nerdeneredenerdenerede

Ballıkayalar Tabiat Parkı

Gebze
Ballıkayalar Tabiat Parkı

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde, sanayi bölgesinin hemen ardında yer alan Ballıkayalar Tabiat Parkı, Marmara Bölgesi’nin en büyüleyici ve eşsiz alanlarından biri. 1995 yılından beri birinci derece doğal sit alanı olarak kabul edilen bu park, büyük bir kanyonun üzerinde bulunuyor. Parkın içinde işaretli bir yürüyüş parkuru olmasa da kanyonun ve dağların konumu, ortaya tamamen doğal parkurlar çıkarmış. Bu sayede yolu Ballıkayalar’a düşen kişiler bu alanda dilediğince trekking, koşu ya da kaya tırmanışı yapabiliyor.

Ballıkayalar’ın trekking parkuru kolay - orta seviyede. Ancak parkur boyunca küçük şelaleler ve göletler yer aldığı için, parkur zemininde yer alan taşlar da yıllar içinde suyla cilalanmış ve iyice kayganlaşmış. Bu nedenle Ballıkayalar’da yürüyüş yapacak kişilerin trekking’e uygun ayakkabıları tercih etmesi tavsiye ediliyor. Parktaki kaya tırmanışı parkurlarını kullanmak isteyen kişiler ise önceden kayıt yaptırarak eğitmenler eşliğinde tırmanış yapabiliyor. Parkurlar farklı zorluk seviyelerine göre kategorize edildiğinden, hangi parkurun kullanılması gerektiğine de eğitmenler karar veriyor.

Elbette Ballıkayalar’a gidip de doğa ya da adrenalin sporları yapmanız şart değil. Spor tutkunlarının yanı sıra, piknikçiler ve doğayla baş başa kalmak isteyen kişiler de parkı sık sık ziyaret ediyor. Özellikle havanın yağışsız ve güneşli olduğu hafta sonlarında, parkta kalabalıktan uzak ve sakin bir köşe bulmak oldukça zor. İsteyen sırtını bir ağaca vererek kitabını okuyup müziğini dinleyebiliyor, isteyen de piknik örtüsünü yere serip keyifli bir ziyafet çekebiliyor. Ancak Ballıkayalar’da yalnızca tuvalet olduğunu da hatırlatmakta yarar var. Yiyecek, içecek, ekipman ya da piknik malzemesi gibi ihtiyaçların parka ulaşmadan önce temin edilmesi gerekiyor. Parkta otel ya da pansiyon gibi işletmeler de bulunmadığı için, Ballıkayalar’da konaklamak isteyen kişilerin çadırlarını ve gerekli diğer tüm ekipmanlarını yanında getirmesi şart. Bu durumda parktaki kamp alanları ücret karşılığında kiralanabiliyor.

İlgili İçerikler

Büyük şehirlerde yaşamanın çok sayıda avantajı olduğu gibi, hayatımızı etkilediğinin bazen farkında bile olmadığımız dezavantajları da var. Özellikle söz konusu...

9,0

(1)

Benzer Şeyler
Çubucak Orman Kampı (Çubucak Camping)

2011 yılında tabiat parkı statüsüne kavuşan Çubucak Tabiat Parkı, Muğla’nın müthiş doğal güzelliklerini keşfetmek ve...

Semizkum Mocamp

İstanbul’un Silivri ilçesi sınırları içinde yer alan Semizkum Mocamp, İstanbul’un merkezine yakın bir kamp alanı...

Ekincik Camping

Ekincik Camping, Muğla’nın Köyceğiz ilçesine bağlı olan ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini büyüleyen Ekincik Koyu’nda yer...