nerdeneredenerdenerede

Erikli Yaylası

Teşvikiye Köyü
Erikli Yaylası

Şelalelerin eşsiz görünümü ve gürültüsü eşliğinde doğayla baş başa kalmak istiyorsanız rotanızı Yalova’nın Çınarcık ilçesinde bulunan Erikli Yaylası’na çevirebilirsiniz. Teşvikiye Köyü sınırları içinde kalan bu büyüleyici alan, trekking tutkunlarının ve kampçıların da sık sık ziyaret ettiği noktalardan biri. Erikli Yaylası’nda bulunan yürüyüş parkuru kimi zaman eğimli kimi zaman da düz zeminlerden oluşuyor.

Parkurda yaklaşık 30-45 dakika ilerlediğinizde karşınıza tüm ihtişamıyla Erikli Şelalesi çıkıyor. Ayrıca, parkuru takip ettiğiniz süre boyunca irili ufaklı birçok şelaleyle daha karşılaşabiliyorsunuz. Parkur zemini yıllardır şelaleden gelen sularla haşır neşir olduğu için, Erikli Yaylası’na gelmeden önce yanınıza zemin tutuşu ve performansı yüksek bir spor ayakkabısı almak isteyebilirsiniz.

Erikli Yaylası baştan sona karaağaç, elma, kestane ve ıhlamur ağaçlarıyla bezeli. 10 kilometre uzunluğundaki yürüyüş parkuru da size ağaçların gölgesinde spor yapma olanağı tanıyor. 100 dönümlük bir alanı kaplayan yaylada yalnızca beş tane bina var. Söz konusu binaların tümü de ahşaptan yapıldığı için, yaylanın büyüleyici atmosferi bozulmuyor.

Erikli Yaylası İstanbul’a yaklaşık bir buçuk saat uzaklıkta olduğu için, hem günübirlik hem de konaklamalı seyahatler için uygun bir destinasyon. Ancak yaylada herhangi bir konaklama tesisi yok. Arzu eden ziyaretçiler, yürüyüş parkurunda bulunan alanlarda çadır kurarak kamp yapabiliyor. Yiyecek ve içecek ihtiyaçlarının karşılanabileceği en yakın yer de Teşvikiye Köyü. Bu nedenle yaylada konaklamayı düşünen ziyaretçilerin yolculuk öncesinde temel ihtiyaçlarını temin etmesi öneriliyor.

İlgili İçerikler

Büyük şehirlerde yaşamanın çok sayıda avantajı olduğu gibi, hayatımızı etkilediğinin bazen farkında bile olmadığımız dezavantajları da var. Özellikle söz konusu...

9,0

(1)

Benzer Şeyler
Çubucak Orman Kampı (Çubucak Camping)

2011 yılında tabiat parkı statüsüne kavuşan Çubucak Tabiat Parkı, Muğla’nın müthiş doğal güzelliklerini keşfetmek ve...

Semizkum Mocamp

İstanbul’un Silivri ilçesi sınırları içinde yer alan Semizkum Mocamp, İstanbul’un merkezine yakın bir kamp alanı...

Ekincik Camping

Ekincik Camping, Muğla’nın Köyceğiz ilçesine bağlı olan ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini büyüleyen Ekincik Koyu’nda yer...