nerdeneredenerdenerede

Asya Kıtasındaki Ülkeler: Asya'da Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Ülke

Asya Kıtasındaki Ülkeler: Asya'da Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Ülke
Seyahat etmeyi seven kişilerin göz bebeği, öncelikli destinasyonu Asya kıtası… Avrupa kıtasında yer alan ülkelerin her geçen yıl birbirine daha çok benzemesine inat Asya, coğrafyasının ve üzerinde yaşanan kültürlerin farklılığı ile ilgi çekmeye devam ediyor. Eşi benzeri olmayan kültürlerin bir arada olduğu Asya kıtasında 53 ülke yer alıyor.

Avrupa’ya selam verip Afrika’nın kapılarına dayanan kıtanın ev sahipliği ülkelerde doğal olarak güçlü ve merak uyandıran bir kültürel yapı mevcut. Ayrıca bu kıta yalnızca yüzölçümü olarak değil, nüfus olarak da liderlik bayrağını elinde taşıyor. Zengin yer altı ve yer üstü kaynakları, onlarca kadim kültür ve coğrafyanın cömertliği ile Asya Kıtası, dünya güzelliklerinin büyük bir kısmını bünyesinde barındırıyor. Bu listemde seyahat listenize mutlaka dahil etmeniz gereken, güzelliği ile başınızı döndürecek 10 Asya ülkesini sizin için sıraladım.

1. Japonya

Japonya

Listenin başında yer alan Japonya tam anlamıyla zamansız bir ülke. Burada insanlar, bir yandan binlerce yıllık geleneklerini ilk günkü gibi uyguluyor, bir yandan da modern, hızlı hayatlarına devam ediyorlar. Dışarıdan bakıldığı zaman Japonya ve Japon yaşam kültürü günümüz modern dünyasına son derece uygun. Fakat gerçekten zaman ayırıp, içine girdiğinizde gelenek ve göreneklerin yoğun olarak yaşandığını görüyor, kadim bilgilerin günümüz dünyası ile harmanlandığını anlıyorsunuz.

Burada sıradan bir günde, sanki yüzlerce yıl öncesine ışınlanabiliyorsunuz: Bir rahip ile matcha çayı içip teknolojinin varlığını bile unutarak tüm gün sohbet edebiliyorsunuz. Zen bahçelerinden modern binalara kadar Japonya, enteresan detayları bir paket halinde sunuyor. Ayrıca uzun ve ince bir takımada olan ülke oldukça volkanik bir yapıya sahip. Yaz mevsiminde rengarenk çiçeklerin arasında sıcacık havanın tadını çıkarabilir, tropik bölgelerde yüzebilir ve kışın karlı zirvelerde kayak yapabilirsiniz. Yani Japonya size mevsimlerin tadını çıkarma imkanı sunuyor.

2. Hindistan

Hindistan

Renkleri seviyor musunuz? O halde Hindistan’a bayılacaksınız! Birbirinden görkemli ve canlı gelenekleri, sayısız inancın bir arada yaşanması ve eşi benzeri olmayan mimari tarzı ile bu ülke gerçekten dünya dışı bir hissiyat yaratıyor. Ülkede vakit geçirdiğiniz zaman yaşadıklarınızın yoğunluğundan ve şokundan belki anlamayacaksınız ama eve geri döndüğünüzde nasıl bir deneyim yaşadığınızı fark edeceksiniz.

Tıpkı kültürü gibi, Hindistan’ın görsel ve doğal güzellikleri de insanın aklını başından alıyor. Ülkede tüm mevsimler göz kamaştırıcı. Bir tarafta karla kaplı zirveler, diğer tarafta çöl sıcağının renklendirdiği plajlar… Bitki örtüsünün ve hayvanların çeşitliliği… Gerçekten sizi şaşırtacak bir ülke Hindistan. Kaplanları, vahşi hayvanları yakından görmek için safari turlarına katılabilir, şehirlerin kalabalığından uzaklaşarak ormanlarda uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. Hindistan’da bulunduğunuz her saniye bir aydınlanma yaşamak ile çileden çıkmak arasında gidip gelebiliyorsunuz. Hint kültürünün gerçek güzelliği de bu zaten.

3. Çin

Çin

Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin aynı zamanda tarihin en eski, en köklü uygarlığına da sahip. O antik hissiyatı her yerde görmek mümkün. Ama artık geçmişte yaşayan bir ülke değil Çin. Son yıllarda etkisini daha da arttıran modernleşme sayesinde yeni ve eskiyi bir arada deneyimleyebiliyorsunuz.

Kültürel olarak çok derin bir medeniyet olan Çin seyyahlar için tam anlamıyla baş döndürücü. Çin'i, ziyaret ettiğinizde Çin Seddi'nin çevresinde yürüyebilir, tapınakların konumlandığı dağlarda sakinliği ciğerlerinize çekebilir, Budist mağaralarında meditasyon yapabilir ve kendine has Çin köylerini gezebilirsiniz. Çin gibi eşsiz manzaralara sahip olan ülke sayısı çok da değil doğrusu. O kadar büyük bir alana sahip ki, durgun göllerden kızgın çöllere kadar farklı coğrafi oluşumları sınırlarında barındırabiliyor.

4. Sri Lanka

Sri Lanka

Sri Lanka, Asya kıtasında yer alan cennet topraklardan bir tanesi. Öyle ki bu ülke hem yerlilerine hem de ziyaretçilerine sınırsız olanaklar sunuyor. Bu olanaklarla birlikte sadeliğin ve minimalizmin hiçbir zaman etkisini kaybetmesine izin vermiyor. Uçsuz bucaksız kumsallara sahip olan Sri Lanka’da sörf yapmak kadar keyifli çok az şey olmalı bu hayatta.

Dünyanın her bir yanından milyonlarca turist sörf yapmak, mis gibi doğanın, havanın tadını çıkarmak ve bu misafirperver topraklarda dinlenmek için Sri Lanka’yı tercih ediyor. Ayrıca burası Avrupa ve Amerika ülkelerine göre çok ucuz. Sri Lanka öyle bir kültür, tarih ve doğaya sahip ki ziyaretçilerini kelimenin tam anlamıyla büyülüyor. Çok küçük bir alana sahip olmasının aksine, UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde yer alan pek çok kültürel güzelliğe sahip. Gösterişli tapınaklar, milli parklar, sokaklarda özgürce dolaşan filler, safari turlarında yakından görebileceğiniz leoparlar…Sri Lanka için dünya üzerindeki cennet demek yanlış olmaz.

5. Nepal

Nepal

Bu listenin ortasında bulunsa da, her zaman kalbimin baş köşesinde bir yere sahip olacak Nepal, herkesin hayatta bir kez olsun ziyaret etmesi gereken ülkelerden bir tanesi. Bu ülke yürüyüşçüler ve dağ tırmanışçıları için gerçek bir cennet. Everest ve Annapurnas gibi engebeli parkurlar adrenalin ve doğayı birleştiriyor. Ülkenin her yerinden görebileceğiniz Himalaya manzaraları, mis gibi havası, sürekli gülümseyen misafirperver insanları ile size modern şehir hayatından çok farklı bir alternatif sunuyor.

Doğa sporları seven kişiler için hareketli Nepal nehirleri de mükemmel bir opsiyon. Rafting, bungee jumping, kano, dağ bisikleti, yamaç paraşütü ve daha pek çok aktivite…Adrenalin peşinde koşanları memnun etmenin yanı sıra, Nepal’de huzura ermek de çok kolay. Görkemli manastırlarda ve tapınaklarda Budizm'in derinliklerine inmek ve uzun bir meditasyon ile tüm endişelerden kurtulmak bu ülkede sıradan bir gün anlamına geliyor.

6. Maldivler

Maldivler

Rotamızı huzurdan lükse çeviriyoruz. Asya ülkeleri arasında lüks denildiği zaman ilk akla gelen ülkelerden biri Maldivler. Tam bir tatil cenneti olan Maldivler için jet sosyetenin göz bebeği demek yanlış olmaz. Bu ülke belki de dünyanın en güzel plajlarına ev sahipliği yapıyor. Maldivler'de 1.200’e yakın farklı ada mevcut ve bu adaların her biri birbirinden güzel. Bembeyaz kumları ve Hint Okyanusu'nun turkuaz mavisi suları kelimenin tam anlamıyla göz kamaştırıyor. 

Eğer insanlardan uzak, kendinizle başbaşa ve sessiz bir tatil yapmak istiyorsanız Maldivler, sizin için doğru destinasyon olacaktır. Buradaki her bir resort ayrı bir adada yer alıyor. Yani istemeseniz de insanlardan ve çılgın kalabalıktan ayrı kalıyorsunuz. Lüks konusunda sınırsız seçenekler sunması sizi korkutmasın. üÜkede bütçe dostu pek çok olanak da mevcut.

7. Katar

Katar

Lükse doğru yol almışken soluğu Katar’da almamak olmaz. Çöl iklimine sahip olan Katar için tam bir turist magneti diyebilirim. Turizm sektörü o kadar hareketli ki ülkenin resmi dili neredeyse İngilizce olmak üzere. Turizmin bu kadar yoğun olmasının bir sebebi var: Öyle ihtişamlı, öyle zengin bir ülke ki her insan bir kez olsun bu şaşaayı gözleriyle görmek istiyor.

Ülkenin en büyük dezavantajı aşırı sıcak havası. Özellikle yaz aylarında gündüzleri seyahat etmek mümkün değil. Bundan dolayı sonbahar aylarında ziyaretler tavsiye ediliyor. Zengin mutfağının keyfini çıkarmak ve dev alışveriş merkezlerinde kendinize alışverişe boğmak istiyorsanız Katar sizi bekliyor.

8. Vietnam

Vietnam

Doğanın kucağında unutulmaz bir deneyim mi yaşamak istiyorsunuz? O zaman “yeşil” denildiği zaman ilk akla gelen ülke olan Vietnam tam size göre! Öyle bir biyo çeşitliliğe sahip ki dünyadaki canlıların büyük bir çoğunluğu bu güzel ülkede yaşıyor. Tropik bir iklime sahip olan Vietnam’da hem aşırı sıcaklara hem de muson yağmurlarına maruz kalmanız mümkün. Bundan dolayı ülkeye seyahat edecekseniz öncesinde hava durumunu takip etmeniz tavsiye ediliyor.

Vietnam ile ilgili en güzel detaylardan bir diğeri de kültürü. Ülkenin her bir köşesinde yer alan antik tapınaklar, kuzeyde belirgin bir şekilde Çin, güneyde ise Hindu etkilerini sergiliyor. Diğer bir yandan ülkenin başkentini süsleyen geniş, ağaçlarla kaplı bulvarlar ve büyük devlet binaları Fransız sömürge döneminden kalma. Ayrıca Asya mutfağının en lezzetli örneklerini bünyesinde barındıryor Vietnam. Oldukça çeşitli ve lezzetli olan Vietnam yemekleri seyahat severlerin aklını başından alıyor.

9. Filipinler

Filipinler

Mükemmel plajlar, capcanlı ve hareketli şehirler ve egzotik hayvanlar bir arada var olabilir mi? Evet, Filipinler bu tablonun mükemmel bir örneği. Her zaman gülümseyen ve mutlu insanlarla çevrili olan bu Asya ülkesi 7.000’den fazla tropik adaya sahip. Burada, nasıl bir tatil istiyorsanız o tarza uygun bir ada bulmak mümkün.

Ülkede tüplü dalış, zipline, kanyon ve bisiklet turları gibi pek çok aktivite bulunuyor. Filipinler hem adrenalin hem de huzuru bir arada bulabileceğiniz ülkelerden biri. Bundan dolayı da dünyanın birçok yerinden çok sayıda turisti ağırlıyor. Filipinleri ziyaret etmenin en iyi yanı, 30 günden kısa yolculuklarınız için vize almak zorunda olmayışınız. Yalnızca bir uçak bileti ve bavulunuz ile yola çıkabilir ve unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Yağmurluk almayı sakın unutmayın!

10. Güney Kore

Güney Kore

Bir sınır ile her anlamda Kuzey Kore’den ayrılan Güney Kore, 5.000 yıllık bir kültür ve tarihin yansımasını oluşturuyor. Karşılaşacağınız manzaralar o kadar göz kamaştırıcı ki bu ülkede kalbinizin bir kısmını bırakacaksınız. Her şeyden önce Güney Kore halkı çok misafirperver. Bu sebepten ülkede kendinizi evinizde gibi hissediyorsunuz. Konfüçyüs ilkeleri ile kendini yetiştirmiş olan Güney Kore halkı, hayatın her alanında nezaketi ön planda tutuyor.

Küçük bir ülke olduğu için her yere ulaşım çok pratik. Ne zaman isterseniz kolay bir şekilde doğanın kucağına gidebilir, sık ormanlarla kaplı ve milli parklarla çevrili sarp dağların zirvelerine yürüyüş yapabilirsiniz. Ya da pirinç tarlalarıyla çevrili köylerde ülkenin kültürünü içselleştirebilirsiniz. Ülkenin metropolleri göz alıcı olduğu kadar da sakin. Çünkü Asya'nın üçüncü en büyük ekonomisine sahip olan bu ülkede insanlar gece gündüz çalışıyor. İhtişamlı sarayların, kalabalık gece pazarlarının ve çarpıcı modern mimarilerin yer aldığı metropollerde şehir hayatını da deneyimleyebilirsiniz.

13.09.2021
İlgili İçerikler

Seyahat etmeyi ve dünyayı keşfetmeyi sevenler bilir: Bazen vaktinizin ya da bütçenizin görmeyi istediğiniz her yere gitmeye yetmeyeceği endişesi kaplar...

Havalar ısınıp yaz mevsimi kendini gösterdiği zaman tatil heyecanı da başlıyor. Soğuk, karanlık ve yorucu geçen bir kışın ardından kafa...

Tarih, kültür, sanat, yaşam biçimleri… Birçok konuda dönüp baktığımız bir kıta Avrupa. Bazı ülkeleri çok yakından takip ediyor, market fiyatlarını...

Güney Asya ve Afrika ile birlikte dünyanın en egzotik, mistik toprak parçalarından biri de kuşkusuz Güney Amerika’dır. Kuzeyinde sadece Kuzey...

Dünyanın en eski coğrafyalarından olan Afrika, büyüleyici özellikleri ile birçok insanın ilgisini çekmeyi başarıyor. Hal böyle olunca da kıtaya olan...

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Ağı (SDSN), 2022 yılı itibarıyla on yıldır Dünya Mutluluk Endeksi Raporu adı verilen bir belge yayınlayarak...

Kulağımızda Sertab Erener ve “Kumsalda” şarkısı, hayalimizde o eşsiz sahillerde uzanmak…  Belki kendi ülkemizde belki dünyanın herhangi bir yerinde o...

Geçirdiğimiz pandemi dönemi nedeniyle, dünyanın farklı ülkelerine özgürce ve tasasızca seyahat ettiğimiz ya da en azından seyahat planları yaptığımız zamanlar...

Dünyanın birçok farklı noktasında, taşıdığı mimari üslupla ve büyüleyici görünümüyle herkesi kendine hayran bırakan sayısız farklı yapı var. Ancak bunların...

Kuzey Amerika kıtası dünyanın en büyük üçüncü kıtasıdır ve hem Kuzey Kutbu’nun yakınına hem de Ekvator’un 8.000 km yakınına kadar...

Daha önce vizesiz seyahat edilebilen ülkeler yazısında bahsettiğim gibi, seyahat sırasında Türk vatandaşlarından vize talep etmeyen pek çok ülke bulunuyor....

Dünyanın zirvesine yolculuk yaptığınızı düşünün. Şu zamana kadar bulunduğunuz en yüksek noktadasınız ve etrafınız  8.848,13 metre uzunluğundaki Himalayalar ile çevrili....

Altyapı, mimari, gökdelenler ya da ulaşım alternatifleri gibi şehirleri oluşturan parçalar düşünüldüğünde geçirilen dönüşüm gerçekten takdire şayan. Dünya üzerindeki insan...

Dünyanın en egzotik ve gizemli coğrafyalarından olan Afrika, her geçen gün dünya turizminde adını daha çok duyuruyor. Belki de Güney...

Tatil denildiği zaman akla ilk gelen şeylerden biri oteller. Arkanıza yaslanıp dinlenebileceğiniz ve tüm yılın yorgunluğunu atabileceğiniz rahatlatıcı bir tatil...

Günümüzde en çok tercih edilen ve en konforlu ulaşım yöntemi uçak yolculuğudur demek yanlış olmaz. Fakat ne yazık ki dünyadaki...

Bir şehri, ülkeyi, kültürü daha yakından tanımak ya da tarihsel bir yolculuğa çıkmak için yapabileceğiniz en doğru ve keyifli şeylerden...

Bilinmezlerin coğrafyası Afrika... Dünyanın yüzölçümü ve nüfus bakımından en büyük ikinci kıtası olan Afrika, halen tam olarak keşfedilmemiş saklı bir...

Dijital göçebelik için şehir ve ülke seçimlerinde ülkenin vize kolaylığı, internet hızı, şehrin ne kadar güvenli olduğu gibi kriterler önemli...

Benzer İçerikler

Kentin boğucu atmosferinden uzaklaşmak, doğayla baş başa kalmak ve biraz kafa dinlemek için keyifli bir kamp tatiline çıkmaya ne dersiniz?...

Dünyanın en büyüleyici, ilginç ve sıra dışı kentlerinden biri olan İstanbul, bildiğiniz üzere Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlıyor. Kentin...

Coğrafi konumu ve ev sahipliği yaptığı değerler bakımından yalnızca ülkemizin değil, dünyanın da en önemli şehirlerinden biri olarak görülen İstanbul;...

Daha Haziran ayının başından belli olduğu üzere yine çok sıcak bir yaz bizleri bekliyor. Bunaltıcı sıcaklar özellikle bolca bina ile...

İstanbul’da yaşamanın avantajları olduğu kadar, dezavantajları da var. Şehrin kalabalığı, gürültüsü ve keşmekeşi bazen gerçekten çok bunaltıcı noktalara gelebiliyor. Hele...