nerdeneredenerdenerede

Atatürk Arboretumu

Sarıyer
Atatürk Arboretumu

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Hayrettin Kayacık’ın Fransa’daki arboretum örneklerini görmesi üzerine Türkiye’de de böyle bir alan oluşturma fikri doğmuştur. Fikir 1949 yılında Orman Genel Müdürlüğüne sunulmuş ve kabul edilmiş, ardından İ.Ü. Orman Fakültesi ve OGM’nin ortaklaşa çalışması başlamıştır. Yapılan çalışmalar sonucu yer olarak Sarıyer ilçesinin Bahçeköy semtinde bulunan alan seçilmiştir. Arboretum için öncelikle 38 hektar ayrılmış ancak daha sonra 345 hektara büyütülmüştür. Planlama uzmanı olarak Sorbonne Üniversitesi Botanik Bahçesi’nin kuruluşunda görev alan Camille Guinet ile bir süre çalışılmış ancak Guinet, ödenek sıkıntısı nedeniyle çalışmaya devam etmemiştir. Bundan sonra çalışma ağır aksak ilerlemiş, Atatürk’ün 100. doğum yılı dolayısıyla 1982 yılında “Atatürk Arboretumu” adı verilerek açılmıştır.

Bilimsel çalışmalar için özellikle tasarlanmış Atatürk Arboretumu’nda meşe türü yoğunlukta olup ayrıca adi gürgen, Anadolu kestanesi, Doğu kayını da sık görülür. İspanyol katırtırnağı, çoban püskülü, ateşdikeni, kocayemiş, bodur süpürge çalısı gibi çalı türleri de burada görülebilir.

Pazartesi günleri kapalı olan Atatürk Arboretumu’na haftanın diğer günleri 09.00 - 17.00 saatleri arasında gidilebilir. Giriş ücretli ve biletinizi gitmeden önce online almanız gerekiyor. Arboretum içinde ibadet alanı ve tuvalet bulunuyor. Buraya toplu taşıma ya da özel araçla ulaşmak mümkün. İçeriye araçla girilmiyor ancak arboretumun sağ tarafında geniş bir ücretsiz otopark yer alıyor. Hafta sonu gibi tatil günlerinde yer bulmak zor olabiliyor, arboretum yakınlarında yol kenarlarına da aracı bırakmak mümkün.

İlgili İçerikler

Şehrin kaosu ve gürültüsünden kaçmak… yok yok, sizi klişelerle muhatap etmek değil niyetim. Yeşil alan görme isteğinizin şehrin gürültüsünden sıkılmanızla...

9,3

(1)

Benzer Şeyler
Ormanlı Plajı

İstanbul’un Çatalca ilçesinin Ormanlı Köyü sınırları içinde bulunan Ormanlı Plajı, sessiz ve sakin bir atmosferde...

Yalıköy Plajı

İstanbul’da ikamet eden, ancak yaz sezonunda tatile çıkma fırsatı bulamayanlar için; kent sınırları içinde yer...

Poyrazköy Plajı

İstanbul’un Beykoz ilçesi sınırları içinde yer alan Poyrazköy Plajı, Anadolu yakasında denize girmek ve tatil...