nerdeneredenerdenerede

Nepal Gezi Rehberi: Renklerin Dünyasına Yolculuk 

Nepal Gezi Rehberi: Renklerin Dünyasına Yolculuk 
Dünyanın zirvesine yolculuk yaptığınızı düşünün. Şu zamana kadar bulunduğunuz en yüksek noktadasınız ve etrafınız  8.848,13 metre uzunluğundaki Himalayalar ile çevrili. Adım attığınız her sokağa renkler, sayısız baharatın oluşturduğu tarifsiz bir koku ve sessizlik hakim. Ve dışarıdan görünen tüm karmaşanın yanı sıra kendinizi dünyanın en mutlu insanı gibi hissediyorsunuz. İşte Nepal tam da böyle bir yer! Bu yazımızda sizler için renklerin dünyası Nepal’de mutlaka görülmesi gereken yerler ve denenmesi gereken eşsiz lezzetler hakkında bir liste oluşturduk. 

Nepal’in başkenti ve turistler tarafından en çok ilgi gören noktası şüphesiz ki Katmandu. Dünya üzerinde hiçbir şehir huzur ve kaosu Katmandu gibi bir arada bulunduramaz. Daha uçak karaya yaklaşırken bile rengarenk ve birbirine geçmiş evleri görmek sizi bu şehre hazırlıyor.

Havaalanında pembe, turuncu, mavi gibi renklerin hüküm sürdüğü yerel kıyafetleri gördüğünüz zaman da kendi kendinize “İşte buradayım, Nepaldeyim!” diyorsunuz. Çatılarda dolaşan maymunlar size havaalanından dışarı çıkarken eşlik ediyor ve daha ilk adımda şehrin büyüsüne kapılıyorsunuz… Bu yazıda başkent Katmandu ve Nepal’in tatil cenneti Pokhara’da gidebileceğiniz eşsiz mekânlar ve deneyimleyeceğiniz lezzetleri bulabilirsiniz. 

1. Swayambhunath Tapınağı

Swayambhunath Tapınağı

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan ve Katmandu’nun simgesi hâline gelmiş olan Swayambhunath tapınağı bu listenin başında olmayı hak ediyor. Vadinin tam orta noktasına konumlandırılmış olan bu devasa tapınak ismini sürekli etrafında dolaşan maymunlardan almış. Nepal’de yaşayan Budistler için çok önemli bir ibadet noktası olan Swayambhunath tapınağı ayrıca tüm şehri görebildiğiniz eşsiz bir mimariye sahip. Fakat her bir köşesinde ülkenin kültürünü ve tarihini görebileceğiniz bu şehri kuşbakışı olarak izleyebilmek için öncelikle 365 basamak çıkmanız gerekiyor. Bu devasa tapınağın kubbe kısmı 20 kg altın ile kaplanmış olduğundan dolayı göz alıcı bir görüntüsü var. Swayambhunath tapınağını bu kadar etkileyici yapan özelliklerinden bir tanesi de yapının iki tarafında bulunan gözler. Budistler bu gözlerin tanrının her an bizi izlediğini ve yanımızda olduğunu simgelediğine inanıyor. 

2. Katmandu Vadisi

Katmandu'yu gerçekten anlamak ve hissetmek için kendini şehrin akışına bırakmak ve her bir köşesi ülkenin kültürünü yansıtan sokaklarda dolaşmak gerekiyor. Yüzlerce farklı baharat satan küçük dükkanlara girip çıkmak, hediyelik mağazalarında kendini kaybetmek ve meşhur tereyağlı çayı içmek için gidebileceğiniz en doğru yer Katmandu Vadisi'dir. Çok büyük bir alana yayılan bu bölgede toplamda 130 farklı tarihi anıt ve mimari yapı bulunur. Kafanızı nereye döndürseniz bir başyapıt bulabileceğiniz Katmandu Vadisi'nde saatlerce rotasız bir şekilde dolaşabilir, fotoğraf çekebilir ve alışveriş yapabilirsiniz. Bundan dolayı bu bölge şehrin en turistik noktalarından bir tanesidir ve yılın her zamanı kalabalıktır. 

3. Pashupatinath Tapınağı

Pashupatinath Tapınağı

Gerçekten Nepal’de olduğunuzu anlamak istiyorsanız ülkenin kültürünü her açıdan görebileceğiniz Pashupatinath Tapınağı'na mutlaka gitmelisiniz. Her şeyden önce bu tapınak Ganjın bir parçası olan Bagmati nehrinin üzerine konumlandığı için büyüleyici bir görüntüye sahip. Etkileyici görünümünün yanı sıra bu tapınak ölüleri yakmak için kullanılan kutsal bir krematoryum. Tanrının ölüleri kutsaması için tapınağın her bir yöne bakan 4 farklı girişi var. Ayrıca törenler çok kalabalık olduğundan bu 4 kapı son derece işe yarıyor. Pashupatinath Tapınağı'nda hayat boyunca unutamayacağınız bir deneyim yaşamak için mutlaka bir seremoniye katılmalısınız. Ülkenin kendi kültürüne özel enstrümanlar ile yaptıkları müziği ve hep beraber söyledikleri duaları dinleyerek kendinizi bu atmosfere bırakabilirsiniz. 

4. Katmandu Durbar Meydanı

Katmandu Durbar Meydanı

Sabahtan akşama kadar yürüyerek, alışveriş yaparak ve tarihi içinize çekerek günü geçirebileceğiniz bir yer arıyorsanız Durbar Meydanı sizin için en doğru adres olacak. Bu meydanda karşınıza çıkan tüm binalar 12. yüzyılda inşa edilmiş ve günümüze kadar hasarsız bir şekilde ulaşmış. Fakat 2015 yılında meydana gelen korkunç deprem bu eşsiz yapıların bazılarında oldukça büyük hasarlar bırakmış. Durbar Meydanı'nın orta yerinde tanrıçanın evi var. Ayrıca düşünülenin aksine, tanrıça hayatta ve günün bazı saatlerinde pencereye çıkıp halkı selamlıyor. Tanrıçanın fotoğraflarını çekmek yasak. Halkın ona duyduğu sevgiyi ve hayranlığı gördüğünüz zaman etkilenmemek mümkün değil. Eşi benzeri olmayan Katmandu Durbar Meydanı'nda maymunlardan ineklere, turistlerden Sadulara kadar her türlü canlıyı görebilir ve bu çeşitliliğin sizi içine çekmesine izin verebilirsiniz. 

5. Phewa Gölü

Phewa Gölü

Katmandu’da şehir hayatına ve eşsiz Budist mimarisine doyduktan sonra başkente 200 km uzaklıkta olan Pokhara şehrine gidebilirsiniz. Turistler tarafından en çok ziyaret edilen şehir olan bu küçük cennette, yeşilin her tonunu görebilir ve sessizlikte kafa dinleyebilirsiniz. Şehrin odak noktası ise upuzun bir vadide bulunan Phewa Gölü. Yemyeşil ağaçlar ile çevrili olan bu tatlı su gölü görsel güzelliğinin yanı sıra su sporları yapmak için de imkân sağlıyor. Su bisikleti veya kano kiralayarak bu uçsuz bucaksız gölün sakinliğinde kaybolabilirsiniz. Ayrıca Phewa Gölü'nün çevresi de şehrin gözde restoranları ve barları ile çevrili. Akşam olduğunda şehrin her köşesinde yanan ışıklar, müzik sesleri ve kahkahalar Pokhara’nın canlı, neşeli ve bir o kadar da huzurlu bir şehir olduğunu kanıtlıyor. 

Nepal’de Denenmesi Gereken Lezzetler:

Bir ülkeyi ve kültürünü tanımak için tarihi mekanlarını ziyaret etmek kadar yerel yemeklerini tatmak da önemli. Nepal mutfağı da ülkenin kendisi gibi rengarenk ve hareketli. Ayrıca bu bölgede baharat her şey demek olduğundan pek çok lezzet Türk damak tadına oldukça uygun. Ülkenin büyük bir kısmı vejetaryen olduğu için etsiz birçok yemek alternatifi de bulabilirsiniz. 

1. Momos

Nepal mutfağını en iyi şekilde yansıtan lezzetlerin başına Momos geliyor. Tıpkı mantı gibi hazırlanan bu yemek isteğe göre haşlama veya kızartma olarak tüketilebilir. Momos’un içerisinde genellikle kabak, havuç ve lahana gibi sebzeler ile pek çok baharat var. Bu yemek yanında özel bir köri sosuyla servis edilir. Bazı restoranlarda etli Momos ile de karşılaşabilirsiniz. Ceviz büyüklüğünde olan bu Nepal mantısının bir porsiyonunda 10 adet momos bulunuyor ve oldukça doyurucu.  

2. Sel Roti 

Mutlaka denenmesi gereken yerel yiyeceklerden bir diğeri de her sokakta bulabileceğiniz sel roti. Özetle kızgın yağda kızartılan hamur olan sel roti şekil itibariyle simit, tadıyla da pişiye benziyor. Yerel halk bu lezzetli atıştırmalığı günün her saatinde yemeye bayılıyor. Ülkede bizde olduğu gibi bir kahvaltı kültürü bulunmadığından siz de kahvaltınızı sel rotilerle yapabilirsiniz. 

3. Samosa 

Aslında bir Hint böreği olan samosa bölgeye müslümanlar tarafından getirilmiş ve çok kısa süre içerisinde Nepal’in yerel lezzetleri arasında yerini almayı başarmış. Hamuru patates ile yapılan bu böreğin içerisine genellikle sebze ve baharatlar konuluyor ama bazı bölgelerde tıpkı momos gibi etli samosa da bulabilirsiniz. 

4. Lassi 

Bu kadar güzel yemekten sonra bir tane de içecek paylaşmamak olmaz. Nepal’in en sevilen içeceklerinden olan lassi tatlı bir ayran olarak düşünülebilir. Fakat içerisinde vanilya ve şeker bulunduğu ve kıvamı yoğun olduğu için birçok insan lassiyi tatlı olarak da adlandırıyor. İster bardaktan içebileceğiniz isterseniz de kaşıkla yiyebileceğiniz bu lezzetli içecek yemeklerden sonra sizin için mükemmel bir kapanış olacaktır. 

06.08.2021
İlgili İçerikler

Seyahat etmeyi seven kişilerin göz bebeği, öncelikli destinasyonu Asya kıtası… Avrupa kıtasında yer alan ülkelerin her geçen yıl birbirine daha...

Günümüzde en çok tercih edilen ve en konforlu ulaşım yöntemi uçak yolculuğudur demek yanlış olmaz. Fakat ne yazık ki dünyadaki...

Benzer İçerikler

Kentin boğucu atmosferinden uzaklaşmak, doğayla baş başa kalmak ve biraz kafa dinlemek için keyifli bir kamp tatiline çıkmaya ne dersiniz?...

Dünyanın en büyüleyici, ilginç ve sıra dışı kentlerinden biri olan İstanbul, bildiğiniz üzere Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlıyor. Kentin...

Coğrafi konumu ve ev sahipliği yaptığı değerler bakımından yalnızca ülkemizin değil, dünyanın da en önemli şehirlerinden biri olarak görülen İstanbul;...

Daha Haziran ayının başından belli olduğu üzere yine çok sıcak bir yaz bizleri bekliyor. Bunaltıcı sıcaklar özellikle bolca bina ile...

İstanbul’da yaşamanın avantajları olduğu kadar, dezavantajları da var. Şehrin kalabalığı, gürültüsü ve keşmekeşi bazen gerçekten çok bunaltıcı noktalara gelebiliyor. Hele...