nerdeneredenerdenerede

Marmaris Gezilecek Yerler: Marmaris’te Gezilecek En İyi 45 Yer

Marmaris Gezilecek Yerler: Marmaris’te Gezilecek En İyi 45 Yer
Ülkemizin hem yerli hem de yabancı turistler tarafından en çok ilgi gören tatil merkezlerinden biri olan Marmaris, her yıl ortalama dört milyon ziyaretçi ağırlıyor. Özellikle son 15-20 yılda kentte hızlı bir yapılaşma yaşandığı bir gerçek. Ancak Marmaris’in eşsiz güzellikleri öyle fazla ki, bu tatil cenneti kolay kolay benliğinden ve silüetinden bir şey kaybetmiyor. 

Marmaris’in en önemli özelliği, neredeyse her tatil beklentisine ve bütçe aralığına hitap edebilecek ölçüde zengin bir merkez olması. Antik kentleri tarih tutkunlarına, Barlar Sokağı gece hayatını sevenlere, plajları ve koyları deniz sevdalılarına, ormanları ve şelaleleri temiz hava özlemi duyanlara, yeryüzü cennetlerini andıran tatil beldeleri de envai çeşit kesime hitap ediyor. Doğru planlanmış bir tatil söz konusu olduğunda, istisnasız herkes Marmaris’ten unutulmaz deneyimler yaşayarak ayrılabiliyor. 

Geçtiğimiz yaz aylarında yaşanan korkunç orman yangınlarının ülkemizde en çok etkilediği yerlerden biri de Marmaris oldu. Marmaris’in herkesi büyüleyen uçsuz bucaksız orman arazilerinin yangınlara teslim oluşunu her birimiz içimiz yanarak ve kahrolarak izledik. Ne yazık ki bu felaketler, Marmaris’in güzelim çehresinde de çok ciddi hasarlar yarattı. Hatta bu sebeple 2022 yılında birçok işletme ziyaretçilerine kapılarını açamadı. Marmaris halkı ilçelerini eski haline döndürmek için canla başla çalışıyor. Ancak siz yine de tatilinizi planlarken ziyaret etmeyi düşündüğünüz işletmeleri önceden arayıp, hâlen faaliyetlerine devam edip etmediklerini teyit edebilirsiniz. 

Söz konusu bunca zengin bir ilçe olunca, Marmaris gezilecek yerler listesi de uzayıp gidiyor haliyle. Her tatil merkezinde olduğu gibi, Marmaris’te de kalitesiz işletmeler ve artık keyifli bir tatil  geçirmenin olanaksız olduğu yerler var. Söz konusu duraklara uğramamak ve Marmaris’in cennet köşelerini turlamak da elbette bizim elimizde. Aşağıdaki listeyi de bu doğrultuda hazırlamaya çalıştık. Eğer siz de Marmaris’te çok keyifli bir tatil geçirmek ve birbirinden etkileyici keşif duraklarını ziyaret etmek istiyorsanız; Marmaris gezilecek yerler önerilerimize birlikte göz atmanın tam sırası. Haydi başlayalım. 

1. Marmaris Kalesi ve Müzesi

Marmaris Kalesi ve Müzesi

Muğla’nın cennet ilçelerinden biri olan Marmaris’te mutlaka görülmesi gereken birbirinden etkileyici doğal güzellikler var. Ancak ilçe merkezinde tarihi ve kültürel açıdan önem taşıyan keşif durakları da yer alıyor. Bunlardan biri...

Marmaris’in merkezinde ziyaret edebileceğiniz ilk durak, 1991 yılında müzeye dönüştürülmüş olan Marmaris Kalesi. Tarihte ilk kez M.Ö. 490-425 yılları arasında Halikarnassoslu Herodot tarafından isminden söz edilen bu kale, M.Ö. 3000’li yıllarda inşa edilmiş. Helenistik Dönem’de Büyük İskender tarafından kuşatılmış, 1390 yılında ise Osmanlı hakimiyetine geçmiş. Evliya Çelebi Seyahatname’sinde, Kanuni Sultan Süleyman’ın Rodos seferi sırasında, yani 1522 yılında buraya yeniden inşa ettirdiği kaleyi askeri bir üs olarak kullandığını belirtiyor. 

Marmaris Müzesi’nin yedi farklı kapalı mekanı ve dört adet teşhir salonu mevcut. Söz konusu alanlarda Tunç Çağı, Arkaik Dönem, Klasik Dönem, Helenistik Dönem, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemleri gibi süreçlerden günümüze kadar ulaşan eser koleksiyonları sergileniyor. Knidos Antik Kenti, Emecik Apollon Kutsal Alanı ve Burgaz’daki kazılardan çıkarılan eserler de burada. Marmaris Müzesi’ni haftanın her günü 09:00-20:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. 

2. Marmaris Kaleiçi (Tepe Mahallesi)

Marmaris Kaleiçi (Tepe Mahallesi)

Muğla’nın turistik açıdan en popüler ilçelerinden biri olan Marmaris, genellikle birbirinden etkileyici koylarıyla, plajlarıyla ve benzeri doğal güzellikleriyle ün salmış bir yerleşim yeri. Ancak birçok turistik ilçe gibi, Marmaris’in de...

Geçmişte Marmaris Kalesi’nin sur duvarlarının içinde kalan sokaklar, günümüzde Kaleiçi olarak adlandırılan bir bölgeyi oluşturuyor. Aslında bu bölgenin gerçek ismi Tepe Mahallesi ama halk arasında hep Kaleiçi olarak anılıyor. Daracık ve merdivenli sokakları sebebiyle araç trafiğine kapalı olan Kaleiçi’nde birbirinden sevimli tarihi evler var. Rengarenk begonvillerle ve sarmaşıklarla bezeli olan bu evler, genellikle tek katlı şekilde inşa edilmiş. Kaleiçi’nde karşınıza küçük dükkanlar ve butik oteller de çıkabiliyor. Film setini andıran bu sokakların tümünü arşınlamak için yalnızca 15-20 dakikanızı ayırmanız yeterli. 

3. Marmaris Kapalı Çarşı

Marmaris Kapalı Çarşı

Ülkemizin hem yerli hem de yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerleşim yerlerinden biri olan Marmaris, özellikle yaz sezonu boyunca son derece kalabalık bir atmosfere kavuşuyor. Marmaris’in neredeyse her...

Marmaris’in turistik açıdan en çok ilgi gören duraklarından bir diğeri de elbette Kapalı Çarşı. Eski Çarşı ismiyle de anılan bu çarşı, yaz sezonu boyunca çok kalabalık bir atmosfere kavuşuyor. Labirent gibi sokaklarının içinde halıdan kilime, ayakkabıdan kıyafete, baharattan yöresel lezzetlere, hediyelik eşyadan mücevhere kadar neredeyse her ürünü satan envai çeşit dükkan var. İçinde bir postane de mevcut. Bu sayede özellikle turistler, Kapalı Çarşı’da tüm alışveriş ihtiyaçlarını giderebiliyor. 

4. Barbaros Caddesi

Barbaros Caddesi

Muğla’nın turistik açıdan en popüler ilçelerinden biri olan Marmaris’in her bir köşesi keşfedilmeye değer doğal güzelliklerle ve tarihi değerlerle dolu. Ancak söz konusu sosyal yaşam ve gece hayatı olduğunda, Marmaris’in...

Marmaris Kalesi ile az sonra sözünü edeceğimiz Netsel Marina arasında bağlantı oluşturan, denize sıfır yürüyüş yolu Barbaros Caddesi ya da Kordon olarak adlandırılıyor. Eğer Marmaris’in merkezinde vakit geçirecekseniz, zaten yolunuzun bu caddeye düşmeme olasılığı neredeyse yok. Deniz tarafı demirlemiş tekne ve yatlarla çevrelenen Barbaros Caddesi’nin yol tarafında da sıra sıra kafeteryalar, restoranlar ve barlar yer alıyor. Ancak Barlar Sokağı bu cadde üzerinde değil, caddenin hemen arka paralelinde. 

5. Marmaris Barlar Sokağı

Marmaris Barlar Sokağı

Ülkemizde yaz turizmi dendiğinde akla ilk gelen kentlerden biri, elbette Muğla. Muğla’nın Marmaris, Datça ve Bodrum gibi ilçeleri, turistik açıdan kazandıkları popülerlik bakımından uzun yıllardır birbirleriyle yarışır nitelikte. Her bir...

Marmaris’in merkezinin birçok farklı noktasında birbirinden popüler barlara, gece kulüplerine ve pub’lara rastlamak mümkün. Ancak burada gece hayatının kalbinin attığı spesifik yer, halk arasında Barlar Sokağı olarak anılan 39. Sokak. Sağlı sollu sıralanan gece kulüplerine, canlı müzik mekanlarına ve ışık şovlarıyla ünlü barlara ev sahipliği yapan bu sokak, sabahın ilk ışıklarına kadar canlılığını koruyor. Eğer butik ve sakin barlarda vakit geçirmeyi seviyorsanız, Barlar Sokağı pek size göre olmayabilir. Ancak karanlık, kalabalık, popüler ve lüks işletmelerde vakit geçirmeyi tercih ediyorsanız Barlar Sokağı’nda size hitap edebilecek yerleri rahatlıkla bulabilirsiniz. 

6. Marmaris Halk Plajı

Marmaris Halk Plajı

Muğla’nın Marmaris ilçesinin ev sahipliği yaptığı her bir beldede birbirinden keyifli plajlara ve cennetten bir köşe gibi görünen koylara rastlamak mümkün. İlçe merkezinde de birbirinden ünlü beach club’lar ve girişi...

Marmaris’in merkezinde ücret ödemeden girebileceğiniz en popüler plaj, Marmaris Halk Plajı. Merkez sınırlarından başlayıp Uzunyalı Plajı’na kadar ilerliyor, hatta bu plajla birleşiyor. Buraya kendi şemsiyeniz ve yiyecek içeceklerinizle gelmeniz mümkün. Ancak dilerseniz plajdan şemsiye ve şezlong kiralayabiliyorsunuz. Burada satılan yiyecek ve içecekler de plaj belediye tarafından işletildiği için özel plajlara kıyasla daha uygun fiyatlı. Deniz de burada çok hızlı derinleşmediği için, çocuklu aileler de Marmaris Halk Plajı’nı gönül rahatlığıyla tercih edebiliyor. 

7. Netsel Marina

Netsel Marina

Ülkemizde modern marina olarak hizmete açılmış ilk tesislerden biri olan Netsel Marina, Muğla’nın Marmaris ilçesinin tam merkezinde bulunuyor. Türkiye’nin en büyük üç marinasından biri olma unvanını da taşıyan bu lüks...

Geldik, Marmaris’in merkezinin bir diğer popüler alışveriş ve sosyal yaşam merkezi olan Netsel Marina’ya. 1989 yılında hizmete açılan ve ülkemizin en büyük üç marinasından biri olan Netsel Marina, yalnızca tekne ve yat sakinleri için değil, genel anlamda Marmaris’te vakit geçiren herkes için popüler bir durak. Çünkü bu tesisin içinde büyük bir market, lüks markaların mağazaları, restoranlar, kafeteryalar ve barlar bulunuyor. Tesisteki yüzme havuzundan da ücret karşılığında yararlanmak mümkün. Çıkış noktası Marmaris olan Mavi Tur tekneleri de genellikle son ihtiyaçlarını burada karşıladıktan sonra demir alarak denize açılıyor. Bu sayede Netsel Marina’nın hem gündüz hem de gece saatlerinde cıvıl cıvıl bir atmosferi oluyor.  

8. Burunucu Macera Parkı

Burunucu Macera Parkı

Ülkemizin en çok ziyaret edilen tatil bölgelerinden biri olan Marmaris, özellikle yaz sezonu boyunca son derece kalabalık bir atmosfere kavuşuyor. Marmaris’in birçok farklı beldesinde turistik açıdan başlı başına bir merkez...

2018 yılında hizmete açılan Burunucu Macera Parkı, Marmaris’in merkezindeki en keyifli ve eğlenceli tesislerden biri. Deniz ve ormanı buluşturan bu büyük tesisin içinde çocuk oyun alanı, macera parkurları, yürüyüş yolu, bisiklet yolu, koşu parkuru, dev trambolin, tırmanma duvarı, sahil ve piknik alanı gibi birçok farklı bölüm bulunuyor. Macera parkurlarını kullanmak isteyen ziyaretçilerin boylarının 130 santimetreden uzun olması şart. Ayrıca, bu parkurlarda mutlaka ayakkabı giyilmesi gerekiyor. Hem çocuklar hem de yetişkinler için alternatif bir eğlence merkezi oluşturan Burunucu Macera Parkı, seyir terası ve yoga alanı gibi alanlarıyla da ilgi odağı olmayı başarıyor. 

9. Aqua Dream Water Park

Aqua Dream Water Park

Aqua Dream Water Park, 2006 yılından bu yana Marmaris’te hizmet vermektedir. Kırk dört bin metrekarelik alana kurulan park, en gelişmiş nitelikteli kaydırakları ve diğer olanakları ile  misafirlerine heyecan ve eğlenceyi,...

Marmaris’in merkezinde yer alan ve yediden yetmişe herkese hitap edebilecek bir diğer eğlence merkezi de 2006 yılında hizmete açılan Aqua Dream Water Park. Marmaris’in en büyük su parkı olma unvanını da taşıyan bu tesis, 44 bin metrekarelik bir alanı kaplıyor. Modern su kaydıraklarının yanı sıra restoran ve bar bölümlerine, soyunma kabinlerine ve özel kabin duşlara ev sahipliği yapan işletme, haftanın her günü 10:00 ile 18:00 saatleri arasında açık. Tesis Marmaris’in en yüksek tepelerinden birine kurulduğu için, su kaydıraklarının manzarası da gerçekten şahane. 

10. Yıldız Adası (Cennet Adası)

Yıldız Adası (Cennet Adası)

Marmaris’in doğal güzellikleri sebebiyle cenneti andıran köşelerinden biri olan Yıldız Adası, halk arasında genellikle Cennet Adası ismiyle anılıyor. Aslında burası bir ada değil, Nimara yarımadası. Marmaris koyunun hemen girişinde bulunan...

Yıldız Adası ya da halk arasındaki yaygın ismiyle Cennet Adası, aslında bir ada değil. Marmaris Limanı’nın güney tarafında bulunan bu bölge, antik ismi Nimara olan bir yarımada. Burunucu Macera Parkı’nı geçtiğinizde karşınıza görünümü bir boğazı andırdığı için Yalancı Boğaz olarak adlandırılan bir yer çıkıyor. Buradan geçtiğinizde de Cennet Adası’na ulaşım sağlayabiliyorsunuz. 

Cennet Adası’nda birinin tarihçesi binlerce yıl öncesine dayanan biri de dalış tutkunları tarafından çok sevilen iki farklı mağara var. Adanın çevresi sık çam ağaçlarıyla bezeli tepelerle çevreleniyor. Burada çeşitli restoranlar, kafeteryalar ve yürüyüş yolları da mevcut. Kısacası, Cennet Adası’nda hem doğa ve deniz keyfi hem de yeme içme aktiviteleri yapılabiliyor. Cennet Adası’na karadan ulaşım sağlayabileceğiniz gibi, buraya tekne turlarına katılarak da gelebilirsiniz. 

11. Nimara Mağarası

Nimara Mağarası

Muğla’nın Marmaris ilçesi sınırları içinde yer alan ve Marmaris Limanı’nın güney tarafında kalan Yıldız Adası, isminden dolayı bir ada zannedilse de aslında bir yarımada. Cennet Adası ya da Nimara yarımadası...

Cennet Adası’ndaki en ilgi çekici noktalardan biri olan Nimara Mağarası, 350 metre yüksekliğe sahip. İçinde bulunan sarkıt ve dikitlerden, mağaranın yaklaşık 100 bin yıldır var olduğu anlaşılıyor. Mağaranın içinde 1998 yılında iki kumtaşı heykel bulunması sonucunda, 2007 yılında kazı çalışmalarına başlanmış. Bu çalışmalarda ele geçirilen izler, Nimara Mağarası’nda 12 bin yıl öncesinde bile yerleşim olduğunu gösteriyor. Çalışmalar sırasında çok sayıda renkli cam boncuk, taş ve kemikten yapılmış delici aletler ve keskiler bulunmuş. Hatta cam boncuklar sebebiyle, mağaranın Tunç Çağı’na kadar boncuk atölyesi olarak kullanıldığı da düşünülüyor. 

Ne yazık ki, bir süredir Nimara Mağarası’nın içine girmek mümkün değil. Çünkü burayı daha önce ziyaret etmiş olan bazı sorumsuz kişiler, binlerce yıllık mağaranın duvarlarına sprey boyayla yazılar yazmak ve tahribat yaratmak gibi anlamlandırması güç eylemlere başvurmuş. Mağaranın korunamadığı gerekçesiyle, çevresi tellerle çevrilmiş. Ancak yeterli güvenlik önlemlerinin alınması halinde yeniden ziyarete açılabilir.  

12. Fosforlu Mağara

Fosforlu Mağara

Muğla’nın Marmaris ilçesinin merkezine Yalancı Boğaz ismi verilen bir yerle bağlanan Cennet Adası, Nimara Yarımadası ya da Yıldız Adası isimleriyle de adlandırılıyor. Turistik açıdan son derece popüler olan bu yarımada,...

Cennet Adası’nın ev sahipliği yaptığı diğer mağara da turkuaz renkli denizin hem içine hem de dışına yansımasıyla kazandığı görünüm sebebiyle bu ismi almış olan Fosforlu Mağara. Yalnızca denizden ulaşım sağlanabilen bu mağara gerçekten eşsiz manzaralara ev sahipliği yapıyor. Tekne turlarının uğrak noktası olan mağaranın içine, eğer ebatları çok büyük değilse, tekneyle girmek de mümkün. Ayrıca, Fosforlu Mağara’da yerleşmiş bir adet olarak, buraya gelen kişiler genellikle mağaranın içine bir bozuk para atarak dilek diliyor. Hatta bu sebeple burası zaman zaman Dilek Mağarası ismiyle de anılabiliyor. 

13. İçmeler

İçmeler

Muğla’nın ilçelerinden biri olan Marmaris, ülkemizin yaz turizmi açısından en çok ilgi gören ve tercih edilen yerleşim yerlerinden biri. Marmaris’in sahip olduğu bu popülerlik, ilçe sınırlarındaki neredeyse her bir beldenin...

Marmaris’in birçok beldesi yalnızca yaz sezonu boyunca canlı ve kalabalık bir atmosfere sahip. Ancak ilçe merkezinde ve İçmeler’de hayat, sezon dışında da devam ediyor. İçmeler, ilçe merkezine yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta bulunan bir yerleşim yeri. Lüks resort otellerden küçük pansiyonlara kadar, her bütçe aralığına uygun konaklama işletmesi seçeneklerine ev sahipliği yapıyor. Aynı durum restoranlar ve barlar için de geçerli. 

İçmeler gece kulübü sayısı ve gece hayatı potansiyeli bakımından ilçe merkeziyle yarışır nitelikte değil. Ancak buradaki otellerin birçoğu ziyaretçilerine kendi gece kulüplerini ve plajlarını kullanma olanağı sunuyor. Eğer doğayla iç içe ve sakin bir atmosferde tatil yapmak istiyorsanız, İçmeler size fazla kalabalık ve şehirleşmiş gelebilir. Fakat eğer sezon dışında Marmaris’i ziyaret edecekseniz, ilçe merkezi ve İçmeler dışında pek de seçeneğiniz olmayabilir. Son olarak, İçmeler’in su sporları açısından ilçe merkezine kıyasla çok daha yüksek bir potansiyele sahip olduğunu da vurgulayalım. 

14. İçmeler Plajı

İçmeler Plajı

Muğla’nın Marmaris ilçesinin İçmeler olarak adlandırılan bölgesi, hem popülerlik hem de büyüklük açısından ilçe merkeziyle yarışabilir nitelikte. Yaz sezonu boyunca Marmaris’in her bir noktası çok kalabalık olsa da, birçok beldede...

İçmeler’in upuzun ve oldukça geniş bir plajı var. Ancak bu plaj merkeze en yakın denize girme noktalarından biri olduğu için hem İçmeler’de konaklayanlar hem de merkezden gelenler tarafından yoğun ilgi görüyor. Haliyle son derece kalabalık bir atmosfere sahip, ancak yine de Marmaris Halk Plajı’ndan biraz daha sakin. İçmeler’de su sporu olanakları bulunduğu için, deniz tutkunları merkeze kıyasla İçmeler’i daha çok tercih ediyor. Plajın çevresinde onlarca farklı konaklama ve yeme içme işletmesi de mevcut. Ayrıca, Marmaris’te tekne turu yapan bazı şirketler, tekneleri İçmeler Plajı’ndan yola çıkarıyor. 

15. Turunç

Turunç

Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı bir tatil beldesi olan Turunç, ismini ev sahipliği yaptığı eşsiz güzellikteki Turunç Koyu’ndan alıyor. Mavi bayrak unvanını da kazanan Turunç Koyu hem bu bölgedeki Mavi Tur...

Marmaris’in kalabalık ve popülerlik anlamında merkezden ve İçmeler’den sonra gelen mahallesi Turunç, doğa tutkunlarının hayran kalacağı bir yerleşim yeri. Çünkü hem Turunç Koyu’na hem de Turunç Halk Plajı’na ev sahipliği yapıyor ve bunların ikisi de mavi bayrak statüsünde. Büyüleyici bir doğası bulunan bu sevimli kasabada günümüzde ağırlıklı olarak her şey dahil konseptiyle çalışan oteller var. Ancak glamping otellerine ve küçük pansiyonlara rastlamak da mümkün. Örneğin, Pilos Deluxe Hotel ve Dionysos Village Hotel bu bölgede. Her iki işletme de Marmaris’in en iyi otelleri arasında görülüyor. 

Neredeyse tüm Mavi Tur tekneleri Turunç’a mutlaka uğradığı için, yaz sezonu boyunca bu kasabanın cıvıltısı ve kalabalığı hiç eksik olmuyor. Bu bölgede hem çeşitli su sporları hem de dalış ve jeep safari gibi aktiviteler yapılabiliyor. 

Turunç, Marmaris’in merkezine yaklaşık yarım saat sürüş mesafesinde. Bu sayede ister tüm tatilinizi burada geçirebilir, isterseniz de merkezden Turunç’a günübirlik ziyaretler düzenleyebilirsiniz. Turunç’ta görmeniz gereken ilk durak, elbette Turunç Koyu. Ancak ziyaret etmenizi önerdiğimiz diğer durakları tek tek incelemekte fayda var. 

16. Amos Antik Kenti

Amos Antik Kenti

Muğla’nın Marmaris ilçesi genellikle doğal güzellikleriyle ün salmış olsa da aslında birbirinden etkileyici tarihi değerlere de ev sahipliği yapıyor. Bunlardan biri de Turunç ile Kumlubük kasabalarının arasında yer alan Amos...

Turunç’tan yaklaşık bir saat yürüme mesafesi uzaklığında bulunan Amos Antik Kenti, Turunç ile Kumlubük’ün ortasında kalıyor. Tam olarak ne zaman olduğu tespit edilememiş olsa da Helenistik Dönem’de inşa edildiği düşünülen bu kentten günümüze tiyatro, tapınak ve heykel kaidesi kalıntıları ulaşabilmiş. Ülkemizdeki diğer antik kentlerle kıyaslandığında, Amos Antik Kenti’nin etkileyicilik açısından biraz daha sönük olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bir tarafına Kumlubük Koyu’nu, diğerine de Amos Koyu’nu alan manzarası gerçekten görülmeye değer. Antik kent bölgesine girişte herhangi bir ücret de ödenmediği için, yalnızca bu manzarayı görmek için bile bu tepeye çıkabilirsiniz. 

17. Amos Koyu

Amos Koyu

Muğla’nın Marmaris ilçesinin en kalabalık ve popüler iki yerleşim yerinin ilçe merkezi ve İçmeler olduğunu söylemek mümkün. Üçüncü sırada ise Turunç geliyor. Her ikisi de mavi bayrak statüsünde olan Turunç...

Amos Antik Kenti’nin hemen aşağısında kalan Amos Koyu, yüzmek için tercih edebileceğiniz ideal duraklardan biri. Hem Mavi Tur hem de günübirlik tur teknelerinin de sıklıkla uğradığı bu koy, son derece berrak bir denize ev sahipliği yapıyor. Ancak sahil kum değil, çakıl taşlarıyla kaplı. Plajda yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz, şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz bir işletme de mevcut. Dilerseniz denize işletmeye ait iskeleden de girebiliyorsunuz. Turunç’a yalnızca birkaç kilometre uzaklıkta bulunan Amos Koyu ve Amos Antik Kenti, özellikle Turunç’ta geçireceğiniz bir tatil sırasında size keyifli destinasyon seçenekleri oluşturabilir. 

18. Kumlubük

Kumlubük

Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı ve ilçe merkezine yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta bulunan Kumlubük, hem deniziyle hem de sahiliyle ün salmış bir koy. Turunç’un merkezine ise yaklaşık 5 kilometre mesafede olan...

Turunç’a yaklaşık 5 kilometre uzaklıktaki Kumlubük, bu bölgede ziyaret edebileceğiniz büyüleyici koylardan bir diğeri. Uzun ve taşlık bir sahile ev sahipliği yapan Kumlubük’ün en cazip özelliklerinden biri, cam berraklığında bir denize komşu olması. Burada yüzerken suyun altını tüm berraklığıyla görebiliyor, hatta şanslıysanız caretta caretta’larla bile karşılaşabiliyorsunuz. Kumlubük son yıllarda giderek daha popüler olmaya başladı. Ancak buna rağmen Marmaris’in merkezindeki kalabalıktan bunalanlar için daha tenha ve çekici bir alternatif oluşturuyor. Kumlubük civarında birbirinden güzel balık restoranları mevcut. Konaklama seçenekleri epey kısıtlı. Ancak dilerseniz burada çadırla kamp yapabiliyor ya da Turunç’taki konaklama işletmelerini tercih edebiliyorsunuz. 

19. Sedir Adası

Sedir Adası

Marmaris’in Ula ilçesine bağlı Gökova Körfezi’nin doğusunda kalan Sedir Adası, idari açıdan Ula’ya bağlı bir ada. Ancak buraya en yakın yerleşim yeri, Marmaris ilçesine bağlı Çamlı Köyü. Bu sebeple Sedir...

Marmaris’in en kalabalık üç yerleşim yeri olan ilçe merkezi, İçmeler ve Turunç’tan söz ettiğimize göre, diğer popüler beldelere geçmeden önce Sedir Adası’na uğrayalım. Marmaris’in merkezinin kuzeyinde kalan Sedir Adası’na Akyaka’dan ya da Çamlı limanından kalkan tekne turlarıyla ulaşım sağlamak mümkün. 

Bu ada aslında idari açıdan Ula ilçesine bağlı. Ancak adaya en yakın yerleşim yeri, Marmaris’in Çamlı Köyü. Kleopatra’nın bu adadaki plajda yüzdüğüne inanıldığı için, burası Kleopatra Adası olarak da adlandırılabiliyor. Aslında adanın ismi sedir ağaçlarından geliyor ama günümüzde burada hiç sedir ağacı yok. 

Altın sarısı renginde ve incecik kumlarla bezeli olan kumsalı, antik kenti, yemyeşil atmosferi ve berrak deniziyle Sedir Adası; mutlaka keşfetmeniz gereken bir durak. Adaya girişler ücretli, ancak Müzekart geçiyor. Dilerseniz, Sedir Adası’nda gizli keşif duraklarını daha yakından tanıyalım. 

20. Kleopatra Plajı

Kleopatra Plajı (Sedir Adası)

Muğla’nın Ula ilçesi sınırlarında bulunan Gökova Körfezi’nin doğusunda yer alan Sedir Adası, ülkemizin ev sahipliği yaptığı en büyüleyici doğal güzelliklerden biri. Yaklaşık 800 metre uzunluğunda bir kıyıya sahip olan bu...

Sedir Adası’nın ev sahipliği yaptığı en ilginç ve değerli doğal güzellik olan Kleopatra Plajı, ismini bir rivayetten alıyor: Bu rivayete göre Kleopatra ile Mark Antonius, bu adada yüzer ve güneşlenirmiş. Kleopatra bu adayı çok sevdiği için, Mark Antonius da Mısır’dan gemilerle adaya özel bir kum getirtmiş. Doğrusu, işin aslı daha da ilginç. 

Kleopatra Plajı’nı kaplayan altın renkli ve incecik kumlar, bildiğimiz kumlardan değil. Bunlar, jeolojik oluşumlar sonucunda ortaya çıkan kalker damlacıkları. Bu oluşuma Ege ve Akdeniz genelinde Sedir Adası’nın dışında rastlanan tek yer, Girit. Bu sebeple Kleopatra Plajı’nın tamamı koruma altında. Kumların plaj dışına çıkarılması da kesinlikle yasak. Hem manzarası hem de atmosferiyle çok etkileyici bir görünüm oluşturan Kleopatra Plajı, Marmaris civarında yüzmek için ziyaret edebileceğiniz en ideal adreslerden biri. 

21. Kedrai Antik Kenti

Kedrai Antik Kenti

Muğla’nın Ula ilçesine bağlı olan Sedir Adası, Gökova Körfezi’nin doğusunda yer alıyor. Bu ada idari açıdan Ula’nın sınırları içinde. Ancak aslında adaya en yakın yerleşim yeri, Marmaris’in Çamlı Köyü. Hem...

Tarihçesini M.Ö. 6. yüzyıldan itibaren izleyebildiğimiz Kedrai Antik Kenti’nin bir kısmı Sedir Adası’nın, bir kısmı da ana karanın üzerine kurulmuş. M.Ö. 454-428 yılları arasında Karya Birliği’ne katıldığı bilinen Kedrai, yalnızca denizden ulaşılabilir olması sayesinde tarih boyunca önemli bir merkez olmuş. Korunaklı limanları, bu kentin ticari açıdan da değerli bir üs olmasını sağlamış. Kaynaklara göre, Karya kral aileleri genellikle yaz aylarını Sedir Adası’nda geçirirmiş. Kentin tiyatrosu, konutları, limanı, dini yapıları ve kutsal alanları da Sedir Adası’na inşa edilmiş. Bu bölge daha korunaklı olması açısından surlarla çevrilmiş.

Günümüzde Sedir Adası’nda bulunan kent kalıntıları arasında Apollon Kutsal Alanı’ndan, sur duvarlarından, Büyük Bazilika’dan, tiyatrodan, antik limandan ve agoradan izler yer alıyor. Kedrai Antik Kenti haftanın her günü 09:00 ile 20:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.  

22. Boncuk Koyu

Boncuk Koyu

Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı Çamlı Köyü’nün sınırları içinde yer alan Boncuk Koyu, bu bölgede denize girmek ve güneşlenmek için tercih edebileceğiniz en ideal duraklardan biri. Sedir Adası’na da yakın bir...

Sedir Adası’ndan bir sonraki durağımız, Çamlı Köyü’nün sınırları içindeki Boncuk Koyu. Kum köpek balıklarının dünya üzerinde bilinen iki üreme bölgesinden biri olduğu için, bu koyda teknelerin demirlemesi yasak. Çam ve palmiye ağaçlarıyla çevrelenen koy, gerçekten eşsiz bir güzelliğe sahip. Ancak, birkaç yıldır koyun büyük bir bölümü Bonjuk Bay isimli bir işletme tarafından kapatılmış durumda. Glamping konseptiyle çalışan bu işletme, komünite hayatı kurallarının geçerli olduğu ilginç bir sisteme sahip. Rezervasyonsuz ya da referanssız içeri giremiyorsunuz. Çocuklu aileler kabul edilmiyor. İçeride DJ performansları ve benzeri birçok kapalı etkinlik düzenleniyor. 

Bonjuk Bay’in konsepti ve çalışma şekli, elbette herkesin hoşuna gitmek zorunda değil. Aksine, burada düzenlenen partilerin ve etkinliklerin müdavimi olan ciddi bir kitle de var. Burada can sıkıcı olan taraf, artık koyun çok küçük bir bölümünün halka açık olması. Bonjuk Bay’e genellikle günübirlik ziyaretçiler de kabul edilmiyor. Kısacası, Boncuk Koyu gerçekten görülmeye değer bir doğa harikası. Ancak bu dönemde eğer Bonjuk Bay’in müşterisi değilseniz, koyda vakit geçirme şansınız pek yok. 

23. İncekum Plajı

İncekum Plajı (Marmaris)

Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı Çamlı Köyü’nün sınırları içinde kalan İncekum Plajı, Marmaris’in merkezinin kuzeyinde bulunuyor. Sedir Adası’na da yakın bir konuma sahip olan bu plaja, Çamlı Köyü’nü geçtikten sonra asfalt...

Boncuk Koyu şu aralar günübirlik ziyaretlere kapalı olduğu için, tercihinizi İncekum Plajı’ndan yana kullanmak isteyebilirsiniz. Çamlı Köyü’nü geçtikten sonra asfalt yoldan yaklaşık beş kilometre daha ilerlediğinizde, karşınıza İncekum Plajı’na ev sahipliği yapan koy çıkıyor. Hem Akyaka’dan hem de Marmaris’ten çok sayıda ziyaretçi ağırlayan İncekum Plajı, isminden de anlaşılabileceği üzere, incecik ve altın sarısı rengindeki kumlarıyla harika bir atmosfere sahip. 

Plaja arabayla ulaşım sağlamak mümkün değil. Bu nedenle aracınızı otoparka bırakıyor, giriş ücretini ödedikten sonra traktör römorklarına binerek orman yolundan plaja götürülüyorsunuz. Burada deniz hemen derinleşmediği için, çocuklu aileler için de uygun bir alternatif. Ancak İncekum Plajı’nın her yaz yaklaşık 120 bin kişiyi ağırladığını da vurgulamak gerek. Eğer görece tenha ve sessiz bir ortam arıyorsanız, burası da size biraz fazla kalabalık gelebilir. 

24. Lacivert Koy

Lacivert Koy

Lacivert Koy, Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı Çamlı Köyü’nün sınırları içinde bulunan bir doğa harikası. Ancak Kuzey Marmaris’te yer almasından ötürü, Gökova ve Akyaka’yı ziyaret eden yerli ve yabancı turistler tarafından...

Çamlı civarındaki son durağımız, Lacivert Koy. Rivayete göre Poseidon’un evini de içinde barındıran ve ismini laciverte çalan denizin renginden alan bu koya yalnızca deniz yoluyla ulaşım sağlamak mümkün. Genellikle Akyaka’dan ve Marmaris’ten kalkan tekne turları bu koya da mutlaka uğruyor. Koyun görünümü gerçekten muhteşem. Ancak suyu epey soğuk ve yer yer 50-60 metreden de fazla derinleşiyor. Bu sebeple çocuklar ya da iyi yüzme bilmeyen kişiler için çok uygun olmayabilir. Koyda yüzenlerin de şnorkel ve palet gibi ekipmanlarının yanlarında olması öneriliyor. Ancak Lacivert Koy’un güzelliğini seyretmek için burada yüzmeniz de şart değil elbette. Tekne turlarına katılarak bu doğa harikasını incelemenin tadını çıkarabilir, mavinin ve yeşilin en güzel tonlarını seyredebilirsiniz. 

25. Hisarönü

Hisarönü (Marmaris)

Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı küçük ve sevimli bir belde olan Hisarönü’nün sahip olduğu turizm potansiyeli, her geçen yıl artmaya devam ediyor. Marmaris ve Datça’nın merkezlerinin arasında kalan bu şirin kasaba...

Kuzey Marmaris’teki keşif duraklarımızı tamamladığımıza göre, Marmaris’in popüler beldelerini keşfetmeye devam edebiliriz. Bir sonraki adresimiz, Hisarönü. Kendi ismiyle anılan körfezin ucunda bulunan bu şirin kasaba, doğayla baş başa kalmak ve inzivaya çekilmek isteyenler için ideal bir seçenek. Ağırlıklı olarak görece uygun fiyatlı ve mütevazı konaklama işletmelerine ev sahipliği yapsa da, D-Maris Bay gibi lüks otelleri de içinde barındırıyor. Keza Marmaris’in en ünlü inziva noktalarından biri olan Bördübet de Hisarönü’nün sınırları içinde. Bördübet’e de hemen detaylı olarak değinelim. 

26. Bördübet Koyu

Bördübet Koyu

Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı Hisarönü beldesinin sınırları içinde yer alan Bördübet Koyu, Marmaris’te inzivaya çekilmek, biraz kafa dinlemek ve bu esnada doğayla baş başa kalmanın tadını çıkarmak için tercih edebileceğiniz...

Marmaris-Datça karayolunun 29. kilometresinde sağa doğru kıvrılan toprak yola girip yaklaşık 9 kilometre boyunca ilerlediğinizde karşınıza çıkacak olan Bördübet Koyu, gerçek bir yeryüzü cenneti. Bu bölge birinci derecede doğal sit alanı ilan edildiği için yapılaşma yasak. Civarda yalnızca lüks bir otel olan Golden Key Bördübet ve glamping konseptini uygulayan bir tatil köyü olan Club Amazon var. Marmaris’teki en bakir ve büyüleyici koylardan biri olan Bördübet’te orman yürüyüşleri yapabilir, denize girebilir, kuş sesleri eşliğinde zihninizi dinlendirebilir, kano turu yapabilirsiniz. 

Eğer Marmaris’in canlı gece hayatından ve kalabalığından uzak kalmak istemiyorsanız, Bördübet çok da doğru bir destinasyon seçeneği değil. Ancak doğayla baş başa kalmak ve huzura doymak istiyorsanız Bördübet’i mutlaka ziyaret etmelisiniz. 

27. Bencik Koyu

Bencik Koyu

Bencik Koyu, Muğla’nın Marmaris ilçesindeki cennet köşesi koylardan biri. Hisarönü beldesinin sınırları içinde yer alan bu doğa harikası, aslında turistik açıdan hâlen hak ettiği görmüş değil. Hem karadan hem de...

Hisarönü’ndeki bir diğer doğa harikası olan Bencik Koyu, Bördübet Koyu’na yaklaşık yarım saat yürüyüş mesafesi uzaklığında. Buraya hem karadan hem denizden ulaşım sağlamak mümkün. Çevresinde hiçbir işletme yok, yalnızca çam ağaçlarıyla ve kuş cıvıltılarıyla çevreleniyor. Suyu oldukça berrak. Ancak kıyı tarafında sığlıklar ve kayalıklar bulunuyor. Bu nedenle koya tekneyle yanaşacak olanların dikkatli olması gerek. Bol bol kafa dinleyeceğiniz ve cam berraklığında bir denizde yüzeceğiniz bir koy arıyorsanız, Bencik Koyu da harika bir alternatif. 

28. Orhaniye

Orhaniye

Muğla’nın Marmaris ilçesi ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden biri. Çünkü her bir köşesinde ve beldesinde, keşfedilmeyi bekleyen birbirinden etkileyici doğal güzellikleri barındırıyor. Orhaniye de Marmaris’in Hisarönü Körfezi’nde bulunan ve Hisarönü’ne...

Hisarönü Körfezi’nin ucunda bulunan Orhaniye de tıpkı Hisarönü gibi sessiz, sakin ve huzurlu bir atmosfere sahip olan küçük bir mahalle. Ancak Turgut Şelalesi ve Kızkumu Plajı gibi turistik açıdan popüler duraklara ev sahipliği yapması sebebiyle her bahar ve yaz sezonlarında çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor. Orhaniye’nin etrafı görkemli çam ormanlarıyla ve birbirinden güzel plajlarla dolu. Eğer özel aracınız varsa, Orhaniye’den Çiftlik Koyu ve Bayır Köyü’ne ulaşmak da oldukça kolay. Tertemiz havası ve eşsiz doğasıyla Orhaniye’de mutlaka görmenizi tavsiye ettiğimiz iki durağı daha yakından inceleyelim. 

29. Kızkumu Plajı 

Kızkumu Plajı

Marmaris’in her bir mahallesi ve beldesi, kendi turizm potansiyelini günden güne artırmaya devam ediyor. İlçe sınırları içindeki her noktada farklı doğal güzelliklerle ve turistik cazibe merkezleriyle karşılaşmak mümkün. Bu duruma...

Orhaniye’nin turistik açıdan tartışmasız en ünlü noktası olan Kızkumu Plajı, nice efsanelere konu olmuş bir yer. En bilinen efsane ise Bybassos Kralı’nın kızı ile aşık olduğu genç balıkçı arasındaki hazin öyküyü konu alıyor. Kızkumu Plajı’nı özel kılan şey şu: Bu plaj, aslında su altında yaklaşık 600 metre boyunca devam eden kumluk ve sığlık bir yola sahip. Bu sayede söz konusu yolda yürüyen kişiler, denizin üzerinde yürüyormuş gibi görünüyor. Marmaris’in sembol aktivitelerinden birine dönüşen Kızkumu Plajı yürüyüşü, Orhaniye’nin de yaz sezonu boyunca turistlerde dolup taşmasını sağlıyor. Sezon boyunca her gün bini aşkın kişi Kızkumu Plajı’nı görmeye geliyor. 

30. Turgut Şelalesi

Turgut Şelalesi

Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı küçük ve oldukça sevimli bir mahalle olan Orhaniye, birbirinden etkileyici doğal güzelliklere ev sahipliği yapıyor. Bunlardan turistik açıdan en çok ilgi görenlerinin de Turgut Şelalesi ve...

Orhaniye’ye çok yakın bir konumdaki Turgut Köyü’nün sınırları içinde bulunan Turgut Şelalesi, büyüklük bakımından ülkemizin ünlü şelaleleriyle yarışabilir nitelikte değil. Ancak özellikle yaz aylarında, bu bölgede bunaltıcı sıcaklardan kaçmak için harika bir alternatif oluşturuyor. Yaklaşık beş metre yükseklikten çağlayan şelalenin oluşturduğu gölcüklerden bazılarında yüzmek de mümkün. Su oldukça soğuk ve bunaltıcı sıcaklarda insanı gerçekten ferahlatıyor. Turgut Şelalesi’ne gelen ziyaretçilerin birçoğu burada piknik yapmayı tercih ediyor. Ancak ne yazık ki, çöplerini bu doğa harikasının içine bırakıp gidenlerin sayısı da hiç az değil. Burada jeep safarilerle turlamak da mümkün. Eğer siz de serin havanın ve çağlayan su sesinin keyfini sürmek istiyorsanız Turgut Şelalesi’ne uğramayı unutmayın. 

31. Bayır Köyü

Bayır Köyü

2021 ve 2022 yılında peş peşe gerçekleşen orman yangınları, her birimizin ciğerini de yaktı. Binlerce ağacın, bitkinin ve hayvanın yok olmasına sebep olan bu felaketler, özellikle Muğla ve Antalya’yı etkiledi....

Orhaniye civarında uğramanızı tavsiye ettiğimiz bir diğer durak da ağırlıklı olarak yörüklerin yaşadığı bir dağ köyü olan Bayır. Başta da belirttiğimiz gibi, son iki yıldır gerçekleşen korkunç orman yangınları sebebiyle Marmaris’in özellikle Hisarönü, Orhaniye ve İçmeler gibi noktaları çok ciddi hasarlar aldı. Ne yazık ki Bayır Köyü de bu felaketlerden nasibini alan yerler arasında. Ancak umuyoruz ki, en kısa sürede eski muhteşem doğasına ve atmosferine kavuşacak. Bayır Köyü’nün meydanında asırlık bir çınar ağacıyla ve bu ağacın çevresine köy halkı tarafından kurulmuş yöresel ürün tezgahlarıyla karşılaşacaksınız. Ancak bu köyde özellikle ziyaret etmenizi önerdiğimiz iki durak var.

Bayır Köyü, ülkemizin hâlen faal olan en eski yağhanesine, yani Eski Yağhane’ye ev sahipliği yapıyor. İki asırdan uzun süredir faaliyetlerini sürdüren işletmede zeytin, kekik, badem, defne ve adaçayı gibi birçok farklı bitkinin yağı çıkarılıyor. Aynı zamanda bir tür müze atmosferi de söz konusu. Müze muamelesi yapabileceğimiz bir diğer durak da köy meydanındaki Bahane. Hasan Ali Vural’ın uzun yıllardır işlettiği bu dükkan da aklınıza gelebilecek her tür bal çeşidini içinde barındırıyor. Nefis ve tamamen doğal ballar satın almak için Balhane’ye uğrayabilirsiniz. 

32. Çiftlik Koyu 

Çiftlik Koyu

Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı Osmaniye beldesinin sınırları içinde yer alan Çiftlik Koyu, her bir köşesi tatil cenneti sayılan Marmaris’in en sevilen ve keyifli koylarından biri. Bakir kalabilmiş doğası, cam berraklığında...

Bir sonraki durağımız olan Osmaniye beldesinin sınırları içinde bulunan Çiftlik Koyu, Marmaris’te hem karadan hem de denizden ulaşım sağlayabileceğiniz en keyifli koylardan biri. Elbette yaz boyunca kalabalık oluyor ama Marmaris merkezde hakim olan yorucu atmosfer burada biraz daha hafifliyor. Çiftlik Koyu’nun suyu ılık, genellikle dalgasız ve tertemiz. Koyda birçok restoran mevcut ve arzu ederseniz ücret karşılığında onların sunduğu şezlong, şemsiye, duş ve tuvalet gibi olanaklardan yararlanabiliyorsunuz. Elbette kumların üzerine kendi şemsiyenizi, havlunuzu ve sandalyenizi atıp hiçbir ücret ödememeniz de mümkün. 

33. Gebekse Koyu 

Gebekse Koyu

Muğla’nın Marmaris ilçesinin Osmaniye beldesinde, her yaz sezonunda yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi gören, popülerliğini asla kaybetmeyen iki farklı koy var: Bunlardan biri Çiftlik Koyu, diğeri ise Gebe...

Gebekse Koyu ya da diğer ismiyle Gebe Kilise Koyu da Çiftlik Koyu’nun hemen yanında. Ancak bu koyun kara yolu bağlantısı bulunmadığı için Çiftlik Koyu’ndan yürümeniz ya da oradan kalkan tekneler aracılığıyla ulaşım sağlamanız gerekiyor. Burada plaj kumla değil, çakıl taşlarıyla kaplı. Deniz yine son derece berrak ve temiz. Çiftlik Koyu’nun aksine, Gebekse Koyu’nda herhangi bir işletme yok. Bu sebeple koşullar daha iptidai ama sessizlik ve sakinlik arıyorsanız size daha çok hitap edebilir. Ayrıca, Gebekse Koyu’nda antik yerleşimin ve tarihi bir kilisenin kalıntıları da bulunuyor. 

34. Selimiye

Selimiye

Antik dönemdeki ismi Hydas olan Selimiye, Muğla’nın Marmaris ilçesi sınırları içinde kalan küçük bir balıkçı kasabası. Ancak böyle dediğimize bakmayın, Selimiye turizm potansiyelini her geçen gün artırarak Marmaris’in en çok...

Geçelim, Marmaris’in her geçen yıl daha popüler ve kalabalık bir atmosfere kavuşan kasabası Selimiye’ye. Selimiye aslında kendi halinde, eşsiz bir doğaya ev sahipliği yapan ve küçük bir balıkçı kasabası. Ancak turizm potansiyeli yıllar önce keşfedildiği için, artık pek de tenha bir atmosfere sahip olduğunu söylemek mümkün değil. Gördüğü ilginin günden güne artmasına rağmen, Selimiye’de hâlen seçkin butik oteller ve hem küçük hem de sevimli işletmeler bulmak mümkün. Telaşsız ve dingin ortamı, sahilleri ve ülkemizin en ünlü yat limanlarından biri olan Sığ Liman’ı ile Selimiye, Marmaris’te huzur dolu bir tatil yapmak isteyenler için hâlen ideal bir seçenek.

Genellikle turistler Selimiye, Bozburun ve Söğüt Köyü’nü tek bir rota halinde gezdiği için, bu üç nokta da birlikte anılıyor. Az sonra Bozburun’a ve Söğüt’e de detaylı olarak değineceğiz. Ancak baştan belirtmekte yarar var: Söğüt, bunların içinde tatil yapmak için en mütevazı ve bütçe dostu olanı. Selimiye ortalarda bir yerde duruyor, Bozburun ise epey lüks işletmelere ev sahipliği yapıyor. Tatilinizi planlarken bu ipuçları da size yardımcı olabilir. 

35. Akkum Koyu (Sığ Liman)

Akkum Koyu (Sığ Liman)

Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı Selimiye, son yıllarda turistik açıdan popülerliğini giderek artıran küçük ve sevimli bir balıkçı kasabası. Selimiye’nin sınırları içinde denize girebileceğiniz ve çevrenizdeki doğal güzelliklerin tadını çıkarabileceğiniz birçok...

Selimiye’de denize girmek için tercih edebileceğiniz en popüler duraklardan biri, ılık suyuyla ve cam gibi deniziyle ünlü Akkum Koyu, nam-ı diğer Sığ Liman. İsminden de anlaşılabileceği üzere, bu koyda deniz ortalarda ve bir anda sığlaşıyor. Bu sebeple çocuklu aileler de burayı sık sık ziyaret ediyor. Koyun sahilinde herhangi bir işletme ya da şezlong ve şemsiye kiralama gibi bir olanak yok. Ancak civarda birçok farklı işletmeye rastlamak mümkün. Koya giriş ücretsiz. Yalnızca bu bölgedeki eşsiz doğayı seyretmek için bile, Akkum Koyu’na gelmeye değer. 

36. Cennet Koyu 

Cennet Koyu (Marmaris)

Eğer huzurlu, sessiz, sakin, doğa içinde ama sizi temel ihtiyaçlarınızdan mahrum bırakmayacak bir tatil hayal ediyorsanız; Marmaris’te hayalini kurduğunuz tatili gerçeğe dönüştürebileceğiniz çok sayıda destinasyon seçeneği var. Bunlardan biri de...

Bu bölgede yüzmek için tercih edebileceğiniz bir diğer alternatif de Akkum Koyu’na yaklaşık on dakikalık yürüme mesafesinde olan Cennet Koyu. İsmini sonuna kadar hak eden bu koy, hâlen tamamen bakir. Burada da herhangi bir işletme yok, bu sebeple ihtiyaçlarınızı kendiniz karşılamalısınız. Ayrıca, aracınızı biraz geride bırakıp yaklaşık on dakika yürüyerek koya ulaşmanız gerekiyor. Ancak parkur hiç zorlu değil, aksine keyifli. Cennet Koyu hâlen çok fazla bilinmediği için, burası kafa dinlemek için en ideal seçeneklerden biri.  

37. Bozburun

Bozburun

Marmaris’in en ünlü ve seçkin tatil beldelerinden biri haline gelmiş olan Bozburun, hem birbirinden popüler otelleri ve glamping işletmeleri hem de eşsiz doğasıyla ziyaretçilerini kendilerine hayran bırakmayı başarıyor. Beldenin yerleşik...

Geldik, Marmaris’in tatil açısından belki de en ayrıcalıklı ve hayalleri süsleyen noktası olan Bozburun’a. Ülkemizde gulet imalatı yapılan nadir duraklardan biri olan Bozburun, bir liman bölgesi. Birbirinden etkileyici koylara ve adalara ev sahipliği yaptığı için başta Mavi Tur tekneleri olmak üzere çok sayıda yatı ve tekneyi ağırlıyor. Hatta Bozburun’daki birçok otele yalnızca denizden ulaşım sağlamak mümkün. Bu otellerden birine konuk olduğunuz takdirde, otel yetkilileri sizi limandan zodyak botlarla alarak otele götürüyor. İnziva, doğa, lüks ve huzur dolu bir tatil için en doğru adreslerden biri, kesinlikle burası. Bozburun butik otelleri de müthiş atmosferleriyle ziyaretçilerini hayal kırıklığına uğratmıyor. 

38. Akvaryum Koyu

Akvaryum Koyu (Marmaris)

Marmaris’in her bir köşesi kendi başına bir turizm merkezine dönüşmüş durumda. Ancak özellikle son yıllarda, bir liman bölgesi olan Bozburun’un giderek daha yoğun ilgi görmeye başladığını söyleyebiliriz. Bu popülerlikte Bozburun’da...

Bozburun ve civarında düzenlenen tekne turlarının genellikle mutlaka uğradığı Akvaryum Koyu, isminden de anlaşılabileceği üzere cam berraklığındaki denizi ve müthiş doğasıyla ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Karadan ulaşım sağlamanın mümkün olmadığı koy, yalnızca birkaç teknenin aynı anda yanaşabileceği bir alana sahip. Koyda herhangi bir işletme ya da tesis yok ama zaten ziyaretçiler tekneyle buraya ulaştığı için böyle bir ihtiyaç da söz konusu değil. Koya girişte herhangi bir ücret ödenmiyor ve burada dilediğiniz gibi vakit geçirebiliyorsunuz. Buz gibi suda yüzerken çevredeki doğal güzellikleri seyretmek, gerçekten harika bir deneyim. 

39. Söğüt Köyü

Söğüt Köyü

Marmaris’in her bir köşesinde keşfedilmeye değer farklı güzellikler var. Bu güzelim ilçenin ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden biri olmasının sebebi de birçok farklı beklentiye ve bütçe aralığına hitap edebilmesi. Marmaris’te...

Bozburun-Selimiye ve Söğüt üçlüsünün içinde en bütçe dostu ve sakin olanın Söğüt Köyü olduğundan az önce söz etmiştik. Sevimli kır evi ve villaların ya da butik konaklama işletmelerinin bulunduğu bu köy, özellikle restoranlarının lezzeti ve kalitesiyle adından söz ettiriyor. Köy merkezinde çok fazla aktivite seçeneği yok. Ancak tertemiz denizi, sessiz ve sakin atmosferi, nefis deniz ürünleri, eşsiz doğası ve tekne turları da Söğüt’ü tercih etmek için oldukça yeterli sebepler. Telaşsız atmosferi, güler yüzlü halkı ve Yunan adalarını andıran manzaralarıyla Söğüt; ekonomik ve doğayla iç içe bir tatil geçirmek için harika bir seçim. Üstelik burada da tekne turu ve dalış gibi aktiviteler yapılabiliyor. 

40. Üç Taşlar

Üç Taşlar

Yolu Marmaris’e düşen yerli ve yabancı turistlerin yapmayı en çok tercih ettiği aktivitelerden biri, hiç şüphesiz ki tekne turu. Çünkü Marmaris’in sınırları içinde keşfedilmeye değer birbirinden eşsiz koylar, plajlar ve...

Bozburun ve Selimiye çıkışlı tekne turları genellikle hep aynı duraklara uğruyor. Bu durakların arasında da çoğunlukla Değirmen Adası, Söğüt Adası, Çomçalık Koyu, Akvaryum Koyu, Ada Boğazı ve Üç Taşlar yer alıyor. Söz konusu doğa harikalarının içinden özellikle Üç Taşlar’ı mutlaka görmenizi öneririm. Söğüt Adası’nın doğu kıyısında bulunan Üç Taşlar, harika bir denize girme noktası. İsmini dibindeki üç kayadan alıyor ve burada deniz iki renkli görünüyor. Lacivert ve turkuaz renklerinin buluştuğu bu müthiş atmosferde denizin dibindeki yaşamı son derece net bir şekilde izleyebiliyor, Maldivleri andıran bir maviliğin içinde vakit geçirmenin tadını çıkarabiliyorsunuz. Üç Taşlar’ı ziyaret etmek için bir tekne kiralamanız ya da Bozburun veya Selimiye çıkışlı tekne turlarına katılmanız yeterli. 

41. Saranda Koyu

Saranda Koyu

Marmaris her tatil beklentisine hitap edebilecek ölçüde zengin ve etkileyici bir tatil destinasyonu. İlçe genelinde hayatın sabahın ilk saatlerine kadar devam ettiği, gece hayatının çok canlı olduğu, beach club’lara ev...

Söğüt Köyü’nün sahil bölgesi, Saranda Koyu olarak adlandırılıyor. Eğer denize girmek için beach club’ları ve yüksek sesli müziğin ve enerjinin gün boyu eksik olmadığı plajları tercih ediyorsanız, Saranda Koyu size fazla sakin ve sessiz gelebilir. Çünkü burası, Marmaris genelinin belki de en sakin ve dingin köy hayatının yaşandığı bölgelerinden biri. Ancak doğayla baş başa kalmak isteyenler için ideal bir seçenek. Yalnızca küçük restoranlara ve butik pansiyonlara ev sahipliği yapan Saranda Koyu, Symi ve Rodos hattında gezen tekne sakinleri tarafından da çok sık ziyaret ediliyor. 

42. Taşlıca

Taşlıca Köyü

Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı bir köy olan Taşlıca, Bozburun Yarımadası’nın en uç noktalarından birini oluşturuyor. Burası, aynı zamanda Marmaris’in sınırları içinde bulunan köyler arasında ilçe merkezine en uzak mesafede olanı....

Söğüt’ten yaklaşık beş kilometre daha ilerlediğinizde karşınıza çıkan Taşlıca Köyü, aslında turistik bir yer değil. Burası Marmaris’in merkeze en uzak olan köyü. Bu sebeple ilçenin turizm potansiyelinden de uzak kalmış ve burada çok daha geleneksel bir yaşam sürüyor. Hatta köyün yaklaşık yüz yıldır çözülmeyen bir içme suyu problemi var. Bu sorun hâlen çözüme kavuşturulmadığı için, köy halkı içme suyu ihtiyacını Rumlardan kalmış olan ve Kırkkuyular olarak adlandırılan kuyulardan su çekerek karşılamaya çalışıyor. 

Taşlıca’nın köy merkezinde gezebileceğiniz herhangi bir durak ya da konaklayabileceğiniz bir işletme yok. Bu sebeple köy, genellikle az sonra sözünü edeceğimiz durakları gezmek isteyenlerin güzergahında kalan bir yer. Peki, Bozburun Yarımadası’nın en uç noktalarından birini oluşturan Taşlıca’nın civarında hangi keşif durakları ilgi görüyor? Bu sorunun yanıtı hemen aşağıda. 

43. Serçe Limanı 

Serçe Limanı

Marmaris’in Taşlıca Köyü’nden yaklaşık sekiz kilometre uzaklıkta bulunan Serçe Limanı, isminden de anlaşılabileceği üzere oldukça ufak bir koy. Ancak küçük olmasına rağmen başta Mavi Tur tekneleri olmak üzere çok sayıda...

Taşlıca’dan yaklaşık 8 kilometre daha ilerlediğinizde karşınıza çıkan Serçe Limanı, Bozburun Yarımadası’nın karadaki en uç noktası. Buradan ilerisi boylu boyunca deniz ve ileride Rodos Adası bulunuyor. Mavi Tur teknelerinin çok sık ziyaret ettiği Serçe Limanı’nda genellikle tekne sakinlerine hizmet veren bir kıyı lokantası da mevcut. Zaten burada başka hiçbir yerleşim yok. Yalnızca birkaç balıkçı teknesi, berrak deniz, pırıl pırıl görünen su altı ve sessizlik var. 

En sert hava koşullarında bile coğrafi yapısı sayesinde tekneler için son derece korunaklı bir ortam oluşturan Serçe Limanı, yosunlu olması sebebiyle denize girmek için çok ideal bir seçenek olmayabilir. Ancak kıyıya çıkıp biraz yürürseniz karşınıza çok güzel koylar çıkıyor.  

44. Bozukkale Koyu

Bozukkale Koyu

Muğla’nın Marmaris ilçesi sınırlarında ve Bozburun Yarımadası’nın uç noktalarından birinde bulunan Bozukkale Koyu, Kale Burnu ve Değirmen Burnu’nun arasından kuzeye doğru yönelen geniş bir koy. Coğrafi yapısı gereğince rüzgara karşı...

Bozburun Yarımadası’nın uç noktalarından bir diğeri olan Bozukkale Koyu da tıpkı Serçe Limanı gibi tekneler için son derece korunaklı bir atmosfere sahip. Hatta bu sebeple Mavi Tur tekneleri genellikle bu koya yalnızca uğramakla kalmıyor, ayrıca burada geceyi de geçiriyor. Koya gitmek için ya tekneyle ulaşım sağlamanız ya da Söğüt’ten Taşlıca’ya arabayla gittikten sonra biraz yürümeniz gerekiyor. Koyda birçok restoran mevcut ve her biri lezzet açısından oldukça iddialı. Koyun denizi çok keyifli ve pırıl pırıl olduğu için, su altındaki zenginlikleri de keşfedebiliyorsunuz. 

45. Loryma Antik Kenti

Loryma Antik Kenti

Muğla’nın Marmaris ilçesindeki Bozburun Yarımadası’nın en uç kara noktalarından birinde yer alan Loryma Antik Kenti, Marmaris’ten Bodrum’a doğru yola çıkan Mavi Tur teknelerinin sık sık uğradığı bir yer olan Bozukkale...

Bozukkale Koyu’nun girişinde, körfezi gören bir tepenin üzerinde de karşınıza Loryma Antik Kenti’nin kalıntıları çıkacak. Bozukkale rüzgara ve sert hava koşullarına karşı korunaklı bir ortama sahip olması sebebiyle, tarih boyunca hem stratejik bir öneme sahip olmuş. Atina donanmasının burada M.Ö. 1412 yılında konakladığı, M.Ö. 395’te de Knidos savaşı öncesinde bir araya geldiği biliniyor. Bu bölgede yapılan kazılar sonucunda M.Ö. 7. yüzyıldan günümüze dek ulaşmış Apollon kutsal alanı, sarnıç, nekropol, kale surları ve akropolis gibi yapıların kalıntıları gün yüzüne çıkarılmış. Loryma’nın ülkemizdeki Efes ve Truva gibi ünlü antik kentler kadar bütünsel ve etkileyici olduğunu söylemek mümkün değil. Ancak yine de tarih ve arkeolojiye meraklıysanız, bu durağı da keşfedebilirsiniz.

Ege Ertan Yazar
08.05.2024
Yorumlar
Nerdenerede
NerdeneredeYönetici
09.05.2024 - 12:21
Marmaris, Türkiye'nin güneybatısında, Muğla iline bağlı popüler bir tatil bölgesidir. Ege Denizi'yle Akdeniz'in birleştiği noktada bulunuyor ve özellikle yemyeşil doğası, muhteşem koyları ve canlı gece hayatıyla biliniyor. Şehir, tarihî ve kültürel açıdan da zengin bir geçmişe sahip. İşte Marmaris hakkında bazı önemli noktalar:

1. Tarihçe: Marmaris'in tarihi, M.Ö. 3400 yıllarına kadar uzanıyor. Antik çağlarda "Physkos" olarak bilinen bu bölge, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapıyor. Osmanlı döneminde ise önemli bir liman kenti olarak gelişiyor.

2. Turizm: Marmaris, özellikle turizm açısından Türkiye'nin en gözde destinasyonlarından biri olarak öne çıkıyor. Yüzlerce otel, restoran ve eğlence mekanı ile yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor. İçmeler, Turunç ve Selimiye gibi yakın koylar da popüler tatil yerleri arasında yer alıyor.

3. Doğal Güzellikler: Marmaris, çam ormanları ve berrak sularıyla ünlü. Bölge, yürüyüş, bisiklet ve jeep safari gibi doğa sporları için elverişli rotalar sunuyor. Ayrıca, Dalaman Çayı gibi nehirler ve çevredeki koylar su sporları için ideal.

4. Yatçılık: Marmaris, modern marinaları ile yatçılık açısından da önemli bir merkez. Netsel Marina ve Marmaris Yat Marina, yüzlerce yata ev sahipliği yapıyor ve uluslararası yat yarışlarına ev sahipliği yapıyor.

5. Kültürel Etkinlikler: Marmaris Uluslararası Yat Festivali ve Marmaris Film Festivali gibi etkinliklerle kültürel anlamda canlı bir takvim sunuyor.

6. Gastronomi: Marmaris mutfağı, Akdeniz ve Ege mutfaklarının lezzetli örneklerini sunuyor. Deniz ürünleri, zeytinyağlı yemekler ve meze çeşitleri, bölgenin gastronomik zenginlikleri arasında.

Marmaris, ziyaretçilerine hem dinlenme hem de keşif fırsatı sunarken, doğal ve kültürel zenginlikleriyle de dikkat çekiyor.
İlgili İçerikler

Türkiye'deki En Önemli Tarihi Yapılar ve YerlerTürkiye, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış zengin bir kültürel mirasa sahiptir....

Çeşme’nin artık Türkiye’nin en gözde tatil beldesi olduğunu hepimiz biliyoruz. Yapılan yatırımlara ve sürekli yenilenen mekanlara bakılırsa bu popülarite kısa...

Çok uzun süredir sevdiklerimize sarılabileceğimiz yılbaşı günlerinin gelmesini bekliyoruz. Tekrar ailemizle ve arkadaşlarımız ile birlikte upuzun ve keyifli masalarda oturmayı...

Kulağımızda Sertab Erener ve “Kumsalda” şarkısı, hayalimizde o eşsiz sahillerde uzanmak…  Belki kendi ülkemizde belki dünyanın herhangi bir yerinde o...

İstanbul’da yaşamanın avantajları olduğu kadar, dezavantajları da var. Şehrin kalabalığı, gürültüsü ve keşmekeşi bazen gerçekten çok bunaltıcı noktalara gelebiliyor. Hele...

"Güçlü bir insan ve bir şelale kendi yollarını çizer" diye çok söylenen bir söz var. Gerçekten de şelaleler, yeryüzündeki en...

Mimariye meyliniz olmasa bile, bu yükselen yapıları sevebilirsiniz. En etkileyici modern harikalardan bazıları da bulutları delip geçen ve sonsuza kadar...

Türkiye gibi muhteşem bir ülkenin maalesef halen gezemediğim 3-5 şehri kaldı. Hangilerini gezemediğimi yazarsam pozitif ayrımcılık olur diye çekindiğimden, şehirleri...

Bodrum, Türkiye'de özellikle yerli gezginler, seyahat severler için açık ara akla ilk gelen yerlerden birisi. "Halikarnas Balıkçısı" mahlası ile tanıdığımız...

Konya, Türkiye’de ve dünyada inanç turizminde en önemli destinasyonlardan biri ancak her şey bununla bitmiyor. Konya gezilecek yerler denilince aslında...

Dünyanın turizm açısından en popüler şehirlerinden birisi olan İstanbul için, aylarca gezseniz bile bitiremeyeceğiniz kadar kalabalık bir keşif listesi oluşturmanız...

Cıvıl cıvıl atmosferi, üniversite gençliği, yemyeşil alanları ve Avrupai görünümü sayesinde Eskişehir; ülkemizin en popüler kentlerinden biri haline gelmiş durumda....

Ülkemizin her bir köşesinin birbirinden güzel bir tabiata sahip olduğunu biliyoruz ama yine de Türkiye'nin en turistik yerlerinden bir tanesi...

Tarih, kültür, sanat… birçok konuda dönüp baktığımız bir kıta Avrupa. Keza güncel olaylarda da sıkça ilgimizi çekiyor; kimilerini Türkiye kadar...

Her sene olduğu gibi bu sene de hevesle beklenen yarı yıl tatili geldi çattı. Her ne kadar Covid-19 pandemisi hâlâ...

Urhai, Orhay, Erech, Arach, Edesse, Kaliruha, Ruha… Süryaniler, Helenler, Araplar ve nihayetinde Türklerin hüküm sürdüğü toprakların her toplulukla birlikte aldığı...

Artvin, Karadeniz Bölgesi’nin belki de en bakir kalabilmiş kentlerinden biri. Hâlen neredeyse hiç el değmemiş doğal güzelikleri, görkemli ormanları, ünlü...

Doğu Karadeniz’in masal kenti Rize, dünyaca ünlü doğal güzelliklere ev sahipliği yapan büyüleyici bir şehir. Karadeniz’in bol yağışlı ve hırçın...

Ülkemize ev sahipliği yapan bu bereketli coğrafya tarih boyunca sayısız medeniyeti ağırladı. Bu sayede biz de bugün çok zengin bir...

Doğanın bize armağan ettiği sayısız farklı güzellik var ve ülkemizin söz konusu güzellikler bakımından epey zengin olduğunu söylemek mümkün. Metrelerce...

Görkemli ormanlar, tarihi yürüyüş yolları, asırlara meydan okuyan kalıntılar, bakir koylar, yarı tropik bir bitki örtüsü, endemik türler, tertemiz plajlar…...

Türkiye’nin en kuzeyinde, Batı Karadeniz’in de en doğusunda bulunan Sinop; asırlar boyunca önemli bir liman kenti olduğu için bugüne dek...

Yahya Kemal’in “Sade bir semtini sevmek bile ömre değer.” dediği, Orhan Veli’nin gözleri kapalı dinlediği, Cahit Sıtkı’nın “gökyüzü mahallesi”, Sezai...

Anadolu medeniyetlerinin en önemli beşiklerinden biri olarak görülen bir coğrafyada bulunan Gaziantep, esasen çok zengin bir tarihi ve kültürel mirasa...

Batı Karadeniz’in doğal güzellikleriyle ün salmış kenti Bartın, özellikle bahar ve yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerden yoğun ilgi görüyor....

Upuzun sahilleri, tarihi mirasları ve yeryüzü cennetini andıran doğal güzellikleriyle Giresun; Doğu Karadeniz’in en büyüleyici kentlerinden biri. Özellikle doğa tutkunlarının...

Karadeniz’in nüfus bakımından en büyük kenti olan Samsun, tarihçesi ilk çağlara kadar uzanan kadim bir kent. Kurtuluş Savaşı’nın başlangıç anına...

Yaz turizmi açısından bir cazibe merkezine dönüşen yerleşim yerlerinin hem avantajları hem de dezavantajları var. Fethiye, Bodrum, Marmaris ve Çeşme...

Kendine has bir ruhu olan tatil merkezlerinde vakit geçirmek, gerçekten ayrı bir keyif. Çünkü turizm potansiyeli yüksek olan ve her...

Kamp tutkunları buraya! Kışın kasvetli havası dağılmaya ve bahar kendini göstermeye başladığına göre çadırları ve ekipmanları dolaptan çıkarmanın vakti geliyor...

Ülkemiz, insanlık tarihi boyunca sayısız farklı medeniyete ev sahipliği yapan oldukça özel bir coğrafyada yer alıyor. Bu sayede, neredeyse her...

Muğla’nın yaz tatilleri ve doğa kaçamakları için en çok tercih edilen adreslerinden biri olan Köyceğiz ilçesi hem doğal güzellikleri hem...

Karadeniz’in dillere destan doğal güzelliklerini ve zengin tarihi mirasını keşfetmek isteyenler için, Ordu dört dörtlük bir destinasyon seçeneği oluşturuyor. Hem...

Benzer İçerikler

Kentin boğucu atmosferinden uzaklaşmak, doğayla baş başa kalmak ve biraz kafa dinlemek için keyifli bir kamp tatiline çıkmaya ne dersiniz?...

Dünyanın en büyüleyici, ilginç ve sıra dışı kentlerinden biri olan İstanbul, bildiğiniz üzere Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlıyor. Kentin...

Coğrafi konumu ve ev sahipliği yaptığı değerler bakımından yalnızca ülkemizin değil, dünyanın da en önemli şehirlerinden biri olarak görülen İstanbul;...

Daha Haziran ayının başından belli olduğu üzere yine çok sıcak bir yaz bizleri bekliyor. Bunaltıcı sıcaklar özellikle bolca bina ile...

İstanbul’da yaşamanın avantajları olduğu kadar, dezavantajları da var. Şehrin kalabalığı, gürültüsü ve keşmekeşi bazen gerçekten çok bunaltıcı noktalara gelebiliyor. Hele...