nerdeneredenerdenerede

Kapuz Kanyonu

Konyaaltı
Kapuz Kanyonu

Antalya’nın Konyaaltı ilçesine bağlı Aşağıkaraman Mahallesi sınırları içinde konumlanan Kapuz Kanyonu, henüz geniş kitleler tarafından bilinmeyen gerçek bir yeryüzü cenneti. Antalya il merkezine yaklaşık 10 kilometre mesafede bulunan bu kanyon, bölge sakinleri tarafından keşfedilmemiş bir cennet olarak nitelendiriliyor. Hem doğal güzellikleri, hem müthiş atmosferi hem de tenha olması nedeniyle bölge sakinleri doğayla baş başa kalmak istediklerinde soluğu burada alıyor. Çünkü Kapuz Kanyonu’nda birbirinden keyifli doğa yürüyüşlerine çıkmak da mümkün, piknik yapmak da. Hatta kanyonun içinden geçen Gürkavak, Karaman ve Güver çayları sayesinde burada botla keyifli turlara bile çıkılabiliyor.

Kapuz Kanyonu’na kara yoluyla ulaşım sağlamak oldukça kolay. Çünkü kanyonun girişine kadar ilerleyen bir araç yolu mevcut. Aracınızı park edip yola yaya devam etmeniz gereken noktadan itibaren de sizi yalnızca 5-10 dakikalık yürüme mesafesi bulunan ve göz alıcı meyve ağaçlarıyla çevrelenmiş bir parkur karşılıyor. Kanyona ulaşım sağlamayı zorlaştıran tek unsur, Antalya’nın özellikle bahar ve yaz aylarında aniden bastırabilen sağanak yağmurları. Ancak havanın güneşli ve yağışsız olduğu günlerde burada harika vakit geçirilebiliyor.

Kapuz Kanyonu’nun sonuna doğru ilerlediğinizde küçük şelaleleri göreceksiniz. Özellikle şelalelerin bulunduğu bölge, sizi gerçek dünyadan bir süreliğine soyutlayıp mavinin ve yeşilin en büyüleyici tonlarıyla baş başa kalmanızı sağlayacak ölçüde etkileyici. Kapuz Kanyonu’nun turizme kazandırılması için yapılan çalışmalar da mevcut. Kanyonun son 400 metresi giderek genişlediğinden, burada trekking ve rafting gibi spor aktivitelerinin de yapılması planlanıyor.

Yorumlar
Nerdenerede
NerdeneredeYönetici
22.03.2024 - 15:11
Kapuz Kanyonu, Türkiye'nin Antalya iline bağlı Döşemealtı ilçesinde yer alan doğal bir güzelliktir. Kanyon, Antalya merkeze yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunuyor ve bölgenin önemli doğa turizmi noktalarından birisidir.

Kapuz Kanyonu, yüksek ve dik kayalıklar arasından geçen temiz ve soğuk sularıyla biliniyor. Kanyonun oluşturduğu dar geçitler, doğal havuzlar ve şelaleler, doğaseverler ve macera arayanlar için etkileyici manzaralar sunuyor. Bu bölge, özellikle sıcak yaz aylarında serinlemek ve doğa yürüyüşleri yapmak isteyenler için ideal.

Kanyonun içindeki su, yıl boyunca oldukça soğuk, bu da özellikle sıcak günlerde ferahlatıcı bir etki yaratıyor. Kanyonun içerisinde ilerlemek yer yer zorlayıcı olabiliyor, bu yüzden ziyaretçilere uygun ekipman ile gelmeleri ve gerekirse rehber eşliğinde turlara katılmalarını öneririz.

Kapuz Kanyonu'nun çevresi, Akdeniz ikliminin tipik özelliklerini taşıyan bitki örtüsü ve çeşitli yaban hayatıyla kaplı. Doğa yürüyüşü, kanyoning, fotoğrafçılık ve doğayla iç içe olmak isteyenler için mükemmel bir alan sunuyor.

Turistler ve yerel halk tarafından sıklıkla ziyaret edilen Kapuz Kanyonu, Antalya'nın doğal güzelliklerini keşfetmek isteyenler için gözde bir durak. Doğal yapıları ve suyun oluşturduğu etkileyici manzaralar ile Kapuz Kanyonu, bölgeye özgü bir doğa harikası olarak kabul ediliyor.
İlgili İçerikler

İnsandan çok daha iyi bir mimar olan doğa, milyonlarca yıldır ortaya birbirinden büyüleyici güzellikler çıkarıyor. Bize de bu doğal güzellikleri...

9,0

(2)

Benzer Şeyler
Yalıköy Plajı

İstanbul’da ikamet eden, ancak yaz sezonunda tatile çıkma fırsatı bulamayanlar için; kent sınırları içinde yer...

Poyrazköy Plajı

İstanbul’un Beykoz ilçesi sınırları içinde yer alan Poyrazköy Plajı, Anadolu yakasında denize girmek ve tatil...

Ormanlı Plajı

İstanbul’un Çatalca ilçesinin Ormanlı Köyü sınırları içinde bulunan Ormanlı Plajı, sessiz ve sakin bir atmosferde...