nerdeneredenerdenerede

Karain Mağarası

Antalya
Karain Mağarası

Denizden yaklaşık 450 metre yükseklikte bulunan Karain Mağarası, ülkemizin en büyük ve ihtişamlı doğal mağaralarından biri. İçinde 1946 yılından beri kazılar yapılan bu mağara, hem Anadolu’nun hem de Yakın Doğu’nun kültürel, coğrafi, siyasi ve sosyal tarihi açısından büyük önem taşıyor. Yapılan kazılardan anlaşıldığı üzere, Karain Mağarası yaklaşık 500 bin yıl öncesinde bile insanlara ev sahipliği yapmış. Bu açıdan, Türkiye’nin geçmişte içinde yerleşim yapılmış en büyük mağarası olma unvanını da kazanıyor.

Karain Mağarası’ndaki kazılar sonucunda elde edilen hayvan ve bitki kalıntıları, eski çağlarda Batı Akdeniz’deki habitat hakkında oldukça önemli ipuçları veriyor. Ayrıca, Yakın Doğu ve Avrupa arasında geçmişte kullanılan göç yolları ve bağlantılar da kazı bulgularıyla daha net anlaşılıyor. Kazılar sırasında ortaya çıkan bazı ürünler, Anadolu’nun sanat tarihine dair ilk örnekler. Tüm bu bulgular sayesinde geçmişe ışık tutmayı başaran bu köklü mağara, karma sit alanı başlığı altında UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne de öneriliyor.

Karain Mağarası’ndaki ilk yerleşim izleri Alt, Orta ve Üst Yontmataş evrelerine kadar uzanıyor. İzler bize Neolitik, Kalkolitik, Prehistorik ve Klasik çağlarda da insanların bu mağarayı konaklamak için kullandığını gösteriyor. Ancak mağarada yapılan en uzun süreli yerleşim Paleolitik Çağ’da gerçekleşmiş. Zaten elde edilen kazı bulguları da çoğunlukla Paleolitik Çağ’ı işaret ediyor. Karain Mağarası Antalya’nın Yağca Köyü’nde bulunuyor. Köy, eski Antalya-Burdur karayoluna yaklaşık beş kilometre uzaklıkta. Siz de Antalya’nın merkezine yaklaşık 27 km uzaklıkta yer alan bu etkileyici mağarayı ziyaret edebilirsiniz. Eğer mağarada yapılan kazılar sonucunda elde edilen bulguları incelemek isterseniz mağaranın yakınındaki Karain Müzesi’ni gezmeniz yeterli.

Yorumlar
06.10.2021 - 01:20
Karain Mağarası Türkiye’nin en büyük mağaralarından biridir. Gezerken Antalya sıcağından bunalsaydınız Karain Mağarası’nın serinliği sizi kendinize getirecektir.

Daha önce hiç mağaraya girdiniz mi bilmiyoruz ama Karain Mağarası’nın etkileyici bir atmosferi var. Üstelik bu mağara, geçmişte insanların yaşamış olduğu en büyük mağaradır. Gerilim ve korku filmini sevenler mağaraya girdiklerinde o kasvetli havaya bayılacak!
İlgili İçerikler

Antalya ülkemizde tatil denince ilk akla gelen şehirlerimizden. Üstelik sadece ülkemizde de değil... Antalya'nın dünya çapında turizm sektöründe haklı bir...

9,0

(1)

Benzer Şeyler
Yalıköy Plajı

İstanbul’da ikamet eden, ancak yaz sezonunda tatile çıkma fırsatı bulamayanlar için; kent sınırları içinde yer...

Poyrazköy Plajı

İstanbul’un Beykoz ilçesi sınırları içinde yer alan Poyrazköy Plajı, Anadolu yakasında denize girmek ve tatil...

Ormanlı Plajı

İstanbul’un Çatalca ilçesinin Ormanlı Köyü sınırları içinde bulunan Ormanlı Plajı, sessiz ve sakin bir atmosferde...