nerdeneredenerdenerede

En İyi Bodrum Meyhaneleri: Bodrum'un En İyi 8 Meyhanesi

En İyi Bodrum Meyhaneleri: Bodrum'un En İyi 8 Meyhanesi
Bodrum, ülkemizin turistik açıdan en popüler destinasyonlarından biri. Her yaz yerli ve yabancı turist akınına uğruyor olması sayesinde de eğlence ve yeme içme sektörlerinde her geçen gün daha da gelişiyor. Bodrum’un popüler mekanlarının hatrı sayılır bir bölümünü de meyhaneler oluşturuyor. Meyhanelerin nostaljik atmosferini ve geleneksel kültürünü sürdüren işletmeler ile yeni nesil meyhane konseptini uygulayan mekanlar, ilçenin dört bir yanında hizmet vermeyi sürdürüyor. 

Herkesin eğlence anlayışı ve damak zevki farklı olduğu için, aşağıdaki kapsamlı seçkide hem geleneksel hem de yeni nesil meyhanelere yer vermeye özen gösterdik. Gerek konum ve atmosfer gerek lezzetler bakımından ziyaretçilerin birçoğundan tam not almayı başaran, rezervasyonsuz yer bulmanın pek kolay olmadığı Bodrum meyhaneleri önerilerimizle huzurlarınızdayız. Eğer siz de Bodrum’da vakit geçirirken dört dörtlük bir meyhane akşamı yaşamak ve enfes lezzetlerin tadını doyasıya çıkarmak istiyorsanız bu seçki tam size göre. Gelin, en iyi Bodrum meyhaneleri içinden seçtiğimiz önerilere birlikte göz atalım.

Son olarak, daha fazla mekan önerisine göz atmak için Bodrum En İyi Balık Restoranları ve Bodrum En İyi Kahvaltı Mekanları rehberlerimizi de buraya ekleyelim. Tatil esnasında ziyaret etmeye değer keşif duraklarını incelemek isteyenleri ise sonrasında buraya alalım: Bodrum Gezilecek En İyi Yerler. Şimdi, gelelim en iyi Bodrum meyhanelerinden söz etmeye: 

1. Müdavim Bodrum

Müdavim Bodrum

Bodrum’un tam kalbinde, yani çarşısında yer alan Müdavim, deniz kıyısındaki masaları ve dillere destan manzarasıyla keyifli bir akşam yemeği için aradığınız adres olabilir. Size yemeğinizi yerken Bodrum Kalesi’ni tüm ihtişamıyla...

Bodrum’un merkezinde, çarşıda bulunan Müdavim Bodrum, Bodrum Kalesi’nin ve denizin keyifli manzarası eşliğinde nefis lezzetlerin tadını çıkarmak için en doğru adreslerden biri. Meze menüsü tümüyle Egeli şeflerin ve aşçıların imzasını taşıyan lezzetlerle bezeli olan işletme, ünlü denizcimiz Sadun Boro’ya ait bir evin içinde yer alıyor. Evin bir tarafı Bodrum çarşısına, diğer tarafı da denize bakıyor. Özellikle deniz kenarına bakan masalarda rezervasyonsuz yer bulmak neredeyse imkansız. Mekan Bodrum merkezde olduğu için yalnızca yaz sezonunda değil, yılın her döneminde açık. Her dönemde de ilgi gördüğü için, işini şansa bırakmak istemeyenlerin ziyaret öncesinde mutlaka rezervasyon yaptırmasını tavsiye ederiz. 

Yaz sezonu boyunca terasında Türk sanat müziği konseptinde canlı müzik etkinlikleri de düzenlenen Müdavim Bodrum, sade dekorasyonu ve beyaz örtülü masalarıyla geleneksel meyhane kültürünü hâlen yaşatan adresler arasında. Eğer sizin de tercihiniz bu tip meyhanelerden yana ise Müdavim’e gönül rahatlığıyla bir şans tanıyabilirsiniz. 

2. İki Sandal

İki Sandal Meyhanesi

Bodrum Kumbahçe’de yer alan İki Sandal, bir yandan gerçekten yaratıcı ve enfes lezzetler tatmak bir yandan da geleneksel meyhane kültürünün içinde vakit geçirmek isteyenler için son derece cazip bir adres....

Geleneksel meyhane önerilerimizden bir diğeri de Kumbahçe’de bulunan İki Sandal olacak. Haftanın her günü 13:00 ile 02:00 saatleri arasında hizmet veren işletme yılın on iki ayı boyunca açık. 2024 yılında Michelin Rehberi’nin Bib Gourmand listesine girmeyi de başarmış. Rehberde meyhane için bazı mezelerin asırlık tariflere dayandığı, mekanın çok şirin bir atmosfere sahip olduğu belirtilmiş. Söz konusu asırlık tariflerden biri on gün toprak kaplarda taze otlarla ve baharatlarla dinlendirildikten sonra pişirilen levrek, diğeri de baharatlı mercimek dolması. Menüdeki diğer tüm lezzetler de özen ve yaratıcılık bakımından verdiğimiz örneklerle yarışabilecek nitelikte. 

İki Sandal’ın kurucusu ve sahibi olan Ertuğrul Çalak, aynı zamanda Beylerbeyi’nin ünlü İnciraltı Meyhanesi'nin de işletmecilerinden. İki Sandal’a da bunca yıllık tecrübesini ve birikimini oldukça başarılı şekilde yansıtmış. Vedat Milor’dan da tam not alan İki Sandal’ın en önemli özelliklerinden biri, geleneksel meyhane atmosferini koruduğu halde menüsünde klasik Nevizade meyhanelerinin ötesine geçen bir çeşitlilik sunabilmesi. Meyhanenin servis elemanları da tüm lezzetler hakkında çok bilgili ve arzu eden ziyaretçilere her bir lezzetin tarihçesini ve içeriğini detaylı olarak anlatıyorlar. 

3. Hababam Tahta Meyhane

Hababam Tahta Meyhane

Ülkemiz sınırları içinde farklı konseptlere sahip birçok yeme içme ve eğlence mekanı var ama söz konusu meyhaneler olduğunda onları iki farklı kategoriye ayırmak mümkün. Bazı meyhaneler geleneksel meyhane kültürünü ve...

Yeni nesil meyhaneler yerine geleneksel meyhane kültürünü devam ettiren, eski nesil işletmeleri tercih ediyorsanız Dereköy’deki Hababam Tahta Meyhane de tam size göre olabilir. Aslına bakarsanız burası hem her yönüyle bir eski nesil meyhane hem de birçok açıdan daha önce gördüğünüz işletmelerden epey farklı. Mekanın ismi, aslında kurucusundan geliyor. İşletme sahibi olan Talip Güran’ı biz Hababam Sınıfı serisinde canlandırdığı Kıvırcık Ömer karakteriyle de tanıyoruz. 

1980’li yıllardan beri Bodrum’da yaşayan Güran, eski bir yağhane binasını tamamen dönüştürerek ortaya harika bir atmosfere sahip bir meyhane çıkarmış. Marangozluk yeteneği sebebiyle bir yandan tahta sandalye üretimi yaptığı bu dönemde, mekanın iç dekorasyonuna da gerçekten çok özenmiş. Sık sık Hababam Sınıfı müziklerinin de çaldığı işletme nostaljik bir akşam geçirmek isteyenler için son derece cazip bir alternatif. Denize çok yakın bir konuma sahip olması da atmosferini daha keyifli hale getiriyor. 

4. Miços Yalıkavak Restaurant

Miços Yalıkavak Restaurant

Ülkemizin hem yerli hem de yabancı turistler için en popüler tatil merkezlerinden biri olan Bodrum, kendi içinde de farklı turistik destinasyonlara ayrılıyor. Özellikle son yıllarda Bodrum’un turistik açıdan en çok...

Yalıkavak’ın Tilkicik Koyu, özellikle son yıllarda açılan birbirinden popüler mekanlar sayesinde geçmişe nazaran çok daha yoğun ilgi gören bir bölge. Ancak Miços Yalıkavak Restaurant bu koyun yeni mekanlarından değil, bilakis, en köklü olanlarından biri. 1993 yılında Tilkicik Koyu’nda açılan Miços Butik Otel’e bağlı olarak hizmet veriyor. Otantik taş duvarları, bazı akşamlar düzenlenen keyifli canlı müzik etkinlikleri ve nefis lezzetleriyle Yalıkavak’ta yaz akşamlarının gözde mekanlarından biri olmayı sürdürüyor. 

Miços Yalıkavak Restaurant’ın kalamar ve ahtapot gibi deniz ürünleri ile balıkları yerli ürünlerden yapılıyor. Hatta balıklar Yalıkavak balıkçı kahvesinden temin ediliyor. Yalıkavak temiz denizi sayesinde balıkçılık faaliyetlerinin oldukça yoğun olduğu bir bölge. Şeker karides, ayvalı kereviz, iç baklalı enginar ve balık simidi gibi spesiyal lezzetleri de bulunan mekan sabah saatlerinde kahvaltı hizmeti de veriyor. 

5. Veranda Yalıkavak

Veranda Yalıkavak

Bildiğiniz gibi, son yıllarda yeni nesil meyhanelerin gördüğü ilgi gitgide artmakta. Geleneksel meyhane kültüründen farklı olarak eğlenceyi ve hareketli müziği daha ön planda tutan yeni nesil meyhaneler, bol bol dans...

Tilkicik Koyu’nda yakın zamanda açılan popüler mekanlar olduğundan az önce söz etmiştik. Bunların bir örneği de Miços Yalıkavak’ın yanında yer alan Veranda Yalıkavak. Aslında Yalıkavak şubesi görece daha yeni açıldı ama Veranda’nın tarihçesi 2015 yılına kadar uzanıyor. İlk şubesi 2015 yılında İstanbul Pera’da, ikincisi ise 2017’de Alaçatı’da açılan işletme, 2023 yılı itibarıyla yoluna bir de Bodrum şubesiyle devam ediyor. Tilkicik Koyu’nda doğrudan bir iskelenin üzerine kurulu olan mekanın mutfağı Şef Altuğ Tezer’e emanet. Haftanın her günü 18:00’da kapılarını açan meyhanede fix menü opsiyonları da mevcut. Hatta fix menü tercih etmeniz zorunlu, ancak ana yemekli ya da ana yemeksiz fix menü seçimi size kalmış. Veranda Yalıkavak yeni nesil meyhanelerden biri. Eğlence programı genellikle 22:00 gibi başlayıp gece 01:00’e kadar devam ediyor.

6. 5masa Yalıkavak

5masa Yalıkavak

İlginç konseptli yeme içme mekanlarında ve özellikle meyhanelerde vakit geçirmeyi seviyorsanız, ilginizi çekebileceğini ve beğeninizi kazanabileceğini düşündüğümüz bir mekan önerimiz var: 5masa Yalıkavak! Burası aslında İstanbul Kalamış’ta bulunan 5masa’nın 2022...

5masa Yalıkavak, Bodrum’un en ilginç meyhanelerinden biri. 2022 yılında ziyaretçilerine kapılarını açmış, ancak aslında İstanbul Kalamış’ta bulunan aynı isimli işletmenin yeni şubesi olarak hizmet veriyor. Hizmet kalitesi ve lezzet çeşitliliği gerçekten oldukça başarılı. Keza fix menü konseptiyle hizmet veriliyor. Fakat 5masa Yalıkavak’ı bu listedeki diğer tüm mekanlardan farklı kılan bir özelliği var. 

Esasen burada akşam oldukça klasik bir meyhane atmosferiyle başlıyor. Ancak saat 22:00 sularında mekanın ışıkları bir anda kararıyor. Işıklar yeniden yandığında, mutfak ekibinden bir kişi şarkı söylemeye başlıyor. Ardından ona ekipten biri daha, sonra biri daha katılıyor. Başka bir deyişle, canlı müzik performansı doğrudan mutfak ekibi tarafından gerçekleştiriliyor. Mekanın ismi ise bir dönem yoluna gerçekten de beş masalık bir işletme olarak çıkmış olmasından geliyor ama Yalıkavak şubesinde artık çok daha fazla masa mevcut. 

7. Marangozhane Meyhane

Marangozhane Meyhane

Bodrum’un görece yeni meyhanelerinden biri olan Marangoz Meyhane, klasikleşmiş salaş, samimi ve geleneksel meyhane kültürünü tercih edenler için oldukça cazip bir adres. Bu mekanı ilginç ve özel kılan temel faktörlerden...

Bodrum’un görece yeni meyhanelerinden bir diğeri olan Marangozhane, marangoz bir baba ve çocuklarının dükkanlarının ön tarafını meyhaneye dönüştürmeleri sonucunda ziyaretçilerini ağırlamaya başlamış. Mekanın arka tarafı hâlen marangoz dükkanı olarak kullanılıyor ve servis tabakları tozdan korunmaları amacıyla masalara ambalajlı şekilde getiriliyor. Mekan sahipleri marangoz olunca, dekorasyonun da başarılı olması sürpriz değil elbette. Sade, salaş, ahşap ağırlıklı ve samimi bir atmosfer hakim. Burası da yaz kış açık ve özellikle kış aylarında Bodrum’un yerlisi ve esnafı da Marangozhane Meyhane’yi sıklıkla tercih ediyor. 

Marangozhane Meyhane’nin menüsü çeşitlilik bakımından insanın başını döndürecek nitelikte değil ama bu tip işletmeler genellikle az ve öz lezzet ilkesini benimsiyor. Ana yemekler et ürünlerinden oluşuyor. İçki menüsü de çeşitlilik bakımından tatmin edici. Pazar haricindeki tüm günlerde hizmet veren meyhane, rezervasyonla ziyaretçi kabul ediyor. 

8. Buselik Meyhane

Buselik Meyhane

Eskimeyen nefis lezzetleri yeni nesil meyhane anlayışıyla ortak bir noktada buluşturan Buselik Meyhane, günümüz meyhane kültürünün öncü mekanlarından biri haline gelmiş durumda. İşletmenin ilk şubesi Göksu Deresi’nin Boğaz’a açıldığı noktada,...

Buselik Meyhane, ilk şubesi İstanbul’da Boğaz’a nazır bir noktada Hisar Buselik ismiyle açılmış bir işletme. Zaman içinde o kadar popüler hale gelmiş ve ziyaretçi kitlesini artırmış ki, diğer şubeler de peşi sıra açılmaya başlamış. Günümüzde Buselik Meyhane’nin İstanbul sınırları içinde Beyoğlu, Ataşehir, Fenerbahçe, Moda ve Tuzla’da; Bodrum’da ise Turgutreis’te ve Akyarlar’da şubeleri mevcut. Manisa, Fethiye, Ordu, Armutlu, Bursa, Samsun ve Çorlu şubeleri de hâlen hizmet veriyor. Bodrum’daki şubeler Turgutreis Buselik ve Anthaven Buselik olarak adlandırılıyor. 

Buselik Meyhane’nin menüsü bir hayli zengin. Rum, Türk ve Sefarad mutfağından ilham alan lezzetlerin bir araya geldiği menüde reyhanlı haydari, ballı reyhanlı karides, badem ve fıstıklı Girit ezmesi, narenciye soslu ızgara enginar kalbi ve semizotlu mastabe gibi birçok farklı spesiyal mevcut. Mezeler günlük olarak ve özgün yorumlar eşliğinde hazırlanıyor. Ara sıcak ve ana yemek çeşitleri de her damak zevkine hitap edebiliyor. 

Ege Ertan Yazar
04.03.2024
Yorumlar
Nerdenerede
NerdeneredeYönetici
05.03.2024 - 11:29
Bodrum, Ege Bölgesi'nin en popüler tatil beldelerinden biri olup, kendine has meyhane kültürüyle de tanınır. Bodrum'daki meyhane kültürü, hem yerel halkın hem de turistlerin sosyal yaşamının önemli bir parçasıdır. İşte Bodrum'da meyhane kültürü hakkında bilinmesi gerekenler:

1. Meyhane Kültürünün Özü
Bodrum meyhaneleri, sıcakkanlılık, samimiyet ve dostluk üzerine kuruludur. Geleneksel Türk ve Ege yemeklerinin, mezelerin yanı sıra, canlı müzik ve sohbetin ön planda olduğu mekanlar olarak öne çıkarlar. Meyhaneler, insanların günlük streslerinden uzaklaşıp, keyifli vakit geçirebildikleri, arkadaşlık ve dostluk ilişkilerini pekiştirebildikleri yerlerdir.

2. Popüler Mezeler ve Yemekler
Bodrum meyhanelerinde servis edilen mezeler ve yemekler, genellikle Ege Bölgesi'nin zengin mutfak kültürünü yansıtır. Zeytinyağlılar, deniz ürünleri, ızgaralar ve çeşit çeşit mezeler, Bodrum meyhanelerinin vazgeçilmezleri arasındadır. Taze balık ve deniz mahsulleri, bölgenin en taze lezzetleri arasında yer alır.

3. Canlı Müzik ve Eğlence
Bodrum meyhaneleri, sadece yemek ve içmek için değil, aynı zamanda canlı müzik dinlemek ve eğlenmek için de tercih edilir. Türk halk müziği, Türk sanat müziği, popüler şarkılar ve bazen yöresel müzik, akşamları meyhanelerde duyulabilir. Müzik ve dans, Bodrum meyhanelerinde geç saatlere kadar devam eden eğlencenin ayrılmaz bir parçasıdır.

4. Meyhanelerin Konumu
Bodrum'daki meyhaneler, genellikle Bodrum Kalesi'nin gölgesinde, marinaya yakın çarşı içinde veya sahil şeridinde yer alır. Gümüşlük, Yalıkavak, Türkbükü gibi çevre mahallelerde de benzersiz meyhaneler bulunur. Bu mekanlar, hem manzarası hem de atmosferi ile ziyaretçilere unutulmaz anlar yaşatır.

5. Misafirperverlik
Bodrum meyhanelerinin bir diğer özelliği de, işletmecilerin ve çalışanların misafirperverliğidir. Ziyaretçiler genellikle adlarıyla anılır ve özel hissettirilir. Bu samimi ortam, insanların tekrar tekrar aynı mekana gelmelerinin başlıca sebeplerindendir.

Bodrum'daki meyhane kültürü, bölgenin sıcakkanlı insanları, lezzetli yemekleri ve eğlenceli müzikleri ile Türkiye'nin en keyifli sosyal deneyimlerinden birini sunar. Bu kültür, Bodrum'un sadece güneş, deniz ve kumundan ibaret olmadığının, aynı zamanda zengin bir sosyal ve kültürel yaşama sahip olduğunun bir göstergesidir.
İlgili İçerikler

İki kıtayı birbirine bağlayan İstanbul Boğazı, kentin silüetinin en önemli parçalarından biri. İstanbul sakinleri belki her gün işe ya da...

Avrupa ve Asya kıtalarını birbirinden ayıran İstanbul Boğazı, gerçekten de çok görkemli ve eşsiz bir manzara oluşturuyor. Bu sebeple, Boğaz’ın...

Söz konusu İzmir gibi meze, balık ve rakı kültürü çok gelişmiş bir kent olduğunda, kentteki en iyi balık restoranları listesi...

"Rakı içmenin bir adabı vardır…” diye başlayan tartışmalar artık hepimizi bir hayli sıktı. Ancak meyhanelerin kendine has bir atmosferinin, deyim...

İzmir’de nefis lezzetlerin, dost sohbetlerinin ve bazen de bir büyüğün tadını çıkarabileceğiniz nezih, popüler ve rüştünü ispatlamış bir meyhane arıyorsanız...

Çeşme’nin artık Türkiye’nin en gözde tatil beldesi olduğunu hepimiz biliyoruz. Yapılan yatırımlara ve sürekli yenilenen mekanlara bakılırsa bu popülarite kısa...

İstanbul’un Tarihi Yarımada bölgesinde bulunan ve Marmara Denizi’ne kıyısı olan semtlerden biri olan Kumkapı, oldukça köklü bir tarihi geçmişe sahip....

Fonda çalan müzikleriyle kulaklarımızın pasını silen, kendine has atmosferiyle ruhumuzu dinlendiren ve nefis lezzetleriyle bize bir ziyafet çekme imkanı sunan...

Ülkemizde her biri birbirinden popüler çok fazla tatil merkezi var ama Antalya’nın Kaş ilçesi birçoğumuz için ayrı bir yere sahip....

İstanbul’un birbirinden güzel birçok semti var ama “Ah, nerede o eski İstanbul…” ile başlayan yakınmalara günümüzde verilecek en doğru cevaplardan...

Benzer İçerikler

Meyhanelerin, Osmanlı döneminden günümüz çağına dek uzanan süreçte kent kültürünü ve sosyal hayatı yansıtan başlıca faktörler arasında yer aldığını söyleyebiliriz....

Fonda çalan müzikleriyle kulaklarımızın pasını silen, kendine has atmosferiyle ruhumuzu dinlendiren ve nefis lezzetleriyle bize bir ziyafet çekme imkanı sunan...

Dünyanın en büyülü ve etkileyici kentlerinden biri olarak kabul edilen İstanbul, güzelliğini katbekat artıran tarihi dokusu ve silüetiyle mutlaka görülmesi...

Fonda Türk sanat müziği ezgileri, salaş bir dekorasyon tarzı, loş ışıklar, çilingir sofrası, mutfaktan gelen mis gibi meze ve balık...

Nice dost sohbetlerine ve keyifli anlara sahne olmuş olan ocakbaşı kültürü, aslında bize Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizden miras. Günümüzde...