nerdeneredenerdenerede

İstanbul'a Yakın En İyi Karavan Kampları: İstanbul Yakınlarındaki En İyi 8 Karavan Kamping Alanı

İstanbul'a Yakın En İyi Karavan Kampları: İstanbul Yakınlarındaki En İyi 8 Karavan Kamping Alanı
Doğayla iç içe olmayı sevdiği, gezgin ruhunu beslemek istediği ve özgür tatiller hayal ettiği için bir karavan almaya karar verenlerin sayısı günümüzde oldukça fazla. Özellikle de söz konusu İstanbul gibi kalabalık ve yorucu bir kent olduğunda, kent sakinleri keyifli tatil kaçamakları yapmak için karavan kampı yapmayı tercih edebiliyor. Eğer siz de ara sıra şehrin keşmekeşinden uzaklaşma ihtiyacı duyuyorsanız, İstanbul’dan çok da fazla uzaklaşmadan karavanınızla ziyaret edebileceğiniz adreslere göz atmanın tam sırası. Şehrin telaşından uzakta ve doğanın kalbinde bulunan işletmeleri ziyaret ederek hem tam hayallerinizdeki gibi hem de hiçbir ihtiyacınızdan ve konforunuzdan ödün vermeden konaklayabilirsiniz. Hazırsanız, İstanbul’a yakın karavan kamplarını keşfetmeye başlayalım!

1. Ormanya Kamp Alanı - Kartepe/Kocaeli

Ormanya Kamp Alanı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin on yıldan fazla süren yoğun çabasının ve emeğinin sonucunda ziyaretçilerine kapılarını açan Ormanya Doğal Yaşam Parkı, şehrin en çok ilgi gören noktalarından biri. Projesi 2014 yılında başlayan...

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin uzun yıllar süren çalışması sonucunda hizmete açılan Ormanya Kamp Alanı, 23 karavan ve 42 çadır kapasiteli. Araç üstü çadırlar da karavan kamp alanında konaklıyor. Burası gerçekten de devasa, yemyeşil ve çok keyifli bir tesis. İçerisinde böcek otelinden orman kütüphanesine, tarım alanlarından doğa sporu parkurlarına, yabani hayvanların yaşam alanından çocuklara uygun hayvan çiftliğine envai çeşit bölge var. Karavanlara ayrılmış olan kamp alanında elektrik, su ve atık su döküm hatları bulunuyor. Kampçılar ortak kullanıma açık duşlardan ve tuvaletlerden yararlanabiliyor. 

Ormanya Kamp Alanı’nın en önemli özelliği ücretsiz olması. Tüm bu hizmetlerden ücretsiz şekilde yararlanabiliyorsunuz, ancak bazı kurallar var. Burada en az 1, en fazla da 3 gece konaklamanız mümkün. Günübirlik kullanımlar kabul edilmiyor. Bir konaklamanın üzerinden yeniden tesise gelebilmeniz için, aradan en az 30 gün geçmesi gerekiyor. Kamp alanında içki tüketmek, ateş yakmak, mangal yapmak yasak. Alana karavanlar ve araç üstü çadırlar hariç hiçbir araç kabul edilmiyor. Ormanya Kamp Alanı’nda konaklamak isteyen çiftlerin evlilik cüzdanı göstermesi isteniyor. Evcil hayvanlarla birlikte konaklamak mümkün ama serbest dolaşmalarına izin yok. Her gece 23:00 ile 08:00 saatleri arasında kesin sessizlik bekleniyor. Eğer bu kurallar sizin için uygunsa  Ormanya Kamp Alanı’nın müthiş doğasından ve geniş olanaklarından yararlanabilirsiniz. 

2. İpek Yolu Karavan Kamp - Gölcük/Kocaeli

İpek Yolu Karavan Kamp

Bazen zihninizi ve bedeninizi biraz olsun dinlendirmek, kafanızı boşaltmak ve huzur bulmak için acilen tatile ihtiyaç duyduğunuzu hissedersiniz. Bu hissi yaşayan birçok kişinin de öncelikli tercihi, doğayla iç içe ve...

Gölcük’e bağlı Selimiye Köyü’nün sınırları içinde yer alan İpek Yolu Karavan Kamp, ziyaretçilerine kapılarını 2021 yılının ikinci yarısında açmış. Tesise ulaşmak için Selimiye Köyü camisinden yaklaşık 100 metre gerideki köprüden geçmeniz gerekiyor. Toplam kapasitesi 20 karavan ve 50 çadır olan işletmede, kendine ait duşu ve tuvaleti olan iki oda da mevcut. Arzu edenler bu odalarda da konaklayabiliyor. 

7/24 güvenlik kameralarıyla izlenen kamp alanında ortak kullanıma açık duşlar, tuvaletler ve üç lavabosu bulunan bir mutfak var. Tesiste günlük, aylık ya da yıllık olarak konaklamak mümkün. Eğer doğayla iç içe bir tatilin hayalini kuruyorsanız, İpek Yolu Karavan Kamp’tan çok memnun kalabilirsiniz. Tesis içinde de yemyeşil bir atmosfer sunan işletmenin hemen ardında da keyifli bir trekking parkuru yer alıyor. Ayrıca, bir süredir işletmede rezervasyonlu kahvaltı hizmeti de mevcut. 

3. İmaj Camping - Gebze/Kocaeli

İmaj Camping

Hem doğayla mümkün olduğunca iç içe geçirebileceğiniz hem de özgürlüğünüzden ve konforunuzdan ödün vermeyeceğiniz bir tatilin hayalini kuruyorsanız, karavan kampına çıkmak tam da size göre bir fikir olabilir. Eğer hâlihazırda...

Kocaeli’ndeki son durağımız Gebze’nin Mollafeneri bölgesinde bulunan İmaj Camping olacak. Kuzey Marmara otobanına altı, İkinci Köprü’nün yoluna da yaklaşık on kilometre mesafede bulunan tesise ulaşmak için Anadolu gişelerinden yaklaşık 45 kilometrelik yol kat etmek gerekiyor. Kamp alanı hem günün her saatinde güvenlik altında hem de Gebze Jandarma Karakolu’nun yanı başında. İçerisinde ortak kullanıma açık ve iki lavabolu bir mutfak, otopark, erkekler ve kadınlar için ayrılmış duş ve tuvaletler, çocuk oyun parkı ve mangal alanları bulunuyor. En yakın restoran tesise bir kilometre uzaklıkta. Market, nalbur, tüpçü, manav, şarküteri ve market gibi işletmelere de yürüyerek ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Tesis çevresinde hem trekking hem de bisiklet turu için uygun doğal parkurlar da yer alıyor. 

4. Gökçetepe Tabiat Parkı - Keşan/Edirne

Gökçetepe Tabiat Parkı

Gökçetepe Tabiat Parkı; Edirne’nin Keşan ilçesinde, Ege Denizi ile Marmara Denizi’ni birbirine bağlayan Saroz Körfezi üzerinde konumlanan gerçek bir doğa harikası. Bu bölgedeki havanın, temizliği ve gaz oranı sayesinde alerjik...

Keşan sınırları içinde bulunan Gökçetepe Tabiat Parkı, Ege ve Marmara denizlerini buluşturan Saroz Körfezi’nin üzerinde. İstanbul’a yalnızca 230 kilometre uzaklıktaki bu doğa harikası tertemiz havasıyla ve yemyeşil atmosferiyle oldukça ünlü. Tabiat parkında restoran, kafeterya, plaj, market, organik pazar ve ortak kullanıma açık duşlar ile tuvaletler bulunuyor. 

Burada hem çadırlar hem de karavanlar için ayrılmış kamp alanları mevcut. Hatta park sınırları içinde bungalovlar ve bir otel de bulunuyor. Karavanlar için ayrılmış olan alan, doğrudan deniz kıyısında. Belirli aralıklarla elektrik panoları yerleştirildiği için kendi karavanınıza elektrik çekebiliyorsunuz. Ancak bunun için yanınızda yeterli uzunlukta bir uzatma kablosu olması şart. Elektrik kullanımı için ekstra ücret alınmıyor. Gökçetepe Tabiat Parkı’nın kapısı günübirlik ziyaretçilere, piknikçilere, çadır ve karavan kampçılarına açık olduğu için; burası havanın güzel olduğu günlerde bir hayli kalabalık olabiliyor. 

5. Poyrazlar Camping - Adapazarı/Sakarya

Poyrazlar Camping

2020 yılında 2K Kamp Karavan adlı firma tarafından kurulmuş olan Poyrazlar Camping, Sakarya’nın merkezi olan Adapazarı ilçesi sınırlarındaki Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı’nda konumlanıyor. Tesis İstanbul’a 158 kilometre, Bursa’ya 195 kilometre,...

Adapazarı’nın en eşsiz doğal güzelliklerinden biri olan Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı’nda bulunan Poyrazlar Camping, 2K Kamp Karavan tarafından 2020 yılında kurulmuş. İstanbul’a 158 kilometre uzaklıktaki tesiste kişi başı yerine, parsel başı ücretlendirme yapılıyor. Burada hem karavanla hem de çadırla konaklamak mümkün. Hatta parselleri 1, 3, 6 veya 12 aylık da kiralayabiliyorsunuz. Toplamda 40 parsele yayılan tesiste 0-6 yaş aralığındaki çocuklardan konaklama ücreti alınmıyor. 

Poyrazlar Camping’teki tüm parsellerde elektrik ve su hatları mevcut. Duşlar, tuvaletler, çamaşırhane, ızgara alanı, buzdolabı ve ocak da tüm kampçılar tarafından ortaklaşa kullanılabiliyor. İşletme sınırları içinde harika manzaraları ayaklarınızın altına serecek bir seyir terası ile iskele de var. Üstelik, tüm bu olanakları kullanmak için ekstra bir ücret ödemenize gerek kalmıyor. Yalnızca çamaşır makinesi, bisiklet ya da kano kayık kullanmak için ücret ödemeniz isteniyor. Tesisin hemen yanı başında otobüs durağı ve büfe bulunuyor. Tabiat parkının içinde de restoran, kafeterya, lunapark, at çiftliği ve çocuk oyun havuzu olduğu için burada her yaştan misafir sıkılmadan vakit geçirebiliyor. 

6. Forest Lake Caravan Camping - Adapazarı/Sakarya

Forest Lake Caravan Camping

Sakarya’nın merkezinde, yani Adapazarı’nda bulunan bir kamping işletmesi olan Forest Lake Caravan Camping, Poyrazlar Tabiat Parkı’nın eşsiz doğal güzelliklerinin içinde hem keyifli hem de konforlu bir kamp deneyimi yaşamak için...

Poyrazlar’da tercih edebileceğiniz bir diğer çadır ve karavan kamping işletmesi de Forest Lake Caravan Camping. Yaklaşık 5 bin metrekarelik düz bir araziyi kaplayan işletme Sakarya kent merkezine 5, İstanbul’a ise 166 kilometre uzaklıkta. Kamp alanında her bir karavana 80 metrekare tahsis ediliyor ve bunun 40’ı yeşil alandan oluşuyor. Tüm karavanlara elektrik, su ve gri su gider hattı sağlanmasının yanı sıra; kasetli WC boşaltım istasyonu da mevcut. Bulaşık yıkama istasyonu, çamaşır yıkama ve kurutma makineleri, mutfak, buzdolabı, duş ve tuvaletler ortak kullanıma açık. Tesiste hem bir kafeterya hem de kamp dükkanı bulunuyor. Dükkanda karavanlar için acil yedek parçalar, tavuk ve et çeşitleri, kahvaltılıklar, çevre çiftliklerde yetiştirilen ürünler ve odun ya da kömür gibi mangal ürünleri satılıyor. 

Ziyaretçilerine ekstra ücret karşılığında bisiklet kiralama olanağı da sunan Forest Lake Caravan Camping’te konaklarken doğa yürüyüşüne çıkabilir ya da 100 metre uzaklıktaki seyir terasında vakit geçirebilirsiniz. Bu mesafede çocuk oyun alanları, futbol sahası, fitness aletleri ve köy bakkalı da yer alıyor. Dilerseniz, gölde balık tutmanız ya da göl bisikletiyle tura çıkmanız da mümkün. 

7. Cevizli Bahçe Kamping - Kurtköy/Yalova

Cevizli Bahçe Kamping

Yalova’nın Kurtköy ilçesi sınırları içinde bulunan Cevizli Bahçe Kamping, keyifli ve uygun fiyatlı bir çadır ya da karavan kamping işletmesi arayanlar için cazip bir seçenek olabilir. Çadır ve karavan kiralama...

Yalnızca rezervasyonla misafir kabul eden Cevizli Bahçe Kamping’te kendi çadırınızla ya da karavanınızla konaklamak mümkün. Burası görece uygun fiyatlı, ancak daha kısıtlı olanaklara sahip olan bir tesis. Karavanlara elektrik ve su hizmeti ücretsiz şekilde sağlanıyor. Tesis yalnızca cuma ve pazar günleri arasında açık. Girişler sadece 13:00 ile 22:00 saatleri arasında yapılıyor. Bu dönemde yoğunluk sebebiyle bekar erkek kampçıların kabul edilmediği de belirtiliyor. 

Cevizli Bahçe Kamping’in kamp alanında ortak kullanıma açık tuvaletler, duşlar, bulaşık yıkama alanı, temiz su ve buzdolabı var. Ücretsiz kablosuz internet tesis genelinde çekiyor. Zaten telefonlar yalnızca belirli noktalarda çektiğinden, iletişim için interneti kullanmanız gerekiyor. Mangal ve kamp ateşi yakmak serbest. Ancak odun ya da mangal kömürünü yanınızda getirmeniz gerekiyor. Aynı şekilde, tesis içinde yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir yer de yok. En yakın bakkal, yaklaşık dört kilometre uzaklıktaki köyde. Bu sebeple gelirken yeme içme ihtiyaçlarınızı mutlaka temin etmelisiniz. Dilerseniz, alışverişinizi Yalova’nın merkezinden yapabilirsiniz. 

8. Candaş Kamp - Demirköy/Kırklareli

Candaş Kamp

Kırklareli’ne bağlı Demirköy’ün sınırları içinde bulunan Candaş Kamp, 2009 yılında Bakırköy’de hizmet vermeye başlayan Bostancı Yoga Pilates ve Büyükada İnziva Merkezi’nin sahipleri tarafından 2021 yılının ikinci yarısında kurulmuş. Trakya’nın büyüleyici...

Longoz ormanlarının girişinde ve Demirköy ilçe merkezine yaklaşık 4 dakikalık sürüş mesafesinde bulunan Candaş Kamp’ta obada, bungalovda ya da kendi çadırınızda veya karavanınızda konaklamanız mümkün. 2021 yılının temmuz ayında hizmete açılan işletme, İstanbul’a yaklaşık 200 kilometre uzaklıkta. Orman içindeki 40 bin metrekarelik bir alanı kaplayan tesis, tertemiz akan bir dereye komşu. Yılın tamamı boyunca hizmet veriyor ve buradan İğneada sahiline de yaklaşık 20 dakikalık sürüş mesafesi sonucunda ulaşabiliyorsunuz. 

Candaş Kamp’ın dere boyunda ayırdığı karavan kamp alanı, ikili paylaşıma açık üç taraça şeklinde tasarlandığı için altı adet park yerine ev sahipliği yapıyor. Burada karavanlar için elektrik, su ya da gri su hattı mevcut değil. Deponuza temiz su almak ya da karavanınızın aküsünü şarj etmek isterseniz, akşamları iki saat boyunca otopark alanında destek alabiliyorsunuz. Özel kamp ateşi çukurlarına da ev sahipliği yapan kamp alanında mangal yapmak da mümkün. Mangalı yanınızda getirebiliyor ya da işletmeden kiralayabiliyorsunuz. Odun ve mangal kömürü de tesisten satın alınabiliyor. 

Günübirlik piknik alanı olarak hizmet vermeyen Candaş Kamp’ta ortak kullanıma açık bahçe lavaboları, duşlar ve tuvaletler mevcut. Elektronik cihazlarınızı yalnızca akşam saatlerinde restorandan ve iki saat içinde şarj edebiliyorsunuz. Restoran haftanın her günü vejetaryen ve alkolsüz olarak, 09:30 ile 22:00 saatleri arasında hizmet veriyor. İşletmenin içki ruhsatı bulunduğu için arzu ederseniz size ayrılan alanda içki tüketebiliyorsunuz. Son olarak, tesiste serbest dolaşan ve dost canlısı iki bekçi köpeğinin bulunduğunu da vurgulayalım. Eğer köpek fobiniz varsa ya da evcil hayvanınızla kamp yapmayı düşünüyorsanız önceden işletmeyle paylaşmanız gerekiyor.

Ege Ertan Yazar
16.08.2023
Yorumlar
Nerdenerede
NerdeneredeYönetici
03.03.2024 - 20:54
Karavan kampları ve karavanla seyahat, seyahat severlere birçok avantaj sağlamaktadır;

Özgürlük ve Esneklik: Karavan ile seyahat etmek, gitmek istediğiniz yere kendi programınıza göre gitme özgürlüğü sağlar. İstediğiniz zaman durabilir, istediğiniz yerde daha uzun süre kalabilir veya planlarınızı son dakikada değiştirebilirsiniz.

Konfor: Karavanlar, evinizin rahatlığını yollara taşımanıza olanak tanır. Kendi yatağınızda uyuyabilir, kendi yemeğinizi pişirebilir ve kişisel eşyalarınızı yanınızda taşıyabilirsiniz.

Maliyet Etkinliği: Karavan kampları, özellikle uzun süreli seyahatlerde otel masrafları, yemek ve ulaşım gibi giderleri önemli ölçüde azaltabilir. Kendi yiyecek ve içeceklerinizi hazırlayarak ve ücretsiz veya düşük maliyetli kamp alanlarını kullanarak tasarruf edebilirsiniz.

Doğayla İç İçe Olmak: Karavan ile kamp yapmak, doğayla iç içe olmanızı sağlar. Uyandığınızda kuş sesleriyle uyanabilir, akşamları yıldızların altında vakit geçirebilirsiniz.

Topluluk ve Sosyalleşme: Karavan parklarında ve kamp alanlarında diğer karavan sahipleri ve kampçılarla tanışma ve sosyalleşme fırsatı bulabilirsiniz. Bu, yeni arkadaşlıklar kurmanıza ve farklı insanlarla deneyimlerinizi paylaşmanıza olanak tanır.

Çevre Dostu: Doğru planlama ve uygulamalarla, karavan ile seyahat etmek çevreye daha az zarar verebilir. Örneğin, enerji tasarruflu aygıtlar kullanmak ve çevreye duyarlı kamp alanlarını tercih etmek bu avantajlardan bazılarıdır.

Esnek Konaklama Seçenekleri: Karavanınızı birçok farklı yerde park edebilirsiniz, bu da size çeşitli manzaralar ve deneyimler sunar. Sahillerden dağlara, kırsal alanlardan şehir yakınlarına kadar pek çok seçeneğiniz olabilir.

Karavan kamplarının sunduğu bu avantajlar, seyahat ve tatil anlayışınızı tamamen değiştirebilir ve size unutulmaz anılar kazandırabilir.
İlgili İçerikler

Doğal güzelliklerle bezeli onlarca farklı tatil merkezine ev sahipliği yapan Ege Bölgesi, kamp tutkunlarının da ülkemizdeki öncelikli destinasyonlarından biri. Ege...

Kentin karmaşasından, gürültüsünden ve stresinden biraz uzaklaşıp kendimizi doğanın kucağına atmak; hem zihnimizi hem de ruhumuzu dinlendirmek açısından harika bir...

Dünyanın en güzel şehirleri arasında İstanbul, her zaman yer bulur. Pek çok dünya vatandaşının seyahat planlarında imparatorluklar başkenti İstanbul vardır....

İstanbul’un hareketli ve rengarenk atmosferinin kent sakinlerine sağladığı birçok avantaj var. Ancak  kentin tempolu koşuşturmacası, kalabalığı ve telaşı da bazen...

Ülkemizin turizm cenneti olan Antalya; doğal ve tarihi güzellikleri, iklimi, plajları ve her biri birbirinden keyifli tatil rotaları ile tek...

Tertemiz havası, yemyeşil doğası ve benzersiz kültürüyle Karadeniz Bölgesi, kamp tutkunları için her durağında farklı sürprizler barındıran gerçek bir cennet....

Kentin boğucu atmosferinden uzaklaşmak, doğayla baş başa kalmak ve biraz kafa dinlemek için keyifli bir kamp tatiline çıkmaya ne dersiniz?...

Ülkemizin istisnasız her bölgesi, kamp tutkunları için birbirinden etkileyici ve keyifli keşif rotalarına ev sahipliği yapıyor. Marmara Bölgesi’nde de doğayla...

Şehrin gürültüsü, karmaşası ve telaşı bazen insanı gerçekten çok yoruyor. Öyle hızlı bir tempoda yaşıyoruz ki, bazen yorulduğumuzun bile farkına...

Sanıyorum herkesin bir emeklilik hayali vardır. Stresli ve yoğun geçen çalışma hayatından sonra sakin ve huzurlu bir hayat sürdürmek her...

Muğla, içinde barındırdığı doğal güzellikler bakımından ülkemizin en ayrıcalıklı şehirlerinden biri. Hem Ege’nin hem de Akdeniz’in müthiş doğasından nasibini aldığı...

Kamp tutkunları buraya! Kışın kasvetli havası dağılmaya ve bahar kendini göstermeye başladığına göre çadırları ve ekipmanları dolaptan çıkarmanın vakti geliyor...

Assos civarında çadır kampı yapmak istiyoruz. Denize sıfır, duş ve tuvalet konusunda sıkıntı olmayacak kamp yeri önerisi olan varsa, önerilerinizi...

Siz de doğayla iç içe kamp yapmayı sevenlerden misiniz? Bize sorarsanız, gündelik hayatın stresinden ve telaşından uzaklaşmanın en keyifli yollarından...

Kamp yapmanın onlarca farklı ve keyifli yönü var. Ancak kent hayatının kalabalığından ve stresinden bir süre uzaklaşarak doğayla baş başa...

Her birimiz kent hayatının stresinden, gürültüsünden, telaşından ve kalabalığından dönem dönem bunalıyor; biraz uzaklaşmaya ihtiyaç duyuyoruz. Bizce bunu yapmanın en...

Antalya’nın müthiş doğasının kalbinde, konforunuzdan ve ihtiyaçlarınızdan ödün vermeden dört dörtlük bir konaklama deneyimine hazır mısınız? Doğayla baş başa bir...

Benzer İçerikler

Muğla, içinde barındırdığı doğal güzellikler bakımından ülkemizin en ayrıcalıklı şehirlerinden biri. Hem Ege’nin hem de Akdeniz’in müthiş doğasından nasibini aldığı...

Kentin boğucu atmosferinden uzaklaşmak, doğayla baş başa kalmak ve biraz kafa dinlemek için keyifli bir kamp tatiline çıkmaya ne dersiniz?...

İstanbul’da yaşamanın avantajları olduğu kadar, dezavantajları da var. Şehrin kalabalığı, gürültüsü ve keşmekeşi bazen gerçekten çok bunaltıcı noktalara gelebiliyor. Hele...

Şehrin gürültüsü, karmaşası ve telaşı bazen insanı gerçekten çok yoruyor. Öyle hızlı bir tempoda yaşıyoruz ki, bazen yorulduğumuzun bile farkına...

Ülkemizin istisnasız her bölgesi, kamp tutkunları için birbirinden etkileyici ve keyifli keşif rotalarına ev sahipliği yapıyor. Marmara Bölgesi’nde de doğayla...