi semtlerde bulunmaları ya da Boğaz manzarasına hakim olmaları sayesinde yerli ve yabancı turistler için daha da ilgi çekici hale gelebiliyor. Bazıları da henüz yeni yeni keşfediliyor. Peki, İstanbul ocakbaşları içinde en iyi mekalar hangileri? İstanbul ocakbaşı fiyatları ne kadar? Söz konusu restoranlar içinde kendin pişir kendin ye konseptini uygulayan seçenekler var mı? Gelin, et ve meze tutkunları için en iyi İstanbul ocakbaşı mekanları seçeneklerini birlikte bulalım. 

Ocakbaşı Nasıl Bir Yer?

Türk mutfağına ait özel bir konsept olarak tanımlayabileceğimiz ocakbaşı, genellikle etlerin bir mangal veya ocak üzerinde, açık ateşte pişirildiği mekanların genel adı. Ocakbaşının kendine ait konsepti, bu tip mekanların özel bir müdavim kitlesi olmasını sağlıyor. Az önce de belirttiğimiz gibi, ocakbaşlarının en önemli özelliği etlerin, bazen de sebzelerin ve deniz ürünlerinin açık ateşte pişirilmesi. Misafirler yemekleri pişirirken izleyebildiği ve tam damak zevklerine uygun kıvamda pişirildiğinden emin olabildiği gibi, bazı mekanlarda pişirme işlemini kendileri de yapabiliyor. İstanbul ocakbaşı restoranlar genellikle nostaljik ve ferah bir atmosfere sahip. Geleneksel Türk mutfağının nefis lezzetlerini tatmak isteyen yabancı turistler de tercihini sıklıkla bu tip mekanlardan yana kullanıyor. 

Ocakbaşı mekanlarında etler ateşte pişirilirken ortaya çıkan nefis kokular, ocakbaşı restoranlarının olmazsa olmazı. Kapıdan içeri girdiğiniz anda burnunuza çarpan bu iştah açıcı kokular, zaman zaman mekanların organize ettiği canlı müzik etkinlikleriyle de birleşiyor. Ayrıca, İstanbul ocakbaşı mekanları seçeneklerinin birçoğunda sunumun da geleneksel ve özel yöntemler eşliğinde yapıldığını belirtmek gerek. Pişen etler ve/veya deniz ürünleri ağırlıklı olarak demir ya da bakır tepsiler eşliğinde servis ediliyor. Ocakbaşı kültürü hem yemeklerin keyfini ve tadını çıkarmak hem de bir arada vakit geçirmek ve paylaşmak üzerine kurulu. Siz de bu eşsiz lezzet ve kültür deneyimini yaşamak istiyorsanız İstanbul ocakbaşı restoranlar sizin tarafınızdan keşfedilmeyi bekliyor.

Ocakbaşı Lezzetleri Nelerdir?

Biraz önce de belirttiğimiz gibi, ocakbaşı yemekleri ağırlıklı olarak et üzerine kurulu. Ancak bazı mekanların menüsünde deniz ürünü ve balık seçenekleri de yer alabiliyor. Söz konusu et üzerine kurulu bir mutfak kültürü olduğu için, mezeler olmadan da olmaz elbette. İstanbul ocakbaşı restoranlar menüsünde genellikle günlük şekilde hazırlanan taptaze mezelere ve et yemeği çeşitlerine yer veriyor. Et yemeği çeşitleri içinde de en çok Adana kebap, Urfa kebap, patlıcan kebabı, şiş kebap, Ali Nazik, ciğer şiş, kuzu tandır, tavuk şiş, külbastı, kaburga, pirzola, tarak, etli çiğ köfte, küşleme ve bonfile gibi alternatifleri görüyoruz. Meze menüsü mekandan mekana değişiklik göstermekle birlikte genellikle onlarca farklı çeşit eşliğinde sunuluyor. İçecek menüsünde ise alkolsüz ocakbaşı mekanları haricinde ağırlıklı olarak rakı, şarap ve bira; alkolsüz seçeneklerde de şalgam, ayran ve meşrubat türleri karşımıza çıkıyor. 

İstanbul En İyi Ocakbaşı Restoranları ve Kebapçıları

İstanbul ocakbaşı mekanları arasında en iyileri bulmak isteyenler için, önerilerimizi Anadolu yakası ve Avrupa yakası olarak iki farklı başlığa ayırdık. Bunlardan bazılarının iki yakada da şubeleri mevcut. Hatta bazı ocakbaşı restoranları kent sınırları içinde 4-5 şubeye birden ev sahipliği yapıyor. Peki, İstanbul en iyi ocakbaşı restoranları hangileri? Aşağıda önerilerimizi kısaca inceleyebilirsiniz. Ancak daha detaylı bilgiler almak isterseniz İstanbul En İyi Ocakbaşı Mekanları seçkimize de mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz. 

İstanbul Ocakbaşı Restoranlar Avrupa Yakası

Ocakbaşı İstanbul Avrupa yakası sınırları içinde çok sık karşınıza çıkabilecek bir konsept. Bu yaka tarihi zenginlikleri sebebiyle turistler tarafından da sıklıkla ziyaret edildiği için İstanbul Avrupa yakası ocakbaşı mekanları da bir hayli çeşitli. Gelin, sizin için hazırladığımız önerileri birlikte inceleyelim: 

 • Zübeyir Ocakbaşı: Beyoğlu Taksim’de bulunan Zübeyir Ocakbaşı İstiklal Caddesi’ne 2006 yılında açılan ilk şubesiyle hâlen hizmet vermeyi sürdürüyor. 2016 yılından beri işletmenin bir de Anadolu yakasında, Ataşehir’de bir şubesi mevcut. Meze ve salata çeşitlerinde klasikleşmiş lezzetleri gördüğümüz restoranın et menüsü son derece zengin. Ancak Zübeyir Ocakbaşı çok popüler olduğu için her iki şubede de rezervasyonsuz yer bulmak biraz zor olabiliyor. 
 • 4’ten 4’e Ocakbaşı: Beyoğlu Tomtom’da bulunan 4’ten 4’e Ocakbaşı, ülkemizin ilk nöbetçi ocakbaşısı olma unvanına sahip. Her cuma ve cumartesi günü gündüz 4’ten gece 4’e kadar açık olan işletme, İstanbul alkollü ocakbaşı mekanları arasında yer alıyor. Keza mekanın sloganı da “Demleniyoruz.” Tarihi bir hanın içinde bulunan mekanın menüsü her damak zevkine hitap edebilecek nitelikte. 
 • Umut Ocakbaşı: Taksim’de 1976 yılından beri hizmet veren Umut Ocakbaşı, İstanbul ocakbaşı mekanları içinde en köklü olanlardan biri. 2004 yılında taşındığı yeni binası teraslı ve beş katlı olan işletme, İstanbul manzaralı ocakbaşı mekanları arasından seçim yapmak isteyenler için de son derece cazip bir alternatif. Mekanın içi 1900’lü yılların İstanbul fotoğraflarıyla ve Atatürk resimleriyle süslenmiş. Restoran spesiyalleri arasında ise terbiyeli kuşbaşı ve çöp şiş yer alıyor. Yalnızca hafta sonları olmak kaydıyla, burada etli çiğ köfte de sipariş edebiliyorsunuz. 
 • Peymane: Asmalımescit’te ve Beşiktaş Çarşı’da iki farklı şubesi bulunan Peymane Ockabaşı da İstanbul en iyi ocakbaşı restoranları arasında. Her katında birbirinden ilgi çekici sanat eserleri bulunan mekanı ziyaret etmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederiz. İşletmenin Pera şubesi Grand Pera Hotel sınırları içinde bulunuyor. 
 • Elit Ocakbaşı: Beyoğlu’nun köklü ocakbaşı mekanlarından bir diğeri de 1982 yılından beri hizmet vermeyi sürdüren Elit Ocakbaşı. Vedat Milor’dan da tam not almayı başaran mekan fıstıklı kebap, ızgara sarımsak ve kuru patlıcan dolması gibi lezzetleriyle ön plana çıkıyor. 
 • Moise Karaköy: 1881 yılından beri ayakta olan Kamondo Apartmanı’nın restore edilerek Hotel DeCamondo Galata’ya dönüştürülmesi sonucunda açılan Moise Karaköy, bu tarihi yapının teras katında bulunuyor. İstanbul manzaralı ocakbaşı mekanları arasından seçim yapmak isteyenler için başka bir cazip alternatif. Boğaz ve Tarihi Yarımada manzaraları eşliğinde nefis lezzetlerin tadını çıkarabileceğiniz işletmenin menüsünde alkolsüz kokteyller de mevcut. 
 • Ali Ocakbaşı: Avrupa yakasında Karaköy, Gümüşsuyu, Kuruçeşme ve Beşiktaş şubeleri bulunan İstanbul Ali Ocakbaşı, son derece zengin bir içki menüsüne sahip.. Bardak altı, semsek, glutensiz pide ve fındık kokoreç gibi sıra dışı lezzet seçenekleri de sunan mekan et lezzetleri bakımından da son derece iddialı. Anadolu yakasında da iki farklı Ali Ocakbaşı İstanbul şubesi bulunuyor. 
 • Akl-ı Selim Ocakbaşı: Vedat Milor’un çok beğendiği bir diğer İstanbul ocakbaşı restoranı seçeneği de Gayrettepe’de bulunan Akl-ı Selim Ocakbaşı. Adana kebap, içli köfte, çöp şiş ve muhammara gibi birçok farklı spesiyali bulunan mekanın son derece ferah bir avlusu var. Ağaçların gölgesinde ve şehrin keşmekeşinden uzakta vakit geçirmenin keyfini çıkarabileceğiniz mekan, menüsünde az ve öz lezzet prensibini uygulamış. Dolayısıyla burada onlarca farklı meze çeşidiyle karşılaşmıyorsunuz ama servis edilen tüm seçenekler kesinlikle çok lezzetli. Adana ve kebap ve çöp şiş de burada küşleme kullanılarak hazırlanıyor. 
 • Adana İl Sınırı: Adana mutfağı tutkunlarının hayallerindeki sofraları İstanbul sınırlarına taşıyan Adana İl Sınırı Ocakbaşı İstanbul, gerçek Adana kebabı yemek için gönül rahatlığıyla ziyaret edebileceğiniz bir adres. İstanbul ocakbaşı restoranları içinde de en popüler seçeneklerden birini oluşturan işletmede çalışan kişilerin de çoğu Adanalı. Peynirli lahmacun, billur börek ve küşleme gibi spesiyaller de sunan mekan, tatlı tutkunlarına tel kadayıfın mutlaka denenmesini öneriyor. 
 • Adana Ocakbaşı: İstanbul ocakbaşları içinde mutlaka ziyaret etmenizi önerdiğimiz bir diğer mekan da Şişli’deki İstanbul Adana Ocakbaşı. Kurtuluş Adana Ocakbaşı adıyla da tanınan bu mekan aşağı yukarı 30 kişilik kapasiteye sahip olduğu için, burada rezervasyonsuz yer bulmak neredeyse tamamen imkansız. Vedat Milor bu mekanda İstanbul sınırları içide yediği en iyi kaburgayla karşılaştığını belirtmiş. Adana Ocakbaşı İstanbul da az ve öz lezzet ilkesini uygulayan mekanlardan biri. Ciğer, kuyruk yağlı ve nar ekşili ızgara arpacık soğanı, kuzu pirzola ve ızgara sarımsak gibi lezzetleriyle gerçekten de fark yaratıyor. 
 • Fiko Yeniköy: Bodrum, Doha ve Sarıyer Yeniköy’de üç farklı şubesi olan Yeniköy Fiko Ocakbaşı ismini kurucusu Şef Fikret Aydoğdu’nun lakabından almış. Son derece zengin bir menüye sahip olan mekanın özellikle Fiko kanat ve Fiko kebap isimli spesiyalleri epey meşhur. 
 • Güler Ocakbaşı: Şişli’de biri Harbiye’de diğeri de Esentepe’de olmak üzere iki farklı şubesi bulunan Güler Ocakbaşı İstanbul 1981 yılından beri ocakbaşı tutkunlarına hizmet vermeye devam ediyor. Kaşarlı fıstıklı kebap ile kaşarlı fıstıklı tavuk kebabı gibi spesiyallere imza atan mekanda her gün elliyi aşkın meze çeşidi sunuluyor. Burada da rezervasyonsuz yer bulmak hiç kolay değil. 
 • Köşebaşı: İstanbul ocakbaşı restoranları içinde en çok şubesi olan mekanlardan biri, Köşebaşı İstanbul. Avrupa yakası’nda Beylikdüzü, Ataköy, Güneşli ve Levent şubeleri mevcut. Anadolu yakasında da iki farklı şube yer alıyor. Ayrıca, Bodrum, Bursa, Kapadokya, Ankara, Özbekistan ve Azerbaycan şubeleri de var. Restoranın özellikle kebap çeşitleri çok seviliyor. 
 • Sur Ocakbaşı: Gaziosmanpaşa, Taksim ve Zeyrek şubeleri bulunan Sur Ocakbaşı İstanbul, bugüne dek Vedat Milor’dan Anthony Bourdain’e birçok gurmeden bol bol övgü almış. Çiğ köfte, mehir çorbası, kuyu kebabı, büryan kebabı ve sur tatlısı gibi lezzetlerinin mutlaka denenmesi gerekiyor. Restoranın sunduğu tüm etler ve diğer malzemeler günlük olarak Diyarbakır’dan getirtiliyor. 
 • Ali Haydar İkinci Bahar: Türk dizi tarihinin en efsanevi yapımlarından biri olan İkinci Bahar’da sıklıka gördüğümüz kebap restoranı, bugün Samatya’da Ali Haydar İkinci Bahar ismiyle hizmet veriyor. Hâlen dizi atmosferini koruyan ve buram buram nostalji kokan mekanın Ali Nazik ve Ali Haydar Special gibi spesiyal seçenekleri mevcut. 

İstanbul Ocakbaşı Restoranlar Anadolu Yakası

Gelelim, İstanbul Anadolu Yakası ocakbaşı restoranları önerilerimizden söz etmeye. Ancak sıralamaya geçmeden önce, az önce önerdiğimiz ve Anadolu yakasında da şubesi bulunan işletmeleri saymak gerek. Zübeyir Ocakbaşı’nın Anadolu yakasında, Ataşehir’in Barbaros Mahallesi sınırları içinde bir şubesi mevcut. Ali Ocakbaşı Anadolu yakasındaki ziyaretçilerini Kadıköy Suadiye şubesinde ağırlıyor. Köşebaşı’nın zaten çok fazla şubesi olan bir restoran olduğundan söz etmiştik. Anadolu yakasında ikamet edenler Ataşehir ya da Kadıköy Göztepe şubelerini ziyaret edebiliyor. Peki, yalnızca Anadolu yakasında şubesi bulunan İstanbul ocakbaşı restoranları hangileri? Haydi, bir de onları kısaca inceleyelim: 

 • Çınaraltı Mangalbaşı: Maltepe’nin Küçükyalı Mahallesi sınırları içinde bulunan Çınaraltı Mangalbaşı’nın en önemli özelliklerinden biri, “her masada bir ocakbaşı” konseptini hayata geçirmiş olması. Bu konsept, aslında mangal restoranlarından alışık olduğumuz “kendin pişir kendin ye” sisteminin ocakbaşı versiyonu. İstanbul Çınaraltı Ocakbaşı ziyaretçilerini otuza yakın meze çeşidi ve pişirilmeye hazır etlerle karşılıyor. Masanızdaki ızgara ve davlumbaz sayesinde bunları dilediğinizce kendiniz pişirebiliyorsunuz. Eğer İstanbul ocakbaşı kendin pişir kendin ye konsepti size hitap ediyorsa Çınaraltı Mangalbaşı’nı en kısa zamanda ziyaret edebilirsiniz. 
 • Pişşti Mangalbaşı: Maltepe’nin İdealtepe Mahallesi sınırları içinde bulunan Pişşti Mangalbaşı da manzaralı terasıyla dikkat çeken işletmelerden biri. 400 kişi kapasiteli restoranda maç yayını ve canlı müzik gibi etkinliklere katılmak da mümkün. Bazı kapalı alanlar da müziksiz, dolayısıyla burada yemek yerken maç yayınına ya da müziğe maruz kalma şartınız yok. Restoran menüsünde T-Bone steak ve yaprak ciğer gibi özel alternatifler de yer alıyor. Ayrıca, burada da kendin pişir kendin ye konseptinden faydalanabiliyor, arzu ederseniz de etlerin sizin için pişirilmesini talep edebiliyorsunuz. 
 • Ustam Ocakbaşı: Kadıköy’de Kazasker ve Erenköy şubeleri bulunan Ustam Ocakbaşı İstanbul son derece zengin bir menü sunuyor. Dürümden pideye, kebaptan spesiyal etlere, mezelerden ara sıcaklara kadar uzanan kapsamlı bir seçki mevcut. Ziyaretiniz öncesinde dilerseniz rezervasyon da yaptırabiliyorsunuz. 

İstanbul Ocakbaşı Fiyatları Ne Kadar?

İstanbul ocakbaşı fiyatları son derece değişken, çünkü her mekan kendine göre bir fiyat politikası uyguluyor. Fiyatların belirlenmesinde mekanların konumları, et kaliteleri, sahip oldukları ün, sunum ve servis kalitesi, müdavim kitlesi ve çalışma saatleri gibi birçok farklı faktör rol oynuyor. Özellikle Boğaz manzaralı İstanbul ocakbaşı restoranları daha yüksek fiyatlı işletmeler olarak karşınıza çıkabiliyor. Ancak mekanların fiyat listeleri de sıklıkla güncellendiği için, bu konuda size net ve sabit bir bilgi vermemiz ne yazık ki mümkün değil. İstanbul ocakbaşı fiyatları hakkında güncel ve net bilgiler edinmek için ilginizi çeken işletmelerin menülerine sosyal medya hesapları ya da internet siteleri üzerinden ulaşabilirsiniz.

 • İstanbul ocakbaşı mekanlarının birçoğunda, sipariş ettiğiniz etler mutfak ekibi tarafından pişirildikten sonra servis ediliyor. Ancak bazı mekanlarda genellikle mangal restoranlarında görmeye alışık olduğumuz “kendin pişir kendin ye” konseptine rastlamak mümkün. Ocakbaşı mekanlarında bunun olabilmesi için masaların kendine ait birer ızgarası ve davlumbazı olması gerek. Bu koşulu karşılayan mekanlarda etleri pişirilmeye hazır halde sipariş edebiliyor ve tam damak zevkinize uygun kıvamda siz pişirebiliyorsunuz. İstanbul’da bu konsepti uygulayan mekanlara Çınaraltı Mangalbaşı ile Pişşti Mangalbaşı gibi seçenekleri örnek verebiliriz.

 • Anadolu yakasında birçok farklı popüler ocakbaşı mekanı mevcut. Elbette bunların hepsini tek tek sıralamak mümkün değil. Ancak Zübeyir Ocakbaşı, Köşebaşı, Çınaraltı Mangalbaşı ve Ustam Ocakbaşı gibi örnekler verebiliriz.

 • İstanbul Avrupa yakası sınırları içindeki popüler ocakbaşı mekanları arasında Peymane, Umut Ocakbaşı, Adana İl Sınırı, Elit Ocakbaşı, Adana Ocakbaşı ve Fiko Yeniköy gibi seçenekler yer alıyor.

İlgili İçerikler

https://www.nerdenerede.com/kurtkoy-pendik-restoranlar-k343992-k342719Dondurulmuş et kullanan, etleri yeterince dinlendirmeyen, dönerin içine çeşitli katkı maddeleri ve su karıştıran dönercilerin sayısı arttıkça; biz de iyi...

Ocakbaşı kültürüne onlarca yıldır sahip çıkan ve bu kültürü birbirinden ünlü mekanlarla sürdüren İstanbul’da dört dörtlük bir ocakbaşı mekanı mı...

Tıpkı meyhanelerin olduğu gibi, ocakbaşı mekanlarının da kendine has bir atmosferi ve adabı var. Tam kıvamında pişirilmiş terbiyeli etler, birbirinden...

Nice dost sohbetlerine ve keyifli anlara sahne olmuş olan ocakbaşı kültürü, aslında bize Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizden miras. Günümüzde...

İstanbul’un birbirinden güzel birçok semti var ama “Ah, nerede o eski İstanbul…” ile başlayan yakınmalara günümüzde verilecek en doğru cevaplardan...

Popüler İçerikler
İstanbul Avrupa Yakası En İyi Ocakbaşı Mekanları: Avrupa Yakasında 15 Ocakbaşı Restoran Tavsiyesi Ocakbaşı ve Kebapçılar
İstanbul Avrupa Yakası En İyi Ocakbaşı Mekanları: Avrupa Yakasında 15 Ocakbaşı Restoran Tavsiyesi

Ocakbaşı kültürüne onlarca yıldır sahip çıkan ve bu kültürü birbirinden...

İstanbul'un En İyi Dönercileri: İstanbul’da Dönerin En İyi 16 Adresi Dönerciler
İstanbul'un En İyi Dönercileri: İstanbul’da Dönerin En İyi 16 Adresi

https://www.nerdenerede.com/kurtkoy-pendik-restoranlar-k343992-k342719Dondurulmuş et kullanan, etleri yeterince dinlendirmeyen, dönerin içine çeşitli katkı...