nerdeneredenerdenerede

Başkale Travertenleri

Başkale
Başkale Travertenleri

Van’ın Başkale ilçesinin Dereiçi Mahallesinde bulunan travertenler, doğaseverlerin kesinlikle görmesi gereken bir alan. Travertenlerde yazın suyun azalması dolayısıyla burayı bilhassa ilkbaharda görmenizi tavsiye ederim.

Travertenlere ulaşmak için Dereiçi köy yolunun kullanılması gerektiğini ve şu anda burada toprak yol olduğunu belirtelim. Yol kötü olsa da yaklaşık 20 dakika sonra travertenlere varıyorsunuz. Bununla birlikte yolun bir kısmında yerleşim olmadığını ve bazı bölgelerde telefon sinyali alamayabileceğinizi not edelim. “Akçalı travertenleri” ya da “Pamukkale” yazan tabelaları izleyerek ve bazı kısımlarda bölge insanına sorarak araçla bir noktaya kadar gittikten sonra travertenlere ulaşmak için 1-1,5 kilometre kadar patikada yürümeniz gerekiyor.

Başkale Travertenleri, 2020 yılında “kesin korunacak hassas alan” ilan edilmiş olup henüz bu konuda herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Bölgede herhangi bir tesis yoktur.

İlgili İçerikler

Hepimiz onu daha ziyade gölü ve kedisiyle biliyoruz ama Van’ın daha birçok tarihi, doğal ve kültürel güzelliği var. Eh, dile...

8,7

(1)

Benzer Şeyler
Yalıköy Plajı

İstanbul’da ikamet eden, ancak yaz sezonunda tatile çıkma fırsatı bulamayanlar için; kent sınırları içinde yer...

Poyrazköy Plajı

İstanbul’un Beykoz ilçesi sınırları içinde yer alan Poyrazköy Plajı, Anadolu yakasında denize girmek ve tatil...

Ormanlı Plajı

İstanbul’un Çatalca ilçesinin Ormanlı Köyü sınırları içinde bulunan Ormanlı Plajı, sessiz ve sakin bir atmosferde...