nerdeneredenerdenerede

Kuzey Amerika Ülkeleri: 23 Kuzey Amerika Ülkesi

Kuzey Amerika Ülkeleri: 23 Kuzey Amerika Ülkesi
Kuzey Amerika kıtası dünyanın en büyük üçüncü kıtasıdır ve hem Kuzey Kutbu’nun yakınına hem de Ekvator’un 8.000 km yakınına kadar uzanan bir büyüklüğe sahiptir. Daha net bir şekilde söylemek gerekirse, Kuzey Amerika kıtası toplamda 24.230.000 km² bir alanı kaplamaktadır.

Amerika kıtasının sınırları sürekli bir tartışma konusu olmuştur. Aslında Kuzey Amerika sınırları içerisinde Meksika’nın da bulunduğu fakat bazı kaynaklarda Orta Amerika’da olarak atfedildiği bilinmektedir. Kıta sınırları içerisinde toplamda 23 ülke yer almaktadır. Genel olarak konuşulan ana dilin İngilizce olduğu ve sonrasında İspanyolca ve Fransızca dillerinin de çok tercih edildiği görülmektedir. Kuzey Amerika’da bulunan ülkelerin resmi listesi aşağıdaki gibidir. Gelin bu yazıda Kuzey Amerika kıtası sınırlarındaki ülkeler hakkında genel bilgileri öğreneceğimiz bir yolculuğa çıkalım.

1. Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri

Kıtadaki en bilinen ve aynı zamanda en büyük ülkelerden bir tanesi Amerika Birleşik Devletleri’dir. Amerika Birleşik Devletleri, nüfusa göre Kuzey Amerika’daki en büyük ülke ve toplam alana göre bakıldığında da ikinci en büyük ülkedir. 9.831.510 km²’lik bir alana sahip olan ülkede toplamda 332 milyondan fazla insan hayatını sürdürmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde çok çeşitli bir etnik doku bulunur ve bundan dolayı çok farklı dillere ve inançlara sahip insanlar bir arada yaşamaktadır. Ülkede toplamda 350’den fazla dilin konuşulduğu bilinmektedir. Fakat ülkenin büyük bir çoğunluğu İngilizce konuşmaktadır.

2. Kanada

Kanada

Kuzey Amerika kıtasında bulunan ve en büyük alana sahip olan ülke Kanada’dır. 9.879.750 km²’lik bir alana sahip olan ülkede 38 milyon insan hayatını sürdürmektedir. Dünyanın en büyük ikinci ülkesi olmasına rağmen bu kadar az nüfusa sahip olması Kanada’yı en yüksek refah seviyesine sahip olan ülkelerin başında yapmaktadır. Kanada iki farklı resmi dile sahip olan ülkeler arasındadır. 1969 yılından beri hem Fransızca hem de İngilizce ülkenin resmi dili olarak kabul edilmektedir.

3. Meksika

Meksika

Kuzey Amerika kıtasının en büyük ülkelerinden bir tanesi olan ve aynı zamanda Amerika kıtasının da 6. büyük ülkesi olarak bilinen Meksika, 1.972.550 m²’lik bir alana yayılmaktadır. 2020 yılında yapılmış nüfus sayımına göre ülkede yaklaşık 129 milyon insan yaşamaktadır. Geçmişte İspanyol kolonisi olmuştur ve 1821 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Fakat ülkenin resmi dili hâlâ İspanyolca’dır. Zengin kültürü ile dünyanın en turistik destinasyonlarından bir tanesidir.

4. Guatemala

Guatemala

Meksika ve El Salvador ile komşu olan Guatemala, 108.889 km²’lik yüzölçümüne sahip olan bir Kuzey Amerika ülkesidir. Toplamda 16, 86 milyon kişinin hayatını sürdürdüğü ülkenin resmi dili İspanyolca’dır. Fakat ülkede çok sayıda yerel dilin de konuşulduğu bilinmektedir. Bu diller arasında Avakatekçe, İşilce, Mamca, Kanhobalca, Pokomamca, Kekçice gibi yerel diller bulunmaktadır.

5. Haiti Cumhuriyeti

Haiti Cumhuriyeti

Genellikle Haiti olarak bilinen Haiti Cumhuriyeti bir ada ülkesidir ve adayı Dominik Cumhuriyeti ile paylaşmaktadır. Ülkenin toplam yüzölçümü 27.750 km² olarak bilinmektedir ve toplamda 11 milyon insan hayatını sürdürmektedir. Haiti Cumhuriyeti’nde iki farklı resmi dil bulunur. Bunlardan bir tanesi Fransızca, diğeri de Haiti Kreolü’dür.

6. Küba

Küba

Dünyanın en kendine has ve turistik ülkelerinden bir tanesi olan Küba da bir Karayip ülkesidir ve 11,33 milyon insan burada hayatını sürdürmektedir. Ülkenin büyük bir çoğunluğu başkent Havana’da yaşamaktadır. Küba’nın resmi dili İspanyolca’dır. Ülkede oldukça zengin bir ırk çeşitliliği mevcuttur. Nüfusun büyük çoğunluğu İspanyollar, Çinliler ve Afro-Kübalılardan oluşur. Çok turistik bir destinasyon olduğundan ötürü Küba’da iki farklı para birimi bulunur. CUC yalnızca turistler tarafından, CUP ise yerli halk tarafından tercih edilir.

7. Dominik Cumhuriyeti

Dominik Cumhuriyeti

Hispanyola adasını Haiti Cumhuriyeti ile paylaşan Dominik Cumhuriyeti, 48.442 km² yüzölçümüne sahip olan bir ada ülkesidir. 2021 yılında yapılmış olan sayımların sonucunda ülkede 11,006,407 kişinin hayatını sürdürdüğü bilinmektedir. Ülkenin başkenti Santa Domingo’dur ve resmi dil olarak İspanyolca konuşulmaktadır. Kristof Kolomb tarafından ilk keşfedilen ülke olan Dominik Cumhuriyeti oldukça turistik bir destinasyondur.

8. Jamaika

Jamaika

Kuzey Amerika ülkelerinden bir diğeri olan Jamaika, bir ada ülkesidir ve toplamda 2,961 milyon insan yaşamaktadır. Ülkenin başkenti olan Kingston nüfusun büyük bir çoğunluğuna ev sahipliği yapmaktadır. 10.991 km² yüzölçümüne sahip olan Jamaika’da resmi dil olarak Jamaican Patois ve İngilizce konuşulur. Yavaş yaşam stili ile tanınan Jamaika kültüründe müziğe çok önem verilmektedir. Ülke özellikle müzik festivalleri zamanlarında çok fazla turist tarafından ziyaret edilir.

9. Panama

Panama

Genellikle Panama olarak bilinen ancak resmi adı Panama Cumhuriyeti olan ülke, Kuzey Amerika kıtasında yer alır. Ülkenin komşuları arasında Kolombiya ve Kosta Rika bulunmaktadır. Tıpkı Meksika gibi Panama da zamanında bir İspanyol kolonisi olduğu için resmi dili İspanyolca’dır. Fakat 1821 yılından beri bağımsız bir ülke olarak kabul edilmektedir. Yüzölçümü 75.517 km2 olan Panama’da 4,414,702 insan yaşamaktadır.

10. Grenada

Grenada

Bir diğer ada ülkesi olan Grenada Atlas Okyanusu’nda bulunur ve komşuları arasında Saint Vincent ve Grenadinler ve Trinidad ve Tobago yer almaktadır. Grenada İngiliz Milletler Topluluğu içinde bulunduğundan dolayı anayasal monarşi ile yönetilir ve resmi dili İngilizce’dir. Küçük bir ada olan Grenada’da yalnızca 113,204 kişi yaşamaktadır. Ülkenin başkenti olan Saint George’s aynı zamanda ülkedeki en büyük şehirdir.

11. El Salvador

El Salvador

Kuzey Amerika kıtasında bulunan El Salvador, bazı kaynaklarda Orta Amerika’da gösterilmektedir. Ülkenin başkenti San Salvador’dur ve resmi dil olarak İspanyolca konuşulmaktadır. El Salvador’da karışık bir etnik mozaik bulunsa da ülkenin çoğunluğunu Mestizo’lar oluşturur. Ayrıca ülkede El Salvador Kızılderilileri de hayatını sürdürmektedir. 2021 yılında yapılan nüfus sayımının sonuçlarına göre ülke 6,518,499 kişilik bir nüfusa sahiptir.

12. Belize

Belize

Yalnızca 404,914 kişinin hayatını sürdürdüğü Belize, Kuzey Amerika kıtasında bulunan bir Karayip ülkesidir ve 22.970 km² alana sahiptir. Ülke parlamenter demokrasi ile yönetilir. Belize’de İngilizce ve İspanyolca başta olmak üzere Maya, Garifuna ve Plautdietsch dilleri konuşulmaktadır. Ülkenin başkenti Belmopan olsa da en kalabalık ve büyük şehri Belize City’dir. Belize’de resmi olarak Belize doları para birimi kullanılmaktadır.

13. Bahama Milletler Topluluğu

Bahama Milletler Topluluğu

Ülkenin resmi adı Bahama Milletler Topluluğu olsa da genellikle Bahamalar olarak bilinmektedir. Kuzey Amerika’da bulunan Karayip ülkelerinden bir tanesi olan Bahama Milletler Topluluğu, Küba ve Haiti ile sınır komşusudur. Bahamalar 13.878 km2 yüzölçümüne sahiptir ve 2021 yılının sayımına göre ülkede toplamda 396,913 kişi yaşamaktadır. Eskiden bir Birleşik Krallık sömürgesi olan Bahamalar 1973 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Fakat ülkenin resmi dili İngilizce’dir.

14. Kosta Rika

Kosta Rika

Kosta Rika Cumhuriyeti, Kuzey Amerika kıtasının en kalabalık ülkelerinden bir tanesidir. 2021 yılında yapılmış olan nüfus sayımına göre Kosa Rika’da 5,139,052 kişi hayatını sürdürmektedir. Kosta Rika da sömürge tarihine sahip olan bir ülkedir. Zengin kaynakları sayesinde İspanya sömürgesi olmuştur ve 1949 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Ülkenin resmi dili İspanyolca’dır. Ülke eğlenceli ve zengin kültürü ile dikkat çekmekte ve dünyanın her yerinden milyonlarca turiste ev sahipliği yapmaktadır.

15. Nikaragua

Nikaragua

Zengin bir etnik çeşitliliğe sahip olan Nikaragua’da 6,702,385 kişi yaşamaktadır. Ülke 129.495 km²’lik bir yüzölçümüne sahiptir. Farklı etnik gruplar hayatını sürdürdüğü için Nikaragua’da konuşulan diller de oldukça çeşitlidir. Resmi dil İspanyolca’dır ve diğer çok konuşulan diller arasında İngilizce, Miskitoca, Ramaca, Sumoca ve Garifunaca bulunmaktadır. Nikaragua’da nüfusun yarısından çoğu şehirlerde yasamaktadır fakat hâlâ kabileler içerisinde yaşayan yerliler de bulunur.

16. Trinidad ve Tobago

Trinidad ve Tobago

Kuzey Amerika kıtasında bulunan küçük ülkelerden bir tanesi olan Trinidad ve Tobago, iki farklı adadan oluşmaktadır. Cumhuriyet ile yönetilen ülkenin başkenti Port of Spain isimli şehirdir. Ülke toplamda 5.130 km2’lik bir yüzölçümüne sahiptir ve 1,403,375 kişi hayatını sürdürmektedir. Trinidad And Tobago’nun resmi dili İngilizce’dir. Trinidad ve Tobago’da sekiz bölge bulunur. Tüm ülkede üç belediye hizmet vermektedir.

17. Barbados

Barbados

Karayipler’de bulunan Barbados, Trinidad ve Tobago, Saint Lucia ve Grenada ile komşu olan 439 km2 yüzölçümüne sahip bir ülkedir. Barbados oldukça az bir nüfusa sahiptir ve ülkede yalnızca 287,711 kişi yaşamaktadır. Barbados’un genel nüfusu yerlilerden oluşmaktadır. Geri kalanı ise Asyalı ve Avrupalı kesim oluşturmaktadır. Geçmişte Birleşik Krallık sömürgesi olan ülkenin resmi dili İngilizce’dir. Ayrıca Bajan da en çok konuşulan diller arasında bulunur. Ülkenin para birimi ise Barbados dolarıdır.

18. Saint Lucia

Saint Lucia

Batı Hint Adaları’nda bulunan Saint Lucia da İngiliz Milletler Topluluğu içerisinde bulunmaktadır. Ülke 617 km2 yüzölçümüne sahiptir ve toplamda 184,400 kişi yaşamaktadır. Ülke zamanında hem Fransızlar hem de İngilizler tarafından istila edilmiş ve zorlu geçen sonuçlar sonucunda İngiltere sömürgesi olmuştur. Bundan dolayı ülkede resmi dil olarak İngilizce konuşulmaktadır. Tropik bir iklime sahip olan Saint Lucia oldukça popüler bir tatil destinasyonu olarak tanınmaktadır.

19. Saint Vincent ve Grenadinler

Saint Vincent ve Grenadinler

Grenada, Saint Lucia ve Barbados ile komşu olan Saint Vincent ve Grenadinler, 389 km2 yüzölçümüne sahip olan bir ülkedir. Burası da İngiliz Milletler Topluluğu ülkelerinden bir tanesidir. Anayasal monarşi ile yönetilen ülkede resmi dil İngilizce’dir. Saint Vincent ve Grenadinler’de 111,263 kişi yaşamaktadır. Ülkenin başkenti Kingstown’dır ve ülkenin genelinde tarımcılık ile geçim sağlanmaktadır. Saint Vincent ve Grenadinler’in para birimi ise Doğu Karayip dolarıdır.

20. Antigua ve Barbuda

Antigua ve Barbuda

Karayip Denizi’nde bulunan Antigua ve Barbuda, iki farklı adadan oluşan bir ülkedir. Ülke toplamda 440 km2 yüzölçümüne sahiptir.  Antigua ve Barbuda’nın başkenti, Antigua’da yer alan St. John şehridir ve tüm ülkenin en kalabalık bölgesi de burasıdır. Ülkede 98,731 kişi hayatını sürdürmektedir. Antigua ve Barbuda çok uzun süre boyunca bir İngiliz sömürgesi olduğundan dolayı ülkede hemen hemen herkes İngilizce konuşmaktadır. Tropikal bir mevsime sahip olan ülkede turizm sektörü oldukça geliştirmiştir.

21. Saint Kitts ve Nevis

Saint Kitts ve Nevis

Kuzey Amerika kıtasında yer alan en küçük ülke Saint Kitts ve Nevis’dir. Toplamda  261 km²’lik son derece küçük bir alana sahiptir. Ayrıca ülkede yalnızca  53,544 kişi hayatını sürdürmektedir. Karışık bir etnik çeşitliliğe sahip olan  Saint Kitts ve Nevis’de resmi dil olarak İngilizce konuşulmaktadır. Ayrıca Kuzey Amerika kıtasındaki ülkelerin çoğunda olduğu gibi Saint Kitts ve Nevis’de de Doğu Karayip doları kullanılmaktadır.

22. Dominika

Dominika

Genellikle Dominik Cumhuriyeti ile karıştırılsa da, Dominika Kuzey Amerika kıtasında bulunan ayrı bir ülkedir. Çok küçük bir ülke olan Dominika’da sadece 72,167 kişi yaşamaktadır. Ülkenin yüzölçümü ise 754 km2’dir. Domika’nın bağımsız bir ülke olması 1978 yılında gerçekleşmiştir. Birleşik Kralık’tan bağımsız bir hâle gelmiş olan ülkenin resmi dili İngilizce’dir. Ayrıca ülkede Fransızca da yoğun bir şekilde konuşulmaktadır.

23. Honduras

Honduras

Oldukça kalabalık bir ülke olan Honduras 10,062,991 kişilik bir nüfusa sahiptir. Ülkenin yüzölçümü 112.492 km2’dir. Honduras’ın resmi dili İspanyolca’dır fakat yerli halkın yoğun bir şekilde konuştuğu başka diller de bulunur. Bu diller arasında İngilizce, Garifuna ve Miskitoca bulunmaktadır. Anayasal cumhuriyet ile yönetilen ülke 1821 yılında Ispanya’dan bağımsızlığını kazanmıştır. Ülkenin başkenti ve en kalabalık şehri Tegucigalpa’dır.

14.01.2022
İlgili İçerikler

Seyahat etmeyi ve dünyayı keşfetmeyi sevenler bilir: Bazen vaktinizin ya da bütçenizin görmeyi istediğiniz her yere gitmeye yetmeyeceği endişesi kaplar...

Havalar ısınıp yaz mevsimi kendini gösterdiği zaman tatil heyecanı da başlıyor. Soğuk, karanlık ve yorucu geçen bir kışın ardından kafa...

Tarih, kültür, sanat, yaşam biçimleri… Birçok konuda dönüp baktığımız bir kıta Avrupa. Bazı ülkeleri çok yakından takip ediyor, market fiyatlarını...

Güney Asya ve Afrika ile birlikte dünyanın en egzotik, mistik toprak parçalarından biri de kuşkusuz Güney Amerika’dır. Kuzeyinde sadece Kuzey...

Dünyanın en eski coğrafyalarından olan Afrika, büyüleyici özellikleri ile birçok insanın ilgisini çekmeyi başarıyor. Hal böyle olunca da kıtaya olan...

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Ağı (SDSN), 2022 yılı itibarıyla on yıldır Dünya Mutluluk Endeksi Raporu adı verilen bir belge yayınlayarak...

Kulağımızda Sertab Erener ve “Kumsalda” şarkısı, hayalimizde o eşsiz sahillerde uzanmak…  Belki kendi ülkemizde belki dünyanın herhangi bir yerinde o...

"Güçlü bir insan ve bir şelale kendi yollarını çizer" diye çok söylenen bir söz var. Gerçekten de şelaleler, yeryüzündeki en...

Daha önce vizesiz seyahat edilebilen ülkeler yazısında bahsettiğim gibi, seyahat sırasında Türk vatandaşlarından vize talep etmeyen pek çok ülke bulunuyor....

Altyapı, mimari, gökdelenler ya da ulaşım alternatifleri gibi şehirleri oluşturan parçalar düşünüldüğünde geçirilen dönüşüm gerçekten takdire şayan. Dünya üzerindeki insan...

Seyahat etmeyi seven kişilerin göz bebeği, öncelikli destinasyonu Asya kıtası… Avrupa kıtasında yer alan ülkelerin her geçen yıl birbirine daha...

Dünyanın en egzotik ve gizemli coğrafyalarından olan Afrika, her geçen gün dünya turizminde adını daha çok duyuruyor. Belki de Güney...

Tatil denildiği zaman akla ilk gelen şeylerden biri oteller. Arkanıza yaslanıp dinlenebileceğiniz ve tüm yılın yorgunluğunu atabileceğiniz rahatlatıcı bir tatil...

Günümüzde en çok tercih edilen ve en konforlu ulaşım yöntemi uçak yolculuğudur demek yanlış olmaz. Fakat ne yazık ki dünyadaki...

Bir şehri, ülkeyi, kültürü daha yakından tanımak ya da tarihsel bir yolculuğa çıkmak için yapabileceğiniz en doğru ve keyifli şeylerden...

Bilinmezlerin coğrafyası Afrika... Dünyanın yüzölçümü ve nüfus bakımından en büyük ikinci kıtası olan Afrika, halen tam olarak keşfedilmemiş saklı bir...

Benzer İçerikler

Kentin boğucu atmosferinden uzaklaşmak, doğayla baş başa kalmak ve biraz kafa dinlemek için keyifli bir kamp tatiline çıkmaya ne dersiniz?...

Dünyanın en büyüleyici, ilginç ve sıra dışı kentlerinden biri olan İstanbul, bildiğiniz üzere Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlıyor. Kentin...

Coğrafi konumu ve ev sahipliği yaptığı değerler bakımından yalnızca ülkemizin değil, dünyanın da en önemli şehirlerinden biri olarak görülen İstanbul;...

Daha Haziran ayının başından belli olduğu üzere yine çok sıcak bir yaz bizleri bekliyor. Bunaltıcı sıcaklar özellikle bolca bina ile...

İstanbul’da yaşamanın avantajları olduğu kadar, dezavantajları da var. Şehrin kalabalığı, gürültüsü ve keşmekeşi bazen gerçekten çok bunaltıcı noktalara gelebiliyor. Hele...