nerdeneredenerdenerede

Ersizlerdere Kanyonu

Küre
Ersizlerdere Kanyonu

Ülkemizin en güzel ve etkileyici kanyonlarından biri olarak gösterilen Ersizlerdere Kanyonu, Kastamonu’nun Küre ilçesindeki Ersizlerdere Mevkii sınırları içinde konumlanıyor. 2020 yılında tabiat parkı statüsüne de kavuşan ve Türkiye’nin iki yüz elli ikinci tabiat parkı olma unvanını kazanan Ersizlerdere Kanyonu’nun isminin öyküsü oldukça hüzünlü. Küre ilçesinde bulunan ve bugün kanyona da ev sahipliği yapan köyün tüm erkekleri, Kurtuluş Savaşı sırasında cephede çarpışırken şehit olmuş. Bunun üzerine, köyün o döneme kadar Dereköy olan ismi, Ersizler olarak değiştirilmiş. 1961 yılında bu köy de iki farklı köye ayrılmış ve birinin ismi Ersizler, diğerinin ismi de Ersizlerdere kalmış. Ersizlerdere köyünün hemen yanında bulunan bu doğa harikası da bu sayede Ersizlerdere Kanyonu olarak anılmaya başlanmış.

Ersizlerdere Kanyonu’na gösterilen ilginin özellikle son yıllarda gitgide arttığını söylemek mümkün. Geçmiş yıllarda çok az kişi tarafından keşfedilmiş olan bu yeryüzü cenneti, günümüzde tur operatörlerinin organizasyonunda düzenlenen günübirlik turların güzergahında da yer alabiliyor. Hatta müthiş bir trekking rotası olan İstiklal Yolu’nun bir durağı da burası. Toplam uzunluğu iki kilometreye ulaşan Ersizlerdere Kanyonu, ülkemizin ekoturizmi bakımından da son derece önemli bir yere sahip. Kastamonu il merkezine 64 kilometre uzaklıkta yer alan kanyonu, yolunuz İstiklal Yolu’na ya da Kastamonu’nun Küre ilçesine düşerse mutlaka görmelisiniz. Henüz içinde bir tesis bulunmayan Ersizlerdere Kanyonu Tabiat Parkı’na da zamanla seyir terası, gözetleme kulesi, yürüyüş yolu ve konaklama alanı gibi bölümlerin inşa edilmesi planlanıyor.

İlgili İçerikler

İnsandan çok daha iyi bir mimar olan doğa, milyonlarca yıldır ortaya birbirinden büyüleyici güzellikler çıkarıyor. Bize de bu doğal güzellikleri...

9,0

(1)

Benzer Şeyler
Yalıköy Plajı

İstanbul’da ikamet eden, ancak yaz sezonunda tatile çıkma fırsatı bulamayanlar için; kent sınırları içinde yer...

Poyrazköy Plajı

İstanbul’un Beykoz ilçesi sınırları içinde yer alan Poyrazköy Plajı, Anadolu yakasında denize girmek ve tatil...

Ormanlı Plajı

İstanbul’un Çatalca ilçesinin Ormanlı Köyü sınırları içinde bulunan Ormanlı Plajı, sessiz ve sakin bir atmosferde...