nerdeneredenerdenerede

Çıralı Yanartaş

Çıralı
Çıralı Yanartaş

Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunan Çıralı mevkii, yıllardır sönmeyen bir ateşe ev sahipliği yapıyor. Çıralı’nın kuzeybatısında bulunan Yanartaş, yeraltındaki gazların yeryüzüne çıktığı sırada doğal sebeplerden ötürü yanması sonucunda oluşmuş. Yapılan araştırmalara göre, bu noktadan yaklaşık bin yıldır alev çıkmasının nedeni, kayaların arasından sızan metan gazının açığa çıkması. Aslında buradaki jeolojik koşullar metan gazının oluşmasına uygun değil, ancak bu duruma kayalıkların yüzeyinin altında rutenyum elementinin bulunmasının yol açtığı düşünülüyor. Rutenyumun metan gazı oluşumunda bir katalizör görevi görmesi mümkün. Çıralı’nın kayalıklarında, deniz seviyesinin 230 metre üstünde yer alan bu gizemli doğa olayı, turistik açıdan da büyük önem taşıyor.

Sonsuz Ateş, Olimpos’un Sönmeyen Ateşi ya da Likya’nın Sönmeyen Ateşi olarak da nitelendirilen Yanartaş’ın asıl adı Kimera (Chimaera). Çünkü Homeros’un, İlyada’da ismi geçen üç başlı yaratığı aktarırken Yanartaş’tan ilham aldığı düşünülüyor. Efsaneye göre; aslan, yılan ve keçi başlı bir yaratık olan Kimera Olympos Dağı’nda yaşarmış. Bir gün Likya Kralı, Bellerophontes’i Kimera ile dövüşmeye Olympos Dağı’na göndermiş. Bellerophontes mızrağını saplayarak Kimera’yı yerin yedi kat altına gömmeyi başarmış. Ancak buna rağmen Kimera, yerin altından ağzından alev püskürtmeye devam etmiş. Homeros’un aktardığı efsaneye göre, Yanartaş’tan çıkan alevler de Kimera’dan, yani yerin yedi kat altından çıkıp geliyor.

Yanartaş’ın ziyaretçileri çoğunlukla Çıralı’daki otellerde, pansiyonlarda, bungalovlarda ya da kamp alanlarında konaklayan kişilerden oluşuyor. Yanartaş’a ulaşmak için tek çare, Yanartaş’a çıkan yolun başından yürümeye başlayıp yaklaşık 1,5 kilometre uzunluğundaki merdivenli patikayı tamamlamak. Patika eğimli olduğu için bu yolculuk yaklaşık yarım saat sürebiliyor. Kısacası, Yanartaş’ı görmek istiyorsanız çok sayıda basamağı çıkmayı göze almanız gerek. Ancak yukarı çıktığınızda karşılaştığınız etkileyici manzara, bu yorgunluğa değiyor. Tırmanış sırasında da dilediğiniz kadar mola verebilir, sahil manzarasını doyasıya izleyebilir ve gün batımını seyredebilirsiniz. Eğer Yanartaş’a güneş battıktan sonra çıkmayı düşünüyorsanız yanınıza mutlaka fener alın. Çünkü bu yolda herhangi bir ışık ya da aydınlatma bulunmuyor.

Yorumlar
Nerdenerede
NerdeneredeYönetici
22.03.2024 - 15:14
Çıralı Yanartaş (Chimaera), Antalya'nın Kemer ilçesine bağlı Çıralı beldesinde bulunan ve antik çağlardan beri sürekli olarak yanan doğal bir fenomen olan yerdir. Yanartaş (Chimaera), mitolojik anlamda önemli bir yere sahip olup, "Yanan Taşlar" anlamına gelir.

Yanartaş, yerin altından çıkan doğal gazların kayalıklardaki çatlaklardan sızması ve havayla temas etmesi sonucu meydana gelen doğal bir yangın alanıdır. Bu gaz, özellikle metan içerir ve havayla temas ettiğinde sürekli olarak yanar, bu da Yanartaş'ın hiç sönmeyen alevlerini oluşturur. Bu fenomen, antik dönemlerden beri birçok mit ve efsaneye ilham kaynağı olmuştur.

Yanartaş, mitolojide Chimaera olarak bilinen, başı aslan, gövdesi keçi ve kuyruğu yılan olan bir canavarla ilişkilendirilir. Bu efsanevi yaratığın ağzından alevler çıktığına inanılır ve Yanartaş da bu mitolojik anlatının bir parçası olarak görülür.

Turistler için popüler bir destinasyon olan Çıralı Yanartaş, özellikle akşam saatlerinde ve gece ziyaret edildiğinde büyüleyici bir manzara sunar. Ziyaretçiler, kısa bir yürüyüş parkurunu takip ederek Yanartaş'ın bulunduğu alana ulaşabilirler. Bölgede, alevlerin yanında oturup, etkileyici doğal atmosferin keyfini çıkarmak mümkündür.

Çıralı Yanartaş, doğal güzelliklerin yanı sıra, tarihi ve mitolojik açıdan da büyük bir öneme sahiptir. Bu benzersiz doğa olayı, ziyaretçilere hem tarihi hem de doğal bir keşif imkanı sunar.
06.10.2021 - 01:17
Seven sevdiğini Yanartaş’a götürsün! “Sonsuz Ateş” olarak da adlandırılan Yanartaş, sevdiğinize "Seni kalbimde yanan sonsuz aşk ateşine yakışabilecek tek yere getirdim" demek için süper bir yer. Yani buna düşmeyen de... Ne bileyim!

Taşların üzerinden çıkan alev gerçekten hiçbir zaman sönmüyor ve ortaya inanılmaz bir görüntü çıkıyor.
İlgili İçerikler

Antalya ülkemizde tatil denince ilk akla gelen şehirlerimizden. Üstelik sadece ülkemizde de değil... Antalya'nın dünya çapında turizm sektöründe haklı bir...

9,0

(2)

Benzer Şeyler
Yalıköy Plajı

İstanbul’da ikamet eden, ancak yaz sezonunda tatile çıkma fırsatı bulamayanlar için; kent sınırları içinde yer...

Poyrazköy Plajı

İstanbul’un Beykoz ilçesi sınırları içinde yer alan Poyrazköy Plajı, Anadolu yakasında denize girmek ve tatil...

Ormanlı Plajı

İstanbul’un Çatalca ilçesinin Ormanlı Köyü sınırları içinde bulunan Ormanlı Plajı, sessiz ve sakin bir atmosferde...