nerdeneredenerdenerede

Tarihi Yalı Hamamı

Süleymanpaşa
Tarihi Yalı Hamamı

Tarihçesi 1600’lü yıllara dek uzanan ve mimarının kim olduğu bilgisine hâlen ulaşılamamış olan Tarihi Yalı Hamamı, Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde yer alıyor. Çifte hamam formunda tasarlanan bu yapının onu küçük, ikisi de büyük olmak üzere toplamda on iki adet kubbesi mevcut. Aslında bu tarihi yapı çok uzun süredir ziyarete ve kullanıma açık değildi. Ancak 2004 yılında İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün verdiği talimat sonucunda, hamamın restore edilmesi için kapsamlı çalışmalara başlandı. Bunun üzerine restorasyonun yanı sıra, rölöve ve restitüsyon projeleri de hazırlandı ve 2018 yılında çalışmalar tüm hızıyla başladı. Bu sayede Tarihi Yalı Hamamı, 2020 yılında yeniden ziyaretçilerine kapılarını açtı.

Dört asırı aşkın bir tarihi geçmişi içinde barındıran Tarihi Yalı Hamamı, ülkemizde deniz kıyısına inşa edilen en büyük hamamlardan biri. Ancak, inşa edildiğinde deniz kenarına kurulmuş olsa da yıllar içinde deniz doldurulduğundan, günümüzde şehrin ortasında bulunuyor. Ne var ki, ismi hâlen Yalı Hamamı olarak anılıyor. Hamam, erkeklere ve kadınlara tahsis edilmiş iki farklı bölüme ayrılıyor.

Yorumlar
Kerem Mutlu
18.07.2022 - 19:30
Bugün Tarihi Yalı Hamamı önünde darp olayı yaşandı Hamam işletme sahipleri mahalleliyi darp ettiler kendileri "AKP İl Başkanıyım, ben istediğimi yaparım ve beni şikayet dahi edemezsiniz " diyerek mahalleliyi darp etmeye devam ettiler böyle insanların eline bu kozu verenler utansın.
İlgili İçerikler

Tertemiz denizi, yemyeşil ormanları, tabiat parkları, müzeleri, kaleleri ve tarihi yapılarıyla Tekirdağ; ziyaretçilerine birbirinden keyifli keşif rotaları sunuyor. Bu şehrin...

8,7

(1)

Benzer Şeyler
Yalıköy Plajı

İstanbul’da ikamet eden, ancak yaz sezonunda tatile çıkma fırsatı bulamayanlar için; kent sınırları içinde yer...

Poyrazköy Plajı

İstanbul’un Beykoz ilçesi sınırları içinde yer alan Poyrazköy Plajı, Anadolu yakasında denize girmek ve tatil...

Ormanlı Plajı

İstanbul’un Çatalca ilçesinin Ormanlı Köyü sınırları içinde bulunan Ormanlı Plajı, sessiz ve sakin bir atmosferde...