nerdeneredenerdenerede

Orta ve Kuzey Afrika Ülkeleri: 14 Orta ve Kuzey Afrika Ülkesi

Orta ve Kuzey Afrika Ülkeleri: 14 Orta ve Kuzey Afrika Ülkesi
Dünyanın en egzotik ve gizemli coğrafyalarından olan Afrika, her geçen gün dünya turizminde adını daha çok duyuruyor. Belki de Güney Amerika ve Doğu Asya ile birlikte dünyanın kalan son bakir topraklarından olması Afrika’yı bu kadar ön plana çıkarıyor. Kıtanın kendi iç dinamikleri ise tüm dünyadan oldukça farklı, insanlar bu bambaşka dünyaya adım atmaktan heyecan duyuyorlar ve rotalarını artık Afrika’ya çevirmekten hiç çekinmiyorlar. Hatta en büyük cazibe merkezlerinden bazıları artık bu kıtada bulunuyor.

Afrika çok büyük bir kıta olmanın etkisiyle, birçok farklı kültüre ve etnik gruba da ev sahipliği yapıyor. Kıtanın güneyi bambaşka bir yapıda iken, kuzeyde Arap etkisinde kalan ülkelere ve kültürlere rastlamak mümkün diyebiliriz. Orta Afrika ise tamamen bambaşka bir kültür sunuyor. Bu güzellikleri gidip yerinde görmek ise, imkanı olan her insanın hayatında bir kez yaşaması gereken bir deneyim.

Kıtanın diğer bölgelerini de farklı yazılarda detaylıca sizlere tanıtmaya çalıştık. Bu yazımızda ise ülkenin daha sınırlı kalmış ve yatırım olarak gelişmemiş görünen Orta Afrika bölgesi ile bu bölgenin tam tersi bir izlenim sunan kıtanın Kuzey Afrika bölgesini aktarmaya ve turistik yerlerinden bahsetmeye çalışacağız.

1. Fas

Fas

Fas, Afrika’nın en kuzeybatısında bulunan egzotik bir ülke. Avrupa’dan birkaç saatte ulaşılabiliyor olması turizm açısından ülkeyi ileriye taşımış. Özellikle, eşsiz çöllerin dikkat çektiği ülkede Marakeş’te önemli turizm noktalarından bir tanesi. Şehir son yıllarda çok fazla turist ağırlıyor. Fas bahsettiğimiz üzere hem kültürel ve tarihi yapıları ile hem de harika doğal ortamları ile kıtada ön plana çıkan bir ülke. Ülkenin bir diğer önemli şehri ise Kazablanka. Filmlere bile isim vermiş olan bir şehir olan Kazablanka, adeta bir masal şehri gibi. Yine başkent Rabat’ta görülmeye değer. Balıkçı kasabası Suveyra ve liman kenti olan Agadir diğer önemli turistik lokasyonlar. Mavi boyalı evleri ile dünyaca ünlü olan Chefchaouen’den ayrıca bahsetmek lazım. Mimari açıdan harika bir yer. Ve pek tabii ki Sahra Çölü, Fas’ın kalbinde bambaşka bir deneyim sunuyor.

2. Cezayir

Cezayir

Afrika’nın en geniş topraklarına sahip Cezayir, turizm açısından da son derece önemli bir ülke olarak görülüyor. Tarihi ve kültürel açıdan birçok esere ev sahipliği yapan Cezayir, coğrafi açıdan da çok özel bir yerleşim yeri. Akdeniz kıyısında olması ve batıya olan yakınlığı, bu Arap ülkesini görülmesi gereken destinasyonlardan biri yapıyor. Ülkede doğal yaşamın örneklerine de rastlamak hiç şaşırtıcı değil. El Kala Ulusla Parkı’nda birçok canlı türünü keşfedebilirsiniz. Ayrıca Fas’a doğru uzanan Atlas Dağları da muhteşem bir doğa harikası.

Ülkenin tarihi ve kültürel yapılarına bakacak olursak; Mzap Vadisi, Beni Hammad Kalesi,Timgad, Notre Dame d’Afrique, Şehitler Anıtı, Ketchaoua Camii ve Essai du Hamma Bahçeleri en önemli yerler olarak karşımıza çıkıyor. Cezayir’e gelirseniz buraları asla es geçmeyin.

3. Libya

Libya

Afrika’nın kuzey bölümünde ve Akdeniz kıyısında yer alan Libya, tam bir çöller ülkesi desek yeridir. Libya, önceleri hayatın daha hızlı aktığı bir yerken, yaşanan siyasi devrim sonrası katı bir ülkeye dönüşmüştür. Bu da turizmi ve hayatı nispeten olumsuz etkilemiştir. Ülkede eğlence sektörü ve gece hayatı neredeyse tamamen bitmiş durumda. Bu konuda en katı Arap ülkelerinden biri de Libya. Berberi kültürünün etkilerini yoğun şekilde gördüğümüz Libya’da birçok çöl festivali düzenleniyor. Acacus Festival, bunlardan en geleneksel olanları, Sahra Çölü’nün eşsiz atmosferinde bu festivale katılabilirsiniz. Ülkede turizm denince akla öncelikle tarihi ve kültürel açıdan değerli alanlar geliyor. Başkent Trablus ve önemli şehirlerden Bingazi mutlaka görülmeli. Bingazi’de 23 Temmuz Gölü’nü de ziyaret etmeyi unutmayın. Kızıl Kale Müzesi, Gurgi Camii, Leptis Magna, Sabratha, Kirene diğer önemli tarihi ve turistik yapılar diyebiliriz.

4. Tunus

Tunus

Son dönemlerde, “Arap Baharı’’ hareketinin başladığı ülke olarak anılsa da Tunus, Kuzey Afrika’nın en önemli ve turistik ülkelerinden biri. Akdeniz gibi dünyanın en önemli sulak alanlarından biri bir yanda, devasa çöller bir yanda. Tunus’u tam olarak tanımlayabilecek cümle bu galiba. İlk çağlardan beri birçok medeniyete ev sahipliği yapan topraklar, kültürel ve tarihi açıdan çok kıymetli eserlerle dolu. Aynı zamanda muhteşem bembeyaz kumsallara sahip olduğunu da eklemek gerek.

Ülkenin başkenti Tunus, mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Şehirde birçok tarihi yapı ve müze bulunuyor. Kuzey Afrika’nın en önemli müzelerinden olan Bardo Müzesi bunlardan en önemlisi diyebiliriz. Adını bir yerlerden illa ki duyduğunuzu düşündüğümüz antik kent Kartaca’da bu ülkenin sınırları içerisinde yer alıyor.

Ülkenin plaj turizmi ile anılan kenti ise Hammamet, böyle bir tatil arıyorsanız bu harika kent sizin için biçilmiş kaftan. Yine Sidi Bou Said’te popüler deniz tatili lokasyonlarından bir tanesi. Büyük Sahra Çölü ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Ichkeul Gölü Tunus’un en önemli doğal güzelliklerinden. Daha sayamadığımız bir sürü tarihi kent, dini yapı ve müze Tunus’ta ziyaretçilerini bekliyor. Afrika’ya yolculuk düşünceniz varsa ilk sırlara Tunus’u yazmanızı öneriyoruz.

5. Mısır

Mısır

Mısır denilince akla neler gelmiyor ki! Develer, uçsuz bucaksız çöller, Kızıldeniz ve piramitler bunlardan sadece bazıları. Belki de Afrika’nın en popüler ülkesi olan Mısır, dünya tarihinde de çok önemli bir konumda. Burada gelişen medeniyet dünyanın sayılı kültürlerinden diyebiliriz. Üzerine eşsiz doğa eklenince Mısır, tüm dünyada en çok turist çeken ülkelerden biri konumunda.

Gezilip görülecek yer sayısı o kadar fazla ki, sizlere en önemli olanları aktarmaya çalışacağız. Gerisi sizin neler görmek istediğinize bağlı. Mısır Piramitleri ve Keops Pramit’i ülkenin simgesi. Ve bu simgeler dünyanın 7 harikası arasında yer alıyor. Yine Kahire Müzesi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. Büyük Gize Sfenksi, Krallar Vadisi, Gize Nekropolü, Karnak Tapınağı, Mehmet Ali Paşa ve Tolunoğulları Camii, Basamaklı Piramit önemli kültürel ve tarihi yapılardan bazıları. Mısır’da doğal yaşam da önemli yer tutuyor. Nil Nehri ve Kızıldeniz gibi önemli sulak alanlar sahip ülke, birçok canlı türüne ev sahipliği yapıyor.

Mısırda ayrıca, lüks otellere ulaşmak ta mümkün, 5 yıldızlı kusursuz bir otel tatili arayanlar bu eşsiz ülkeyi ziyaret edebilirler.

6. Moritanya

Moritanya

Kıtanın batısında ya da kuzeyinde değerlendirilebilecek bir konumda bulunan Moritanya, aşırı derecede Arap kültüründen etkilenmesi ve diğer kuzey ülkelerine yakın bir kültürü olması sebebiyle, biz bu ilginç ülkeyi Kuzey’i anlattığımız yazıya eklemeyi uygun bulduk. Ülke tamamen Müslüman ve konuşulan dil Arapça. Buradan yola çıkarak ülkedeki kültürü de az çok tahmin etmek mümkün.

Moritanya, doğal güzellikleri ve tarihi dokusu ile kıtanın en çok turist çeken yerlerinden biridir. İlgi çekici mimari tasarımlar ve çöl hayatının gizemi bu ülkenin en çok turist çeken yanlarıdır. Özellikle Chinguetti, Nouakchott, Atar ve Terjit, Oulata şehirleri görülmeye değerdir. Diawling Ulusal Parkı ve Banc d’Arguin Ulusal parkı ise ülkenin doğası ile baş başa kalabileceğiniz yerler olarak ön plana çıkıyor.

7. Kamerun

Kamerun

Orta Afrika’da yer alan Kamerun belki de bölgenin en gelişmiş ve büyük ülkesi olarak kabul edilebilir. Ülkenin yine de batı ile sınırı vardır. Atlas Okyanusu’na olan uzun sahil şeridi sayesinde Kamerun, turizm ve ticarette daha aktif rol oynayabiliyor. Kamerun toprakları, hem içerisinde yaşayan çok çeşitli canlı türleri hem de ülkenin bölgelerinin birbirinden farklı yapıda olması nedeniyle “Küçük Afrika’’ olarak adlandırılır. Bu güzel ülkede endemik birçok canlı türü hayatını sürdürmektedir ve başka hiçbir yerde rastlayamayacağınız bu canlıları ulusal parklara yapacağınız ziyaretlerle rahatlıkla görebilirsiniz. Özellikle UNESCO korumasında olan Dja Ulusal Parkı mutlaka ziyaret edilmesi gereken noktalardan. Yine Waza Ulusal Parkı ve Limbe Botanik Bahçesi’de gidip görmeniz gereken yerlerden. Aynı zamanda şelaleleri ile ünlü ülkede, La Metche ve Ekom Nkam harika atmosferleri ile sizleri bekliyor. Tarihi yapılar ve önemli mimari eserler de gayet yaygın bir şekilde Kamerun’un çeşitli yerlerinde bulunuyor.

8. Burundi

Burundi

Kıtanın en küçük ülkelerinden olan Burundi, nevi şahsına münhasır bir bölge diyebiliriz. Doğal güzellikler ve vahşi yaşam alanları açısından son derece zengin olan ülke, bu alanları bakir olarak koruyabilmesi ile de ön plana çıkıyor. Harika ormanlar ve Ulusal parklar ülkenin en güzel tarafları bizce. O kadar çok ulusal park var ki tek tek sayarak sizleri sıkmak istemedik, gidip hepsini görmek en iyisi.

Fransız sömürgesinde yıllarca kalmasından dolayı ise mutfak ve eğlence kültürü bu ülkeden etkilenmiş. Burundi kıtanın orta kesiminde yer alıp gece eğlencelerine katılabileceğiniz nadir ülkelerden.

9. Orta Afrika Cumhuriyeti

Orta Afrika Cumhuriyeti

Afrika’nın en fakir ülkelerinden olan Orta Afrika Cumhuriyeti, adından da anlaşılacağı üzerine kıtanın tam ortasında yer alıyor. Denize kıyısı olmayışı ve ulaşım zorlukları ülkenin gelişimindeki geri kalmışlığın ve fakirliğin sebeplerinden başlıcalar. Ülkenin başkenti Bangui gayet turistik bir lokasyon. Buradaki müzelerde ülke tarihine tanık olabilirsiniz. Yine çevresindeki yeşil alanlar, gece hayatı ve mimari bu şehri ön plana çıkaran en önemli noktalar.

Doğal güzellikler bakımından da oldukça zengin ülkede, vahşi hayatı gözlemlemek için düzenlenen safarilere katılabilirsiniz. Çok nadir hayvan ve bitki türleri Orta Afrika’da sizleri karşılayacaktır. Boali Şelaleri de ülkenin en güzel doğa alanlarından bir tanesi. Ulusal parklar, Orta Afrika’da birçok Afrika ülkesinde olduğu gibi çok sayıda. Ülkede turistler için yapılmış lüks oteller de mevcut.

10. Demokratik Kongo Cumhuriyeti

Demokratik Kongo Cumhuriyeti

Eski adı Zaire olan Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Afrika’nın orta bölümünde bulunan bir ülkedir. El değmemiş doğası ile eşsiz bir coğrafya olan ülke ne yazık ki pek bu kaynaklarını turizme adapte edememiştir. Son dönemde turizm faaliyetleri artsa da kıtanın gerisinde olduğu bir gerçek. Pigmelerin vatanı olarak anılan ülke birçok kültüre ev sahipliği yapmaktadır. Yağmur ormanları, birçok vahşi canlı türü ve inanılmaz doğal alanlar Demokratik Kongo’da görülmesi gerekenler. Ülkenin en önemli gölü olan Taganika Gölü’nde eşsiz güzellikte balıkları görebilirsiniz. Yine Virunda Ulusal Parkı, Albert Gölü, Kasai Bölgesi, Kisantu Botanik Bahçesi ve Okapi Vahşi Yaşam Koruma alanı, ülkedeki önemli destinasyonlar.

11. Kongo

Kongo

Komşusu Demokratik Kongo ile çok sık karıştırılan Kongo Cumhuriyeti, kıtanın orta batı kesiminde yer alıyor. Atlas Okyanusu’na kısa bir sahil şeridi bile bulunuyor. Ülkede doğal güzellikler ön planda. Aynı zamanda tarihi yapılar da görülmeye değer. Brazzaville ülkenin en turistik ve en önemli kenti. Ülkede çok önemli su kaynakları ve şelaleler de bulunuyor. Birçok doğa aşığı insan, Kongo’nun tabiatına adeta hayran kaldığını söylüyor.

Nouabale - Ndoki Ulusal Parkı, Livingstone Şelaleleri, Lesio Louna Goril Yaşam Alanı ve Savuage kıyıları ülkeninin en önemli turistik noktaları. Kongo’ya gelirseniz bu lokasyonları ziyaret etmeden dönmeyin.

12. Gabon

Gabon

Kıtanın orta bölgesinde yer alan Gabon, turizm açısından son derece elverişli bir bölge. Ülkenin %10’undan fazlası milli veya ulusal park statüsünde yer alıyor. Doğal alanları sevenler için harika bir ülke olan Gabon’da, yağmur ormanları ve vahşi yaşam alanları önemli turistik noktalar. Loango Ulusal Parkı, Fernan Vaz Lagünü, İnvindo Ulusal Parkı, Pongara Milli Parkı, Mokokou ve Kongou Şelaleleri mutlaka görülmesi gereken yerler. Libreville ve Port Gentil şehirleri de Gabon şehir hayatının öne çıkan noktaları diyebiliriz. Bu şehirler tarihi ve kültürel yapıları ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda ülkede antik kentler ve müzeler bulunuyor. Gabon’a kadar gelmişken Rock Art gibi yerleri gezmeden dönmemek lazım.

13. Çad

Çad

Topraklarının büyük kısmını Sahra Çölü’nün kapladığı Çad, kıtanın orta kısmında yer alan ülkelerden. Çad Gölü, Zakoma Ulusal Parkı, Tibesti Dağları ve Tousside Yanardağı ülkenin doğa harikası noktaları. Aynı zamanda vahşi yaşam alanlarında birçok canlı çeşidini gözlemeniz mümkün. Sahra Çölü’nü ise apayrı değerlendirmek lazım. İnsanoğlunun görebileceği en enteresan lokasyonlardan bir tanesi diyebiliriz. Ülkede ayrıca tarihi ve mimari yapıları gözlemlemekte mümkün.

14. Ekvator Ginesi

Ekvator Ginesi

Mükemmel bir doğaya ve iklime sahip Ekvator Ginesi, aynı zamanda kıtanın en küçük ülkelerinden biri. Batıda Atlas Okyanusu’na kıyısı olsa da Orta Afrika tarafında değerlendirilen ülke, tam bir saklı cennet.

Rio Muni, ülkenin en turistik destinasyonlarından birisi. Özellikle yaz turizmi açısından tercih edilebilir bir bölge. Yine Elobay Grande, doğal güzellikleri ve harika manzaralarıyla turistlerin uğrak noktalarından diyebiliriz. Ülkeye bağlı olan adacıklardan Bioko hem eşsiz doğası hem de adayı neredeyse kaplayan Pico Basile Dağı ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

24.11.2021
İlgili İçerikler

Seyahat etmeyi ve dünyayı keşfetmeyi sevenler bilir: Bazen vaktinizin ya da bütçenizin görmeyi istediğiniz her yere gitmeye yetmeyeceği endişesi kaplar...

Çok uzun süredir sevdiklerimize sarılabileceğimiz yılbaşı günlerinin gelmesini bekliyoruz. Tekrar ailemizle ve arkadaşlarımız ile birlikte upuzun ve keyifli masalarda oturmayı...

Havalar ısınıp yaz mevsimi kendini gösterdiği zaman tatil heyecanı da başlıyor. Soğuk, karanlık ve yorucu geçen bir kışın ardından kafa...

Tarih, kültür, sanat, yaşam biçimleri… Birçok konuda dönüp baktığımız bir kıta Avrupa. Bazı ülkeleri çok yakından takip ediyor, market fiyatlarını...

Güney Asya ve Afrika ile birlikte dünyanın en egzotik, mistik toprak parçalarından biri de kuşkusuz Güney Amerika’dır. Kuzeyinde sadece Kuzey...

Dünyanın en eski coğrafyalarından olan Afrika, büyüleyici özellikleri ile birçok insanın ilgisini çekmeyi başarıyor. Hal böyle olunca da kıtaya olan...

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Ağı (SDSN), 2022 yılı itibarıyla on yıldır Dünya Mutluluk Endeksi Raporu adı verilen bir belge yayınlayarak...

Kulağımızda Sertab Erener ve “Kumsalda” şarkısı, hayalimizde o eşsiz sahillerde uzanmak…  Belki kendi ülkemizde belki dünyanın herhangi bir yerinde o...

Kuzey Amerika kıtası dünyanın en büyük üçüncü kıtasıdır ve hem Kuzey Kutbu’nun yakınına hem de Ekvator’un 8.000 km yakınına kadar...

Daha önce vizesiz seyahat edilebilen ülkeler yazısında bahsettiğim gibi, seyahat sırasında Türk vatandaşlarından vize talep etmeyen pek çok ülke bulunuyor....

Mimariye meyliniz olmasa bile, bu yükselen yapıları sevebilirsiniz. En etkileyici modern harikalardan bazıları da bulutları delip geçen ve sonsuza kadar...

Seyahat etmeyi seven kişilerin göz bebeği, öncelikli destinasyonu Asya kıtası… Avrupa kıtasında yer alan ülkelerin her geçen yıl birbirine daha...

Türkiye gibi muhteşem bir ülkenin maalesef halen gezemediğim 3-5 şehri kaldı. Hangilerini gezemediğimi yazarsam pozitif ayrımcılık olur diye çekindiğimden, şehirleri...

Bodrum, Türkiye'de özellikle yerli gezginler, seyahat severler için açık ara akla ilk gelen yerlerden birisi. "Halikarnas Balıkçısı" mahlası ile tanıdığımız...

Konya, Türkiye’de ve dünyada inanç turizminde en önemli destinasyonlardan biri ancak her şey bununla bitmiyor. Konya gezilecek yerler denilince aslında...

Dünyanın turizm açısından en popüler şehirlerinden birisi olan İstanbul için, aylarca gezseniz bile bitiremeyeceğiniz kadar kalabalık bir keşif listesi oluşturmanız...

Cıvıl cıvıl atmosferi, üniversite gençliği, yemyeşil alanları ve Avrupai görünümü sayesinde Eskişehir; ülkemizin en popüler kentlerinden biri haline gelmiş durumda....

Ülkemizin her bir köşesinin birbirinden güzel bir tabiata sahip olduğunu biliyoruz ama yine de Türkiye'nin en turistik yerlerinden bir tanesi...

Bilinmezlerin coğrafyası Afrika... Dünyanın yüzölçümü ve nüfus bakımından en büyük ikinci kıtası olan Afrika, halen tam olarak keşfedilmemiş saklı bir...

Urhai, Orhay, Erech, Arach, Edesse, Kaliruha, Ruha… Süryaniler, Helenler, Araplar ve nihayetinde Türklerin hüküm sürdüğü toprakların her toplulukla birlikte aldığı...

Artvin, Karadeniz Bölgesi’nin belki de en bakir kalabilmiş kentlerinden biri. Hâlen neredeyse hiç el değmemiş doğal güzelikleri, görkemli ormanları, ünlü...

Yahya Kemal’in “Sade bir semtini sevmek bile ömre değer.” dediği, Orhan Veli’nin gözleri kapalı dinlediği, Cahit Sıtkı’nın “gökyüzü mahallesi”, Sezai...

Batı Karadeniz’in doğal güzellikleriyle ün salmış kenti Bartın, özellikle bahar ve yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerden yoğun ilgi görüyor....

Benzer İçerikler

Kentin boğucu atmosferinden uzaklaşmak, doğayla baş başa kalmak ve biraz kafa dinlemek için keyifli bir kamp tatiline çıkmaya ne dersiniz?...

Dünyanın en büyüleyici, ilginç ve sıra dışı kentlerinden biri olan İstanbul, bildiğiniz üzere Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlıyor. Kentin...

Coğrafi konumu ve ev sahipliği yaptığı değerler bakımından yalnızca ülkemizin değil, dünyanın da en önemli şehirlerinden biri olarak görülen İstanbul;...

Daha Haziran ayının başından belli olduğu üzere yine çok sıcak bir yaz bizleri bekliyor. Bunaltıcı sıcaklar özellikle bolca bina ile...

İstanbul’da yaşamanın avantajları olduğu kadar, dezavantajları da var. Şehrin kalabalığı, gürültüsü ve keşmekeşi bazen gerçekten çok bunaltıcı noktalara gelebiliyor. Hele...