nerdeneredenerdenerede

Kapadokya Mağara Otelleri: Kapadokya'nın En İyi 10 Mağara Oteli

Kapadokya Mağara Otelleri: Kapadokya'nın En İyi 10 Mağara Oteli
Orta Anadolu’da yer alan Kapadokya, ülkemizin en turistik bölgesi olarak dünya çapında önemli bir üne sahip. Türkiye’nin tam kalbinde olan Kapadokya, Kayseri, Kırşehir ve Niğde şehirlerinin bazı bölgelerini kapsıyor olsa da merkezinde Nevşehir bulunuyor. Bu masalsı bölgenin çok uzak geçmişe uzanan bir tarihi var. Milattan önce 7000’li yıllardan beri ayakta olan bölgede Hititler, Romalılar, Selçuklu Devleti ve Osmanlı Devleti gibi önemli uygarlıklar hüküm sürmüş.

Hem kelimenin tam anlamıyla medeniyetler beşiği olduğu için hem de doğal şekilde oluşan peri bacaları sayesinde UNESCO Dünya Mirasları arasında yer alıyor. Kapadokya’da görülmesi gereken çok yer var. Fakat ilk akla gelen, 60 milyon yıl önce lav tabakalarının doğa olaylarıyla aşınmasından dolayı meydana gelen peri bacaları. Dünyada eşi benzeri görülmemiş bir güzellik oluşturan peri bacaları hem yurt içinden hem de yurt dışından milyonlarca turistin bölgeye akın etmesini sağlıyor.

Kapadokya kelimesi Farsça bir isim. Türkçe anlamı “Güzel Atlar Ülkesi” olan bu masalsı bölgede mutlaka görülmesi gereken pek çok doğal ve kültürel değer bulunuyor. Bir benzerini daha göremeyeceğiniz kaya evleri, mağaraları, yer altı şehirleri ve kliseleri ile burası gerçek bir kültürel miras. Sabahın ilk ışıklarıyla sıcak hava balonlarının rengarenk yaptığı, mistik atmosferiyle insanı içerisine çeken Kapadokya’ya bir yolculuk yapmak istiyorsanız ama nerede kalacağınızı bilmiyorsanız size bazı önerilerim var.

Kapadokya çok turistik bir bölge olduğu için çok farklı konaklama seçenekleri bulunuyor. Fakat bölgenin doğal yapısını en iyi yansıtan alternatif cave oteller, yani diğer bir adıyla mağara oteller. Kapadokya’ya özel bir konsept olan mağara oteller aslında bölgenin coğrafi koşullarından dolayı ortaya çıkmış. Doğal yollarla oluşmuş mağaraların yapısı bozulmadan otele dönüştürülmesiyle ortaya çıkan bu konaklama konsepti pek çok turist tarafından büyük ilgi görüyor. Eğer siz de Kapadokya’ya gelmişken bu konsepti deneyimlemek isterseniz sizin için derlediğim en iyi 10 mağara oteline bir göz gezdirebilirsiniz.

1. Aydınlı Cave Otel - Göreme

Nevşehir iline bağlı olan Göreme’nin kalbinde yer alan Aydınlı Cave Otel, keyifli bir konaklama sunan bir aile işletmesi. Bölgede doğal yollarla oluşmuş kayaların oyulması ile inşa edilmiş olan mağara oteli, Kapadokya’nın kültürel mirasına bir saygı duruşunda bulunuyor. Göreme Milli Parkı manzarasına sahip olduğu için mükemmel bir konumda olduğu söylenebilir. Sabah uyandığınızda pencerenizde bu manzarayı görmek sizi seyahatiniz için çok daha heyecanlandıracağına eminim.

Aydınlı Cave Otel

Aydınlı Cave Otel, bir doğa harikası olan Göreme Milli Parkı manzarasına doymak için en ideal lokasyona sahip olan tesislerden bir tanesi. Göreme köy merkezine yürüyüş mesafesinde bulunan bu mağara otel,...

Aydınlı Cave Otel toplamda yirmi odadan oluşan bir butik otel. Tesiste farklı büyüklüğe ve özelliklere sahip oda konseptleri bulunuyor. Her bir oda bölgenin otantik dokusuna uygun şekilde dekore edilmiş ve aynı zamanda misafirlerin konforuna öncelik verilmiş. Ayrıca otelde geleneksel Türk hamamı, günlük Göreme turları ve restoran gibi hizmetler sunuluyor. Konforunuz ve seyahatiniz için her şeyin düşünüldüğü Aydınlı Cave Otel’de konaklamak için erken rezervasyon yapmayı unutmayın.

2. Erenbey Cave Otel - Göreme

Lüks mağara oteli konseptine sahip olan Erenbey Cave Otel, dokuz farklı benzersiz odadan oluşan bir butik otel. Bir aile işletmesi olan Erenbey Otel, Kemal Bey ve Avustralyalı eşi Debra tarafından kurulmuş ve hâlen onlar tarafından işletiliyor. Bir mağarada konaklamanın ilkel güzelliğini lüks ve modern olanaklar ile birleştiren otelde kendinizi ayrıcalıklı hissedeceğiniz pek çok hizmet sunuluyor. Minimalist eşya seçimi yalnızca ihtiyaç duyacağınız ürünleri içeriyor.

Erenbey Cave Otel

Göreme’de bulunan Erenbey Cave Otel, yalnızca konforlu ve lüks bir konaklama sunmasıyla değil, aynı zamanda mutlaka görülmesi gereken destinasyonlara yakınlığıyla da bölgenin favori tesislerinden bir tanesi. Göreme Roma Kalesi’ne ortalama...

Tüm odalarda LCD televizyon, çay-kahve makinesi, ücretsiz internet gibi hizmetler bulunuyor. Fakat bu modern ihtiyaçlar o kadar başarılı bir şekilde yerleştirilmiş ki otelin atmosferini bozmuyor. Ayrıca Erenbey Cave Otel’de lezzetli yöresel yemekleri deneyebileceğiniz bir restoran, alışveriş yapabileceğiniz dükkanlar ve otopark hizmeti de bulunuyor. Diğer bir yandan yalnızca dokuz odaya sahip olduğu için genellikle dolu oluyor ve erken rezervasyon gerektiriyor.

3. Village Cave House Otel - Göreme

Village Cave House Otel

Göreme merkezde, Milli Park’ın tam ortasında yer alan Village Cave House Otel, uzun süren bir restorasyon çalışması sonucunda otantik yapısını korumayı başarmış bir mağara oteli. Birbirinden farklı konseptlere sahip mağara...

Göreme Milli Park’ının merkezinde yer alan Village Cave House Otel, bölgedeki pek çok otel gibi bir aile işletmesi. Göreme’nin en güzel manzaralarından bir tanesine sahip olan bu otelde konaklamak size hayat boyu unutamayacağınız anılar biriktirme imkanı sunuyor. Kapadokya’nın masalsı dokusuna uygun bir şekilde dekore edilmiş odalarında her bütçeye uygun bir alternatif bulunuyor. Daha bütçe dostu bir seçim isteyenler ekonomik odaları veya lüks bir konaklama isteyenler jakuzili deluxe triple odaları tercih edebilir. Tüm odalarda modern ihtiyaçlarınızı karşılayacak ürünler bulunuyor. Güne yöresel kahvaltı ile başlayacağınız Village Cave House Otel’i tercih ederek konaklamanızı bir keyfe dönüştürebilirsiniz.

4. Milat Cave Otel - Göreme

Milat Cave Otel

Göreme’nin göz alıcı manzarasına eşlik eden Milat Cave Otel, “Kapadokya’daki Eviniz” sloganıyla sizlere ev konforunda bir konaklama deneyimi sunuyor. Kapadokya’nın doğal kaya ve taşlarının oyulması ile inşa edilmiş olan otel,...

Göreme’nin İsali-Gaferli-Avcılar Mahallesi’nde bulunan Milat Cave Otel, on dokuz odaya sahip bir butik otel. Kusursuz bir Kapadokya manzarasına sahip olan otelde farklı ihtiyaçlara karşılık gelen oda tarzları bulunuyor. Otelde günün ilk ışıklarıyla görsel şölen hâline gelen sıcak hava balonlarını seyredebileceğiniz ve bölgesinin manzarasının tadını çıkarabileceğiniz çok özel bir teras bulunuyor.  Ayrıca otel misafirlerine onlarca çeşitten oluşan bir açık büfe kahvaltı ikram ediliyor. Milat Cave Otel’i tercih etmek için pek çok sebep var fakat bunlardan en ilgi çekeni mükemmel lokasyonu. Ama buraya geleceklere bir otoparkın olmadığını ve arabanızı park edecek bir yer bulmakta zorlanabileceğinizi hatırlatmak isterim.

5. Kelebek Special Cave Hotel - Göreme

Kelebek Special Cave Hotel

1993 yılından bu yana, mağarada konaklamayı bir lükse dönüştüren Kelebek Special Cave Hotel, Göreme Köyü’nün Aydınlı mahallesinde bulunuyor. Anadolu’nun geleneksel ruhuna uygun bir şekilde dekore edilmiş olan otelde farklı oda...

Fotoğraflarda her zaman gördüğümüz büyüleyici Kapadokya manzarasını nereden izleyebileceğinizi düşünüyorsanız Kelebek Special Cave Hotel bunun için ideal bir destinasyon. Eski Göreme’nin Aydınlı Mahallesi’nde bulunan mağara otel 1993 yılından beri konuklarına hizmet ediyor. Otel aslında eskiden otel sahibinin kendi eviymiş. Fakat zaman içerisinde bu mükemmel yapı geliştirilerek otuz beş odalı bir mağara otel hâline getirilmiş. Otel için oyulmuş olan mağaralar o kadar zengin bir tarihe sahip ki, bazıları 8. yüzyılda yapılmış. Gerçek bir tarihin içerisinde konaklamaktan daha etkileyici ne olabilir ki? Kelebek Special Cave Hotel size tam da hayal ettiğiniz atmosferi ve konforu sağlıyor. Kapalı yüzme havuzundan hamam ve saunaya kadar en ince detayların bile düşünüldüğü Kelebek Special Cave Hotel’de üst düzey bir konaklamanın tadını çıkarabilirsiniz.

6. Elika Cave Suites - Ortahisar

Elika Cave Suites

Kapadokya’nın en göz alıcı bölgelerinden bir tanesi olan Ortahisar’da bulunan Elika Cave Suites, kapıdan adımınızı attığınız ilk anda sizi etkilemeyi başaran bir tesis. Otel, çevresinde bulunan klasik tarzdaki taş evler...

Kapadokya’nın en güzel konumlarından bir tanesi olan Ortahisar’da yer alan Elika Cave Suites’de kendinizi bir otel müşterisi değil de evinizde gibi hissetmeniz için tüm detaylar düşünülmüş. Sokak Otel konseptinin kullanıldığı Elika Cave Suites’de yirmi bir tane mağara ve sekiz tane taş konak bulunuyor. Her ne kadar mağaralar daha çok rağbet görüyor olsa da 1850’li yıllardan günümüze kadar mükemmel bir şekilde korunan taş konaklar da bir o kadar görkemli ve konforlu. Mağara odalara girdiğiniz zaman ilk olarak ihtişamlı yatak başlıklarıyla ve yöresel dokuya uygun bir dekorasyonla karşılaşıyorsunuz. Özel havuzlu süit gibi lüks seçeneklerin de yer aldığı Elika Cave Suites sizlere hayal gücünüzün sınırlarını zorlayan bir konaklama imkanı sunuyor.

7. Anitya Cave House - Ortahisar

Anitya Cave House

Köklü bir geçmişi ve o toprakların zengin kültürünü içerisinde barındıran bir mağarada, huzurlu ve konforlu bir konaklama deneyimi yaşamak için, Ortahisar’da bulunan Anitya Cave House’a bir şans verebilirsiniz. Tarihi, antika...

Ürgüp’ün Ortahisar köyünde yer alan Anitya Cave House, yüzyıllarca hüküm sürmüş imparatorlukların kalıntılarına eşlik eden bir butik otel. Geçmişin izlerini her zaman korumayı ve ziyaretçilere ulaştırmayı görev edinmiş olan otelde modern imkanlarla döşenmiş mağaralarda konaklama keyfi yaşıyorsunuz. Anitya Cave House’da teraslı mağara süiti, şömineli ve hamamlı mağara ev ve iki katlı taş konak seçenekleri bulunuyor. Nasıl bir konaklama istediğinize ve kaç kişi olacağınıza göre istediğiniz odayı tercih edebiliyorsunuz. Park yeri de dahil olmak üzere hem tesiste hem de odalarda size sunulan imkanlar o kadar detaylı ki Anitya Cave House’a verdiğiniz tüm paraya değiyor. İnternet üzerinden birkaç dakikada rezervasyonunuzu tamamlayarak bu büyülü atmosferin keyfini çıkarabilirsiniz.

8.  Traveller’s Cave Hotel - Göreme

Traveller’s Cave Hotel

Göreme, Aydınlı Mahallesi’nde bulunan Traveller’s Cave Hotel, yirmi bir tane taş duvarlı mağara ve kemerli odaya sahip bir butik otel. Seyahatte olmanın zorluklarını çok iyi bilen bir ekip tarafından yönetilen...

Göreme’de bulunan Traveller’s Cave Hotel görebileceğiniz en güzel manzaralardan bir tanesini sunan bir mağara otel. Pencerenizden bölgenin en güzel vadilerini izleyebileceğiniz otelde junior süit, King süit, taş kemerli oda ve balayı odaları bulunuyor. Anadolu’nun yöresel motiflerine sahip halı ve nevresimlerin mağaranın doğal dokusuyla harika bir uyumda olduğu odalarda konforunuz ön planda tutuluyor. Eğer mağara konseptini yaşamak istiyor ama bir o kadar da klostrofobik buluyorsanız, Traveller’s Cave Hotel’in tüm odalarında devasa pencereler var. Böylece istediğiniz zaman gün ışığının ve bahçe manzarasının tadını çıkarabiliyorsunuz. Sıcak hava balonu turlarından safariye kadar pek çok aktivite sunan Traveller’s Cave Hotel’de hayal ettiğiniz konaklamayı yaşamak için erkenden rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

9. Azure Cave Suites - Çavuşin

Azure Cave Suites

Nevşehir’in Avanos ilçesine bağlı olan Çavuşin Köyü’nde bulunan Azure Cave Suites, Kapadokya’nın en güzel manzaralı butik otellerinden bir tanesi ilan edilmiş. Panoramik Kapadokya manzarası sunan teras bölümü duyduğu tüm övgüleri...

Göreme Milli Parkı’nda bulunan Azure Cave Suites için bölgedeki en güzel mağara oteli örneklerinden bir tanesi denebilir. Aynı zamanda romantik oteller kategorisinde bulunan Azure Cave Suites özellikle balayı çiftleri tarafından çok tercih ediliyor. Otelde toplamda on yedi farklı oda bulunuyor ve hemen hemen tüm odalar birbirinden farklı özelliklere sahip. Bundan dolayı hayalinizdeki odanın dolu olma ihtimaline karşı mutlaka erken rezervasyon yaptırmanız tavsiye ediliyor. Bahçeye açılan teraslı süitlerden 70 metrekarelik jakuzili ve şömineli Grand süitlere kadar birbirinden farklı lüks konaklama alternatiflerinin yer aldığı otel tatilinde kendini şımarmak isteyenler için mükemmel bir alternatif oluşturuyor.

10. Millstone Cave Suites - Uçhisar

Millstone Cave Suites

Göz kamaştırıcı Uçhisar manzarasına karşı dört dörtlük bir konaklama deneyimi yaşamak için Millstone Cave Suites’i tercih edebilirsiniz. Bir tepe üzerinde yer alan otel, misafirlerine kuşbakışı Kapadokya manzarası sunuyor. Böylece her...

Uçhisar’da bulunan Millstone Cave Suites, dört mevsim mükemmel Kapadokya manzaraları sunan, konumu sayesinde kendinizi bulutların üzerinde hissedeceğiniz bir mağara otel. Bir tepe üzerinde bulunan Millstone Cave Suites’in teras bölümü misafirlerine nefes kesici bir manzara eşliğinde yöresel lezzetleri deneyimleme imkanı sunuyor. Ayrıca bölgede bulunan pek çok otel aynı vaadde bulunsa da, Millstone Cave Suites’de sıcak hava balonlarının gökyüzünde yaptığı eşsiz gösteriyi gerçekten naklen seyredebiliyorsunuz. Modern rustik tarzda inşa edilmiş on üç odası, farklı özellikleri ile birbirinden ayrılıyor. İsterseniz standart oda isterseniz de içerisinde Türk hamamı bulunan devasa odaları tercih edebiliyorsunuz. Özel otopark, yoga, akşam yemeği ve özel kutlamalar gibi imkanların sunulduğu Millstone Cave Suites’de ayrıcalıklı bir konaklama için erkenden planlamalarınızı hazırlayabilir ve rezervasyon yaptırabilirsiniz.

25.11.2021
İlgili İçerikler

Yoğun geçen bir senenin ardından tatil yapıp biraz olsun rahatlamayı hepimiz hayal ediyoruz. Hiçbir şey düşünmek zorunda olmadan, yalnızca gezerek,...

14 Şubat Sevgililer Günü yaklaşıyor! Bu günü kutlamadan geçmeyen çiftlerin sayısı da bir hayli çok, onu özel bir gün olarak...

Sevdiğiniz ile birlikte yuva kurmak heyecanlı, eğlenceli ve bir o kadar da yorucu bir yolculuk. Aylarca süren planlamalar, sürekli oradan...

Evlilik keyifli olduğu kadar bir o kadar da yorucu bir süreç. Zorlu geçen bu süreci atlatıp eşinizle geçireceğiniz romantik bir...

Ülkemizin açık ara en popüler ve ünlü tatil merkezlerinden biri olan Çeşme, farklı bütçe aralıklarına ve tatil beklentilerine hitap eden...

Tatil denildiği zaman akla ilk gelen şeylerden biri oteller. Arkanıza yaslanıp dinlenebileceğiniz ve tüm yılın yorgunluğunu atabileceğiniz rahatlatıcı bir tatil...

Pek çoğumuz tüm seneyi tatil hayaliyle geçiriyoruz. Bir de Corona virüs salgınıyla birlikte tatil kavramını iyice özler olduk. Şehir hayatının...

Size uçsuz bucaksız bir deniz manzarasını, buram buram tarih kokan bir atmosferi, sayfiye yerlerine özgü o dingin ortamı ve bol...

Aile olmak için çıktığınız bu yorucu yolda belki de sayısız karar vermek zorunda kaldınız. Nerede evleneceksiniz, nerede yaşayacaksınız, evinize neler...

Balayı dendiğinde akla genellikle ilk olarak deniz, kum ve güneş üçlüsü gelir ama bu atmosfer aslında yalnızca yazın evlenen çiftler...

Bir şehri, ülkeyi, kültürü daha yakından tanımak ya da tarihsel bir yolculuğa çıkmak için yapabileceğiniz en doğru ve keyifli şeylerden...

Evlilik hazırlıklarıyla geçen süreç, hayatınızın en yoğun ve koşuşturmacalı geçen dönemlerinden biri olabilir. Her şey tamamen yolunda gitse bile ara...

Konu yaz turizmi olduğunda akla ilk gelen şehrimiz olan Antalya, balayı çiftlerinin de favori destinasyonlarından biri. Çünkü Antalya’da nisan ayında...

Tatil yapmak istediğimizde ülkemizin her bir köşesinin ayrı bir cennet olduğunu görebiliyoruz. Doğudan batıya her bir bölgede mükemmel bir tabiat...

Doğal güzelliği ile insanı büyüleyen, sert hava şartlarıyla da bir o kadar zorlayan Trabzon ülkemizin en turistik destinasyonlarından bir tanesi....

Kültür tatili denildiği zaman akla ilk gelen destinasyonlardan bir tanesi olan Mardin, yüzyıllar boyunca sayısız uygarlığa ev sahipliği yapmış bir...

Ülkemizin açık ara en popüler tatil merkezlerinden biri olan Bodrum, farklı beklentilere hitap edebilecek kadar çok sayıda otel seçeneğiyle dolup...

Kuzey Ege’nin sakin atmosferi, yemyeşil doğası ve tertemiz deniziyle ünlü tatil kasabası Assos; doğal güzellikleri ve tarihi değerleriyle mutlaka görülmesi...

İstanbul’un Şile ilçesine bağlı gözde bir sahil beldesi olan Ağva, resmi ismiyle Yeşilçay, özellikle yaz aylarında ziyaretçilerle dolup taşan bir...

Her çiftin hayalindeki balayı oteli ve destinasyonu bir diğerinden farklı. Ne mutlu ki, ülkemizde her beklentiye hitap edebilecek ölçüde çeşitli...

Düğün hazırlıkları sırasında strese girmeyen ve yorulmayan yoktur sanırım. Ancak koşuşturmacalı günlerin ardından rüya gibi geçen bir düğün ve balayı,...

Ölüdeniz, Faralya, Göcek, Belcekız ve Çalış gibi birçok turistik beldeyi içinde barındıran Fethiye, ülkemizin en gözde tatil merkezlerinden biri olarak...

Koyları, asırlık ağaçları, masmavi denizi, gizli kalmış köyleri, irili ufaklı adacıkları ve müthiş doğasıyla gerçek bir yeryüzü cenneti Datça. Turizm...

Hem yerli hem de yabancı turistler için ülkemizin en gözde tatil merkezlerinden biri olan Marmaris, butik otelleriyle de her kesimin...

Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde her zaman bir numara olmayı başaran Kapadokya, yılın her mevsiminde milyonlarca turiste ev sahipliği...

İzmir’in en güzel ilçelerinden biri olarak görülen Çeşme, uzun yıllardan beri ülkemizin yaz turizmini domine eden tatil merkezleri arasında ilk...

“Ege’nin İncisi” unvanıyla da anılan İzmir, yaz sezonunda dolup taşan birçok farklı tatil merkezine ev sahipliği yapıyor. Çeşme’den Seferihisar’a, Urla’dan...

Her biri popülerlik açısından birbiriyle yarışan ve birer yeryüzü cennetini andıran tatil bölgeleriyle dolup taşan Ege Bölgesi, bu sayede her...

Ülkemizde sayısı özellikle son yıllarda artan muhafazakar oteller, İslami usullere uygun bir tatil ve konaklama deneyimi yaşamak isteyenler için geniş...

Kaş, belki de ülkemizde başka hiçbir yere benzemeyen, oldukça kendine has bir atmosfere sahip. Birbirinden ünlü plajları ve doğal güzellikleri,...

Benzer İçerikler

Her biri popülerlik açısından birbiriyle yarışan ve birer yeryüzü cennetini andıran tatil bölgeleriyle dolup taşan Ege Bölgesi, bu sayede her...

Kuzey Ege’nin sakin atmosferi, yemyeşil doğası ve tertemiz deniziyle ünlü tatil kasabası Assos; doğal güzellikleri ve tarihi değerleriyle mutlaka görülmesi...

“Ege’nin İncisi” unvanıyla da anılan İzmir, yaz sezonunda dolup taşan birçok farklı tatil merkezine ev sahipliği yapıyor. Çeşme’den Seferihisar’a, Urla’dan...

Size uçsuz bucaksız bir deniz manzarasını, buram buram tarih kokan bir atmosferi, sayfiye yerlerine özgü o dingin ortamı ve bol...

Bir sonraki tatilinizde klasik otel konseptinin dışına çıkmak ve unutulmaz bir doğa kaçamağı yapmak mı istiyorsunuz? O halde sizi doğruca,...