nerdeneredenerdenerede

Midyat Konuk Evi

Midyat
Midyat Konuk Evi

Mardin’in Midyat ilçesinde bulunan ve Midyat Kaymakamlığı tarafından turizme kazandırılan üç katlı Midyat Konuk Evi, bölgeyi ziyaret ettiğiniz zaman seyahat planınıza mutlaka eklemeniz gereken destinasyonlardan bir tanesi. Pazar günleri haricinde her gün açık olan müzeyi saat 08:15 ile 20:00 arasında ziyaret edebiliyorsunuz. Yalnızca cumartesi günleri 09:00’da açılıyor ve 17:00’da kapanıyor.

Midyat Konuk Evi’nin en alt katı, ana kayanın oyulması ile yapılmış büyük bir odadan meydana geliyor. İkinci kata çıktığınız zaman çok geniş bir teras ve üç tane oda sizi karşılıyor. Üçüncü kata ulaşabilmek için dar bir tüneli andıran merdivenleri kullanmanız gerekiyor. Ama bu merdivenlerden çıktıktan sonra, tüm Midyat’ı ayaklarınızın altında hissedeceğiniz büyük bir teras ile karşılaşıyorsunuz.

Binanın dış kısmında gördüğümüz muhteşem taş işleme sanatı adeta görenleri kendine hayran bırakıyor. Mardin’in otantik binalarında görmeye alıştığımız tüm güzellikler Midyat Konuk Evi’nde de bizleri etkilemeyi başarıyor. Avlusunda bulunan mutfak ve su kuyusunu gördüğünüz zaman, geçmiş zamanların yaşam şekli hakkında daha fazla bilgi sahibi olabiliyorsunuz.

Midyat Konuk Evi pek çok dizi ve filmde set olarak kullanılmış son derece değerli bir yapı. Evin içerisinde bölgenin yöresel dokusunu yansıtan eşyaları, objeleri ve mobilyaları inceleyebiliyorsunuz. Tüm bu seyahat sizi yorarsa kafe bölümüne oturabiliyorsunuz. Binanın büyüsü eşliğinde lezzetli Mardin kahvelerini yudumlamak apayrı bir deneyime dönüşüyor.

İlgili İçerikler

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en turistik lokasyonu olan Mardin, farklı dinlerin ve kültürlerin uzun süre boyunca huzur içinde yaşadığı kadim topraklara...

Kültür tatili denildiği zaman akla ilk gelen destinasyonlardan bir tanesi olan Mardin, yüzyıllar boyunca sayısız uygarlığa ev sahipliği yapmış bir...

8,7

(1)

Benzer Şeyler
Ormanlı Plajı

İstanbul’un Çatalca ilçesinin Ormanlı Köyü sınırları içinde bulunan Ormanlı Plajı, sessiz ve sakin bir atmosferde...

Yalıköy Plajı

İstanbul’da ikamet eden, ancak yaz sezonunda tatile çıkma fırsatı bulamayanlar için; kent sınırları içinde yer...

Poyrazköy Plajı

İstanbul’un Beykoz ilçesi sınırları içinde yer alan Poyrazköy Plajı, Anadolu yakasında denize girmek ve tatil...