nerdeneredenerdenerede

İncesu Kanyonu

Ortaköy (Çorum)
İncesu Kanyonu

Çorum’un Ortaköy adlı ilçesindeki İncesu Köyü sınırları içinde yer alan İncesu Kanyonu, ismini de içinde bulunduğu sevimli köyden alıyor. Uzunluğu toplamda 12,5 kilometreye ulaşan kanyonun derinliği 40 ile 60 metre arasında değişiklik gösteriyor. İncesu Kanyonu’nun her iki tarafında dik ve sarp kayalıklar yer aldığı için, burası başta kaya tırmanışı olmak üzere birçok doğa sporu için oldukça elverişli bir ortama sahip. Kanyonun içinde de ormanlık alanlar bulunuyor ve söz konusu alanlar trekking yapmak isteyenler için büyüleyici bir atmosfer oluşturuyor. Hatta kanyonun trekking yapılabilen güzergahı Yozgat’ın Aydıncık adlı ilçesindeki Kazankaya Beldesi sınırlarından başlıyor ve İncesu köyü sınırları içinde sona eriyor.

Hem zengin bitki örtüsü hem de doğa tutkunlarını hayran bırakan atmosferiyle İncesu Kanyonu’nun gerçek bir yeryüzü cenneti olduğunu söylemek mümkün. Kanyondaki trekking parkurunda suyun akış hızının güçlü olduğu dönemlerde, burada rafting aktiviteleri de yapılabiliyor. Diğer zamanlarda ise ziyaretçiler, doğa sporu tercihini genellikle yürüyüşlerden yana kullanıyor. Çekerek Irmağı sayesinde yıllar önce hayat bulan İncesu Kanyonu içinde, tarihçesi M.Ö. 2. yüzyıla kadar uzanan su sarnıçları, merdivenler, mağaralar ve basamaklar da barındırıyor. Ayrıca, Kibele Kabartması da yine İncesu Kanyonu sınırları içinde yer alıyor. Söz konusu kabartma Türkiye’deki en büyük Kibele kabartmalarından biri olduğu için, tarihi anlamda çok değerli bir miras. Tüm bu özellikleri sayesinde İncesu Kanyonu, doğa fotoğrafçıları ve tarih meraklıları tarafından da sık sık ziyaret ediliyor.

İlgili İçerikler

İnsandan çok daha iyi bir mimar olan doğa, milyonlarca yıldır ortaya birbirinden büyüleyici güzellikler çıkarıyor. Bize de bu doğal güzellikleri...

8,7

(1)

Benzer Şeyler
Ormanlı Plajı

İstanbul’un Çatalca ilçesinin Ormanlı Köyü sınırları içinde bulunan Ormanlı Plajı, sessiz ve sakin bir atmosferde...

Yalıköy Plajı

İstanbul’da ikamet eden, ancak yaz sezonunda tatile çıkma fırsatı bulamayanlar için; kent sınırları içinde yer...

Poyrazköy Plajı

İstanbul’un Beykoz ilçesi sınırları içinde yer alan Poyrazköy Plajı, Anadolu yakasında denize girmek ve tatil...